Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

student

List pani prorektor na rozpoczęcie roku

29.09.2020 - 12:06 aktualizacja 01.10.2020 - 21:18
Redakcja: MP3
Tagi: list pani prorektor, nowy rok akademicki
pani prorektor Katarzyna Trynda

Drodzy Studenci, 

Szanowni Państwo,                   

na wstępie proszę pozwolić mi na prezentację: nazywam się Katarzyna Trynda, w ostatnich latach byłam prodziekanem Wydziału Informatyki i Nauki o Materiałach, rok temu przekształconego w Wydział Nauk Ścisłych i Technicznych. W obecnej kadencji powierzono mi sprawowanie funkcji prorektora do spraw kształcenia i studentów Uniwersytetu Śląskiego; do moich najważniejszych zadań należy dbałość o jakość przekazywanej Wam wiedzy i warunki bytowania na uczelni, działania na rzecz szeroko rozumianej dostępności Uniwersytetu oraz stwarzanie przyjaznych ram dla studenckiej aktywności naukowej, społecznej, kulturalnej i sportowej. Dodam jeszcze, że na stronie https://us.edu.pl/uczelnia/o-nas/wladze-uniwersytetu-slaskiego/ znajdziecie sylwetki członków władz rektorskich oraz dane najważniejszych organów uczelni. 

Kilka dni temu Jego Magnificencja Rektor wystosował obszerny  list, w pięknych słowach wprowadzający Was w nadchodzący rok akademicki. Tych z Was, którzy nie mieli okazji zapoznać się z jego treścią odsyłam na stronę: https://us.edu.pl/list-rektora-do-studentow-us-na-nowy-rok-akademicki-2020-2021/. Pora dorzucić do tego listu garść praktycznych informacji, istotnych zwłaszcza dla tych z Was, którzy dopiero zaczynają przygodę z Uniwersytetem. 

  • Inauguracje roku akademickiego: można o nich przeczytać w komunikacie, do którego chciałabym dodać – z żalem – iż ze znanych przyczyn epidemicznych tylko niektórzy z Was, specjalnie zaproszeni, będą mogli wziąć osobisty udział  w uroczystości ogólnouczelnianej i inauguracjach wydziałowych. 

Ogół wspólnoty Uniwersytetu będzie mógł śledzić ich przebieg online, kanały transmisji są podane we wspomnianym komunikacie. Proszę potraktować zdalne uczestnictwo  w tych wyjątkowych wydarzeniach jako pierwszy ze studenckich obowiązków, tym bardziej, że w ich trakcie (zwłaszcza na inauguracjach wydziałowych) będą przekazywane ważne informacje organizacyjne.

  • Organizacja roku: określa ją zarządzenie Rektora.
  • Elektroniczna rejestracja do akademików: w poniedziałek zostały udostępnione formularze, informację o tym, a także o terminach kwaterowania, świadczeniach dla Wasi wiele innych potrzebnych wiadomości znajdziecie na stale aktualizowanej stronie Student oraz na profilu FB Sprawy studenckie https://www.facebook.com/studenckastrefaaktywnosci/.
  • Indeksy i legitymacje studenckie: będzie można odbierać je w macierzystych dziekanatach, dokładnych informacji należy poszukiwać na stronach wydziałowych – https://us.edu.pl– zakładka „Wydziały” lub bezpośrednio w dziekanatach: https://us.edu.pl/student/zdalny-kontakt-z-dziekanatami-spnjo-oraz-cwfis/. Na mailowe adresy dziekanatów można wysyłać także podania dotyczące studiów, np. w sprawie ich indywidualnej organizacji czy urlopów. 
  • Kontakt z prowadzącymizajęcia: w sytuacji, gdy kształcenie prowadzone jest głównie w formie zdalnej, a trzeba dokonać uzgodnień, możliwy i wskazany jest kontakt mailowy. Namiary pracowników uczelni można znaleźć w wyszukiwarce
  • Rejestracja na lektoraty języków obcych i wychowanie fizyczne: zostanie przeprowadzona zdalnie poprzez platformy https://usosweb.us.edu.pl(lektoraty)  i  https://ul.us.edu.pl (wf), proszę o śledzenie pojawiających się tam informacji o terminach. Ewentualne problemy techniczne z rejestracją należy zgłaszać mailowo, odpowiednio na adresy usosweb@us.edu.pl lub ul@us.edu.pl.  

Szanowni Państwo, jest naszym wspólnym oczekiwaniem, by czas Waszego pobytu  na Uniwersytecie obfitował w same pomyślne wydarzenia. Życie przynosi nam jednak najrozmaitsze problemy, mogą na przykład zdarzyć się sytuacje związane z  trudnością  w  wyegzekwowaniu przysługujących praw. W takich okolicznościach pomocą będzie służyła Wam znakomita prawniczka – prof. Agnieszka Bielska-Brodziak, Rzecznik Praw Studenta i Doktoranta. W razie uzasadnionej potrzeby piszcie śmiało na adres rps@us.edu.pl, żadne zgłoszenie nie pozostanie bez odpowiedzi.

Gdyby pojawiały się kłopoty z interpretacją obowiązujących na uczelni przepisów, pomocą posłuży dziekanat lub – w zagadnieniach związanych z regulaminem studiów – Dział Kształcenia dk@us.edu.pl, a w innych sprawach  Centrum Obsługi Studentów –  dlastudenta@us.edu.pl. Z kolei w kwestiach rozwoju zawodowego doradzi Wam Biuro Karier – bk@us.edu.pl

Jeżeli kogoś z Was dotkną problemy osobiste, fachowej i bezpłatnej pomocy udzielą uniwersyteccy psycholodzy. Nie wahajcie się napisać na adres psycholog@us.edu.pl

Jednym z najważniejszych na Uniwersytecie podmiotów jest samorząd studencki, Wasz przedstawiciel w organach uczelni i reprezentant w żywotnych sprawach studenckiej społeczności, zawsze służący pomocą w rozwiązywaniu Waszych problemów. W jego skład wchodzą wydziałowe rady i rady mieszkańców akademików, a koordynuje ich działania Uczelniana Rada Samorządu Studenckiego, z którą możecie kontaktować się pod adresem urss@us.edu.pl.   

Warto też zaglądać na profil https://www.facebook.com/Samorzad.Studencki.US, na którym samorządowcy na gorąco publikują najważniejsze dla Was newsy. Pamiętajcie, samorząd to także Wy, gorąco zachęcam do włączania się w jego prace. 

Drodzy i Szanowni Studenci, mam nadzieję, że przedstawione tu wskazówki okażą się pomocne. Ponieważ jednak obraz i dźwięk przemawiają skuteczniej, niż słowo pisane, na koniec pozwalam sobie zachęcić do odwiedzenia naszej strony pod wymownym tytułem “Pierwsze kroki”. Znajdziecie na niej filmy oraz ilustrowany przewodnik po UŚ, w którym ikona uczelni – Dr Primo, przedstawi Wam informacje, bez których trudno obyć się każdemu studiującemu na Uniwersytecie Śląskim.  A już niedługo, bo od 5 października, zaprosimy Was na Wirtualne Dni Adaptacyjne na oficjalnym fanpage’u UŚ, połączone ze  szkoleniami m.in. z zakresu przeciwdziałania COVID-19 i zasad korzystania z bibliotek i innych procedur. Szkolenia te rozpoczną się już 2 października. Szczegółowy harmonogram znajdziecie na stronie  https://us.edu.pl/student/komunikaty/wirtualny-dzien-adaptacyjny-us/.

Wirtualne Dni Adaptacyjne i szkolenia to wydarzenia nie tylko dla studentów, którzy rozpoczynają naukę w murach Uniwersytetu Śląskiego. To kompendium wiedzy dla wszystkich studentów, z którego dowiecie się gdzie i jak załatwić wszystkie studenckie sprawy, jak skontaktować się z osobami, które zajmują się różnymi sprawami studenckimi. To okazja by zweryfikować i ugruntować swoją wiedzę na temat funkcjonowania całej uczelni i swojego wydziału, szczególnie w tym wyjątkowym czasie, jakim jest stan pandemii. Jestem przekonana, że informacje, które zostaną przedstawione podczas transmisji będą odpowiedzią na nurtujące Was pytania dotyczące nowego roku akademickiego.

Drodzy Studenci, cieszę się niezwykle na nowy rok akademicki i na Waszą, choć w większości zdalną, obecność na Uniwersytecie. Łączę serdeczne życzenia powodzenia zarówno w życiu studenckim, jak i w sprawach osobistych. Wszystkiego dobrego!    

 

Z wyrazami szacunku

dr Katarzyna Trynda, prof. UŚ

prorektor ds. kształcenia i studentów

Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach

List na rozpoczęcie roku-do pobrania

return to top