Student i Doktorant roku 2020 – znamy wyniki głosowania!

07.04.2021 - 12:27 aktualizacja 07.04.2021 - 12:32
Redakcja: JK

Spośród laureatów XII edycji konkursu Wyróżnień Rektora UŚ – 18 studentów oraz 10 doktorantów – społeczność akademicka wybrała osoby, którym przyznany został tytuł Studenta i Doktoranta Roku. Głosowanie odbyło się poprzez system USOS, w którym każdy mógł oddać jeden głos.

Studentem Roku został Pylyp Bilyi z Wydziału Humanistycznego UŚ, natomiast tytuł Doktorantki Roku został przyznany Marcie Frąckowiak z Wydziału Sztuki i Nauk o Edukacji.

Pylyp Bilyi

Otrzymał Wyróżnienie Rektora UŚ za działalność popularnonaukową jako student II roku studiów magisterskich na kierunku filozofia. Założyciel „Filozofia tak bardzo” jako strony na Facebooku, profilu na Instagramie i miejsca na platformie Discord. W ramach tej inicjatywy jest autorem memów i organizatorem spotkań online. Od kwietnia 2020 r. jego działania przeniosły się do świata wirtualnego i do maja 2020 r. przeprowadził 17 spotkań online na Discordzie z udziałem gimnazjalistów, licealistów i studentów z różnych środowisk filozoficznych. Od 2016 r. aktywnie działa w Kole Naukowym Filozofów UŚ, do 2019 r. jako jego przewodniczący. Członek, prelegent i fotograf w Klubie Dyskusyjnym UŚ. Prowadził warsztaty filozoficzne dla licealistów (2018). Współorganizator konferencji poświęconej kształceniu Eduholism (2019) oraz Nicolai Hartmann International Conference (2019). Podejmował również działania służące integracji studentów i wykładowców, współorganizując dwukrotnie Sympozjon Filozoficzny (2017, 2019) oraz Festival Aktywności Naukowej! (2018). Jest fotografem – swoje prace prezentował m.in. w Galerii Sztuki Inny Śląsk w Tarnowskich Górach (2019). Uwiecznił również wiele wydarzeń, zarówno tych, których był współorganizatorem, jak i działając na rzecz innych organizacji, np. Metropolii Młodych oraz Studenckiego Radia Egida. W latach 2017–2020 pracował jako asystent osoby z niepełnosprawnością.

Marta Frąckowiak

Otrzymała Wyróżnienie Rektora UŚ za działalność kulturalną jako doktorantka III roku w dziedzinie sztuki. Pomysłodawczyni konkursu na małą formę graficzną „Bajki robotów” – inicjatywy towarzyszącej Międzynarodowemu Triennale Grafiki w Cieszynie (2018), w którym zgłoszonych zostało niemal 600 prac konkursowych. Jej prace prezentowane były zarówno na indywidualnych, jak i międzynarodowych wystawach, m.in. podczas International Art Festival in Korea (2019) oraz Arte Grafica Italiana (2019). Współorganizowała Festiwal „Złota Rybka” w Gliwicach (2018), prowadziła liczne warsztaty, m.in. na Zamku w Cieszynie w ramach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy (2019), podczas skoczowskiej „Nocy Muzeów” (2018) oraz warsztaty dla młodzieży promujące studiowanie w Cieszynie. Zrealizowała również dwa własne projekty naukowe.