Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
search
Wydział Nauk Przyrodniczych
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

Śląska Moc Naukowców. Noc Naukowców w Europejskim Mieście Nauki Katowice 2024

04.10.2024 - 13:26 aktualizacja 09.10.2024 - 15:33
Redakcja: szczepansamulewicz
Uczelnie Konsorcjum Akademickiego – Katowice Miasto Nauki otwierają swoje pracownie i sale warsztatowe, aby pokazać siłę nauki! Nadchodzi Noc Naukowców w Europejskim Mieście Nauki Katowice 2024 pod hasłem „Śląska Moc Naukowców”!

W sobotę 12 października od godz. 17.00 w Katowicach, Gliwicach, Zabrzu, Sosnowcu, Chorzowie, Cieszynie i Rybniku miłośniczki i miłośnicy nauki będą mogli wybrać coś dla siebie spośród ponad 500 aktywności! W programie znalazły się wystawy, gry terenowe, pokazy, warsztaty i wykłady dla wszystkich grup wiekowych.

Wydarzenia w ramach Nocy Naukowców zostały przygotowane przez: Politechnikę Śląską, Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach, Uniwersytet Śląski w Katowicach, Śląski Uniwersytet Medyczny, Akademię Wychowania Fizycznego im. J. Kukuczki w Katowicach oraz Akademię Muzyczną im. K. Szymanowskiego w Katowicach.

Udział we wszystkich aktywnościach jest bezpłatny, jednak na niektóre z nich obowiązują zapisy.

Szczegółowy program, wraz informacjami o zapisach pojawi się już wkrótce na stronie Nocy Naukowców.

img

Instytut Biologii, Biotechnologii i Ochrony Środowiska zaprasza na:

 

Wykład dr Marty Sawadro: „Zakuć, zdać, nie zapomnieć”

Czy kiedykolwiek zastanawialiście się, jak działa pamięć i dlaczego niektórzy zdają maturę z łatwością, podczas gdy inni muszą się mocno natrudzić? Pamięć to proces poznawczy, który umożliwia ludziom przechowywanie, przetwarzanie i odtwarzanie informacji z przeszłości. Na tym wykładzie poznacie tajniki działania pamięci i dowiecie się, jakie strategie wykorzystać, aby skutecznie przyswajać wiedzę.

Wydział Humanistyczny, ul. Uniwersytecka 4, Katowice, Aula B.0 38.

 

Warsztaty z Kołem Naukowym Faunatycy:

Jak wygląda czaszka pytona? Co wspólnego mają kominy i egipskie sarkofagi? Czy karaluchy wydają dźwięki? Na te i wiele więcej interesujących pytań odpowiedzą Wam Faunatycy!

Wydział Nauk Przyrodniczych, ul. Bankowa 9, Katowice, sala 202

 

Warsztaty z Kołem Naukowym Planeta:

Zapraszamy Was na fascynującą podróż przez mikroświat naszej codziennej kuchni podczas zajęć „Mikrobiologiczne Safari: Ekspedycja po Tropach Mikroorganizmów w Jogurcie”. Na naszych warsztatach nauczymy się podstawowych barwień mikrobiologicznych, zaobserwujemy mikroorganizmy w jogurcie, kiszonkach i w kombuchy. Przygotujcie się na wyprawę, która rozszerzy Wasze horyzonty i wprowadzi Was w fascynujący świat mikroorganizmów, które odgrywają kluczową rolę w naszej żywności. Czekają na Was niesamowite odkrycia pod mikroskopem!

Wydział Nauk Przyrodniczych, ul. Jagiellońska 28, Katowice, – parter, sala A-41

 

Warsztaty z Kołem Naukowym Flora:

Podczas warsztatów uczestnicy będą mieli okazję do przeprowadzenia interesujących obserwacji i eksperymentów. Przedstawione zostaną możliwości poznania roślin od tkanek, poprzez organy, aż do identyfikacji konkretnych gatunków na podstawie cech morfologicznych. Warsztaty poświęcone będą także ćwiczeniom prowadzenia obserwacji i analizy obiektów przyrodniczych na przykładzie roślin. Uczestnicy warsztatów dowiedzą się jak wiele istotnych cech możemy zaobserwować na różnych poziomach organizacji roślin i jaka jest ich przydatność  do poprawnego opisywania różnorodności biologicznej.

Wydział Nauk Przyrodniczych, ul. Jagiellońska 28, Katowice; sala B-206

 

Pokaz zorganizowany przez Koło Naukowe Flora: Techniki przetrwania roślin – różnorodność owoców i nasion.

Pokaz poświęcony będzie jednemu z elementów różnorodności flory roślin naczyniowych zidentyfikowanej w mini ogrodzie botanicznym przed budynkiem WNP w Katowicach przy ul. Jagiellońskiej 28. Prezentowana będzie kolekcja diaspor generatywnych (owoców i nasion). Eksponowane okazy odzwierciedlają różnorodność sposobów rozprzestrzeniania się roślin w wymienionym obiekcie, zarówno wprowadzonych celowo jak i występujących spontanicznie.

Wydział Nauk Przyrodniczych, ul. Jagiellońska 28, Katowice; obok sali B-206

Kolekcja opracowana w ramach „Projektu finansowanego ze środków Samorządu studenckiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach”

Instytut Nauk o Ziemi zaprasza na:

 

Wykład dr hab. Elżbiety Zuzańskiej-Żyśko: „Globalny świat metropolii”

Czy zastanawialiście się czym jest metropolia? Czy każda metropolia jest taka sama? Z wykładu dowiecie się najważniejszych rzeczy dotyczących największych miast na świecie. Dodatkowo dowiecie się jaka jest przyszłość metropolii świata.

Wydział Nauk Przyrodniczych, ul. Będzińska 60, Sosnowiec, sala 002

 

Warsztaty z Kołem Naukowym Paleontologów:

Czy wiesz jaką rolę dla geologa odgrywają skały osadowe? Czy wiesz skąd możemy dowiedzieć się jakie organizmy żyły w przeszłości geologicznej? Weź udział w warsztatach i dowiedz się jak pracują paleontolodzy.

Wydział Nauk Przyrodniczych, ul. Będzińska 60, Sosnowiec, sala 809

 

Warsztaty z Kołem Naukowym Mineralogów:

Mineralodzy potrafią określić wiele cech minerałów tylko na podstawie krótkiej obserwacji. Czy wiesz jakie to cechy? Co może być pomocne w tej analizie? Weź udział w warsztatach i naucz się rozpoznawać minerały w oparciu o ich analizę makroskopową.

Wydział Nauk Przyrodniczych, ul. Będzińska 60, Sosnowiec, sala 218A

return to top