Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

Wydział Nauk Społecznych

Międzynarodowy Dzień Wolontariusza

27.01.2020 - 12:35 aktualizacja 27.01.2020 - 12:45
Redakcja: szymonkwiatkowski

10 grudnia 2019 roku na Wydziale Nauk Społecznych (ul. Grażyńskiego 53) Koło Naukowe „Włącznik” zorganizowało Międzynarodowy Dzień Wolontariusza, który został bardzo pozytywnie odebrany przez studentów i wykładowców naszego wydziału. Głównym punktem w programie wydarzenia była rozmowa moderowana z Panią Anną Dymną i Panem Januszem Świtajem. Rozmowę przeprowadziły członkinie naszego koła – Agnieszka Reifland i Sylwia Korzon. Pytania stawiane gościom dotyczyły przede wszystkim wolontariatu, ale też Fundacji „Mimo Wszystko”, w której Pani Anna Dymna jest Prezesem i wolontariuszką, a Pan Janusz od niedawna pełni funkcję psychologa.

Cykl prelekcji „Wolontariat w praktyce” prowadzony przez dr Joannę Godawę był doskonałą okazją, by zobaczyć czym jest wolontariat, poznać różne formy wolontariatu, a także poznać odpowiedzi na takie pytania jak: czym jest sztuka nieprofesjonalna oraz dowiedzieć się gdzie można zobaczyć prace w stylu Art Naif.

Wydarzeniu towarzyszyła „Marzycielska poczta” czyli warsztaty prowadzone przez Koło Pedagogów Specjalnych „TAK”: „Sercem pisane, czyli jak zostać przyjacielem Marzycielskiej Poczty?” cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem. Wspólnie udało nam się wysłać ponad 50 kartek, które trafiły do chorych dzieci z całej Polski.

Podczas Międzynarodowego Dnia Wolontariusza mieliśmy okazję uczestniczyć w różnych warsztatach, wykładach, a także w giełdzie wolontariatu! Na stanowiskach mieliśmy zaszczyt gościć placówki, które czynią wiele dobra. Profesjonalnie przygotowane wolontariuszki udzielały odpowiedzi na wszystkie pytania oraz przybliżały obraz pracy w każdej z prezentowanych placówek. Osoby chętne uzyskały również informacje, co zrobić, aby zostać wolontariuszem.

Nie zabrakło z nami również Regionalnego Centrum Wolontariatu, które przeprowadziło wartościowy warsztat pt. „ABC Wolontariatu”. Uczestniczki miały okazję dowiedzieć się czym jest wolontariat, jakie formy przybiera, jakie instytucje potrzebują i przyjmują wolontariuszy. Prowadząca przedstawiła też zagadnienia, które warto przemyśleć przed podjęciem wolontariatu oraz kilka organizacji i placówek, które poszukują wolontariuszy.

Jest nam niezmiernie miło, że na naszym Wydziale zorganizowałyśmy tak ważne przedsięwzięcie. Bardzo dziękujemy jeszcze raz wszystkim za pomoc, a przede wszystkim za obecność. Mamy nadzieję – do zobaczenia za rok!

 

return to top