Mgr Magdalena Sitko-Dominik i mgr Tomasz Jakubowski opublikowali artykuł pt. “Traditional Male Role Norms, Social Support, and Symptoms of Post-traumatic Stress Disorder Among Male Polish Police Officers” w czasopiśmie Journal of Police and Criminal Psychology

08.03.2021 - 14:23 aktualizacja 08.03.2021 - 14:35
Redakcja: violettakulik

Funkcjonariusze policji z uwagi na wykonywany zawód często uczestniczą w wydarzeniach o charakterze potencjalnie traumatogennym. W dłuższej perspektywie może to przyczynić się do rozwoju zaburzeń stresu pourazowego.
Biorąc pod uwagę to,  że policja w Polsce nadal jest instytucją wysoce zmaskulinizowaną, presja by postępować zgodnie z normami męskimi może być potęgowana dodatkowo przez pełnioną rolę zawodową, jak i uwarunkowania kulturowe— Polska zaliczana jest do kultur męskich. W takim wypadku, zinternalizowanie norm męskich może mieć dwojaki wpływ na doświadczanie stresu: z jednej strony zabezpieczać przed doświadczanym stresem, z drugiej go nasilać.
Tradycyjne przekonania dotyczące męskości mogą zarówno ograniczać  repertuar dostępnych strategii radzenia sobie ze stresem, jak i  sprzyjać rozwojowi nieadaptacyjnych sposobów radzenia sobie z nim. Przyznawanie się  do doświadczania trudności i poszukiwanie pomocy pozostają w sprzeczności z normami męskimi, tym samym funkcjonariusze policji mogą rezygnować z poszukiwania wsparcia z obawy przed tym, że będzie to równoznaczne z poniesieniem porażki.
Wyniki przeprowadzonych badań wskazują, że prawie co drugi funkcjonariusz policji spełnia kryteria diagnostyczne zaburzeń stresu pourazowego. Zaobserwowano, że podporządkowywanie się tradycyjnym normom męskim (dotyczącym wysokiego statusu społecznego i wytrzymałości, z wyłączeniem elementów stereotypowo przypisywanych tradycyjnej roli kobiecej) utrudnia adaptacyjne i skuteczne radzenie sobie ze stresem w obliczu niejednokrotnie traumatogennych wyzwań, jakie niesie za sobą służba w policji.
Funkcjonariusze policji doświadczający następstw stresu pourazowego w postaci obniżenia dobrostanu psychicznego jak i fizycznego, mogą z tego powodu napotykać na znaczne trudności w pełnieniu służby, co skutkować może nawet jej porzuceniem. Mając to na uwadze, kluczowe zdaje się być opracowanie planu interwencji terapeutycznych oraz przygotowanie metod terapeutycznych, które nie przyczyniałyby się do nasilenia odczuwania konfliktu roli.

Więcej informacji o artykule:

Sitko-Dominik, M.M., Jakubowski, T.D. (2021)Traditional Male Role Norms, Social Support, and Symptoms of Post-traumatic Stress Disorder Among Male Polish Police Officers. J Police Crim Psych. https://link.springer.com/article/10.1007/s11896-021-09438-x