Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
search
Wydział Nauk Społecznych
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

Etniczność jest kobietą – zaproszenie do nadsyłania propozycji wystąpień

07.02.2022 - 13:02 aktualizacja 07.02.2022 - 13:05
Redakcja: violettakulik

W dniach 14-17 września 2022 roku odbędzie się w Warszawie XVIII Ogólnopolski Zjazd Socjologiczny. Hasło zjazdu to „Społeczeństwo przyszłości. Rekompozycje”. Kongres zgromadzi socjologów nie tylko z całego kraju, ale również gości zagranicznych. Organizowany co kilka lat zjazd jest jedną z najważniejszych konferencji socjologicznych w kraju. Rozpiętość zagadnień i grup tematycznych jest bardzo szeroka.

Jednym z zagadnień jest kwestia szeroko rozumianej etniczności w kontekście kobiecym, która omawiana będzie w ramach grupy Sekcji Socjologii Etniczności  – „ETNICZNOŚĆ JEST KOBIETĄ”. Organizatorkami  tej grupy są dr Justyna Kijonka z Uniwersytetu Śląskiego i dr hab. Julita Makaro z Uniwersytetu Wrocławskiego.

Ideą grupy jest, jak można przeczytać na stronie zjazdu: „Podjęcie wskazanego tematu jest uzasadnione chęcią, ale i koniecznością w naszym przekonaniu, zwrócenia uwagi na kategorie co najmniej podwójnie wykluczone – z tytułu pochodzenia etnicznego i płci, zatem dwóch cech przypisanych. Zaproponowanie takiego tematu grupy ma służyć nie tylko zachęcie do refleksji nad pozycją i rolą kobiet w zbiorowościach mniejszościowych i migranckich, ale również dyskursywnemu podkreśleniu i docenieniu ich obecności”.

Organizatorki zapraszają do nadsyłania – do 15 marca 2022 – propozycji wystąpień obejmujących zagadnienia zarówno badań etnicznych skupionych wokół kobiet (między innymi: feminizacja migracji, kobiety jako liderki organizacji etnicznych, twórczynie) jak i badań przez kobiety prowadzonych.

Zaproszenie do składania propozycji referatów do grupy tematycznej Sekcji Socjologii Etniczności Polskiego Towarzystwa Socjologicznego

 

return to top