Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
search
Wydział Nauk Społecznych
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

Spotkanie naukowe „Silesian Studies/ Badania śląskoznawcze”

27.02.2023 - 09:51 aktualizacja 27.02.2023 - 09:51
Redakcja: violettakulik

Zapraszamy na kolejne, z cyklu spotkań naukowych: „Silesian Studies/ Badania śląskoznawcze”.

Gościem wydarzenia będzie dr hab. Tomasz Kamusella z Univeristy of St Andrews, z wykładem w formie hybrydowej: Politics and the Status of the Silesian Language.

Spotkanie odbędzie się 9 marca br. o godz. 17:00 w sali 142, przy ul. Bankowej 11.

 

Serdecznie zapraszamy!

 

Biogram

Dr hab. Tomasz Kamusella FRHistS jest wykładowcą (profesorem nadzwyczajnym) w dziedzinie historii nowożytnej na University of St Andrews w Szkocji (Wielka Brytania). Jego ostatnie anglojęzyczne publikacje obejmują monografie Politics and the Slavic Languages (2021), Eurasian Empires as Blueprints for Ethiopia (2021), Ethnic Cleansing During the Cold War (2018), and The Un-Polish Poland (2017). Ponadto był jednym z redaktorów prac zbiorowych: The Social and Political History of Southern Africa’s Languages (2018), The Palgrave Handbook of Slavic Languages, Identities and Borders (2016), and Creating Nationality in Central Europe, 1880-1950 (2016). Jego atlas Words in Space and Time (2021) jest możliwy do znalezienia w otwartym dostępie.

 

Polityka i status języka śląskiego

W 2007 roku, na podstawie normy ISO 693-3, Biblioteka Kongresu uznała język śląski za język i nadała mu kod szl. Fakt ten zapewnia obecność języka w cyberprzestrzeni. W następnym roku ruszyła Wikipedia w języku śląskim. W 2009 roku przyjęto standardową pisownię języka śląskiego, a w 2022 roku opublikowano pierwszą gramatykę języka. W postkomunistycznych spisach powszechnych około pół miliona obywateli Polski zadeklarowało, że posługuje się językiem śląskim. Jednak do dziś polityczno-akademicka elita kraju odmawia uznania języka śląskiego za język na podstawie rzekomych „podstaw naukowych”. Nie istnieje jednak żadna naukowa definicja „języka” (Einzelsprache). Języki są kulturowymi (politycznymi) konstrukcjami, zwykle tworzonymi i utrzymywanymi przez społeczności posługujące się nimi. Zlekceważenie woli pół miliona obywateli Polski, którzy są śląskojęzyczni, nie tylko wyklucza ich z polskiego życia publicznego i politycznego, ale także osłabia jakość młodej demokracji kraju, ustanowionej dopiero w 1989 roku.

Plakat wydarzenia

return to top