Zakończyliśmy oficjalne obchody 50-lecia Wydziału Nauk Społecznych. Ponieważ to urodziny wyjątkowe, obchodziliśmy je w gościnnych murach Teatru Korez, gdzie 16 listopada odbyła się uroczysta gala z udziałem władz, pracowników, studentów oraz absolwentów.
W doskonały nastrój wprowadził gości Dyrektor Teatru Korez w monodramie „Kolega Mela Gibsona”, po którym nastąpiła część oficjalna, prowadzona również przez Mirosława Neinerta, który sprawił, że czuliśmy się tego dnia wyjątkowo, uroczyście, ale też niezbyt sztywno. Rozpoczął od przytoczenia słów znanej na Śląsku rymowanki:
Na Abrahama, na Abrahama
Erich w gyszynku dostoł piżama
I choć mu piźnie już fufcich jary
Erich nie czuje sie wcale stary
50 lat to nie jest dużo dla uniwersytetu czy wydziału, jednak jest to już wiek pewnej dojrzałości, kiedy wiadomo, w jakim kierunku się zmierza i co jest ważne. Do tej daty, ale również do ważnych dla Wydziału wydarzeń nawiązywali Rektor Uniwersytetu Śląskiego JM prof. Ryszard Koziołek oraz Dziekan WNS prof. Zenon Gajdzica. Była to również okazja, by nagrodzić osoby, które w szczególny sposób przyczyniły się do sukcesów i dobrego funkcjonowania Wydziału Nauk Społecznych, dlatego właśnie tego dnia zostały wręczone złote i srebrne Odznaki za Zasługi dla Uniwersytetu Śląskiego –Gala z okazji 50-lecia Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego – część I – YouTube
W dalszej części wspominano ważne dla Wydziału chwile oraz czasy spędzone w studenckich ławach. Głos zabrali byli dziekani Wydziału Nauk Społecznych i Wydziału Pedagogiki i Psychologii: prof. Jan Iwanek, prof. Kazimierz Miroszewski, prof. Wiesław Kaczanowicz oraz prof. Zbigniew Spendel. W dalszej części swoje gratulacje i życzenia dalszej pomyślności skierowali do Dziekana i społeczności akademickiej wiceprezydent Katowic Mariusz Skiba oraz sekretarz województwa śląskiego Krzysztof Dzierwa. Głos zabrali również posłowie, absolwenci Wydziału Nauk Społecznych – Łukasz Ściebiorowski i Robert Warwas – Gala z okazji 50-lecia Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego – część II – YouTube.
Wydział, co prawda, na Abrahama nie dostał piżamy, otrzymaliśmy jednak wiele listów intencyjnych od przedstawicieli władz, kwiaty a nawet kolaż z fotografii WNS wykonany przez Łukasza Ściebiorowskiego. Dziękujemy!
Uroczystości zakończyły dwa wyjątkowe mini-koncerty. Specjalnie dla Wydziału Nauk Społecznych wystąpił Marcin Wyrostek, pokazując, że akordeon jako instrument z powodzeniem może zastąpić całą orkiestrę. Nie zabrakło również akcentu studenckiego. Łzy z niejednych oczu popłynęły w trakcie „Imagine” Johnna Lennona, „Długości dźwięku samotności” Myslovitz czy „Po prostu bądź” Kory w wykonaniu zespołu studentów arteterapii pod znakomitym kierownictwem dr Sary Knapik-Szwedy.
W trakcie bankietu po uroczystości była okazja do osobistych rozmów i wspomnień, fotografii, wpisania się do księgi pamiątkowej i wielu, wielu uścisków. Wszystkim obecnym bardzo dziękujemy, jesteśmy wzruszeni i pełni zapału na co najmniej kolejne 50 lat!
Organizacja takiego wydarzenia nie byłaby możliwa, gdyby nie szereg życzliwych (i hojnych) osób i instytucji. Czas na podziękowania dla:
Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii za wsparcie finansowe całych obchodów 50-lecia WNS
Teatru Korez i jego dyrektora Mirosława Neinerta za wspaniałą oprawę artystyczną i udostępnienie teatru wraz z galerią na potrzeby konferencji Wokół Nauk Społecznych i gali
Firmy Copy Cabana za wydrukowanie zaproszeń i plakatów
Marcina Wyrostka za wielką serdeczność i wspaniały występ
Dr Sary Knapik-Szwedy za przygotowanie i prowadzenie wystąpienia studentów arteterapii
Violetty Kulik za wszystkie wysiłki włożone w organizację wydarzenia, od pozyskania funduszy, przez zaplanowanie, koordynowanie i czuwanie nad przebiegiem uroczystości
Marii Michniowskiej za organizację konferencji „Czas”, przygotowanie wniosków o odznaki dla wyróżniających się pracowników i pomoc w organizacji wszystkich wydarzeń.
Partnerem wydarzenia zorganizowanego w ramach Jubileuszu 50-lecia WNS UŚ jest Metropolia GZM Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia.