Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
search
Wydział Nauk Społecznych
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

Członkowie Koła Naukowego Pracy Socjalnej oraz kierunku praca socjalna na II Dniu Studentów Pracy Socjalnej na KUL

25.03.2024 - 12:21 aktualizacja 26.03.2024 - 09:58
Redakcja: mariamichniowska

Na zaproszenie opiekunki Koła Naukowe Studentów Pracy Socjalnej KUL dr Agnieszki Zaborowskiej studenci kierunku praca socjalna oraz Koła Naukowego Pracy Socjalnej Uniwersytetu Śląskiego – Martyna Marcińska, Weronika Pilch, Daniel Matachowski i Marek Makowski – 20 marca 2024 r. wzięli udział organizowanym po raz drugi na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Dniu Studentów Pracy Socjalnej KUL, w ramach X Ogólnopolskiego Tygodnia Pracy Socjalnej. Wyjazd ze strony Uniwersytetu Śląskiego został zorganizowany i był koordynowany przez dr Bożenę Zasępę. W spotkaniu w Lublinie uczestniczyli przedstawiciele kół naukowych z pięciu ośrodków akademickich. Oprócz organizatorów i studentów z Uniwersytetu Śląskiego zaproszenie przyjęli studenci pracy socjalnej z Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej z Krakowa, Uniwersytetu Rzeszowskiego oraz Uniwersytetu Radomskiego.

W ramach czterech paneli przewidziano prezentację aktywności studenckich w obszarze pracy socjalnej, debatę studencką, quiz wiedzy oraz spotkanie z praktykami. W części pierwszej Martyna Marcińska (III rok) i Daniel Matachowski (II rok) przedstawili inicjatywy studentów pracy socjalnej oraz działania podejmowane przez Koło Pracy Socjalnej.  Prezentacja spotkała się z dużym zainteresowaniem, zwłaszcza że jako jedyni przedstawiliśmy działania podejmowane zarówno przez studentów kierunku, jak i osoby działające w Kole Naukowym. W trakcie debaty nasz Uniwersytet reprezentowali Weronika Pilch (II rok) i Marek Makowski (III rok). Studenci na podstawie swoich doświadczeń odpowiadali na pytania, dlaczego młodzi ludzie nie chcą studiować na kierunku praca socjalna, z jakimi instytucjami wiążą swoją przyszłość w zawodzie, gdzie i dlaczego nie chcieliby pracować oraz jakich wzorców pracy nie chcieliby w przyszłości doświadczać, a tym bardziej powielać. Komentarzem do debaty był głos ekspertek z obszaru polityki społecznej i pracy socjalnej (dr hab. Teresa Zbyrard, URz, dr Bożena Zasępa, UŚ, dr E. Zdebska, UKEN). W ich ocenie uczestnicy wykazali się bardzo dużą świadomością własnych predyspozycji i ograniczeń związanych z zawodem pracownika socjalnego oraz trafnie zdiagnozowali problemy, wiążące się z podejmowaniem studiów na kierunku praca socjalna. Debatę prowadziła dr Maria Gagacka (UR). W spotkaniu z ekspertami udział wzięła Monika Szpoczek, opiekunka Koła Naukowego oraz wykładowczyni w naszym Uniwersytecie. Tematem jej wystąpienia były doświadczenia, związane z organizowaniem społeczności lokalnej w świętochłowickiej dzielnicy Lipiny. Najbardziej ekscytującym punktem programu dla studentów i ich opiekunów był quiz, dotyczący wiedzy, którą musi posiadać pracownik socjalny. 60 pytań w zespołach międzyuczelnianych – to wyzwanie, z którym zmierzyli się nasi studenci, odnosząc duży sukces. Drużyna z udziałem Martyny i Daniela zajęła II miejsce, natomiast Weronika i Marek stanęli na najwyższym podium. GRATULUJEMY wiedzy i umiejętności współpracy!!!

Inicjatywa ma szansę przerodzić się w trwałą współpracę międzyuczelnianą. Być może w kolejnych edycjach spotkań w murach naszej Uczelni będziemy mieli szansę gościć studentów pracy socjalnej z innych lokalizacji w Polsce.

return to top