18.04.2024 - 08:45 aktualizacja 18.04.2024 - 09:47
Redakcja: violettakulik

Od kwietnia 2022 roku do kwietnia br. na Uniwersytecie Śląskim realizowany jest projekt badawczy, w którym testowany jest model wsparcia udzielanego na poziomie lokalnym dzieciom, uczniom i ich rodzinom, we współpracy różnych sektorów: edukacji, zdrowia, pomocy rodzinie i zabezpieczenia społecznego. Jednym z działań w ramach projektu było przeprowadzenie badań dzieci i młodzieży z wykorzystaniem opracowanych przez uczelnie narzędzi, by na podstawie ich wyników opracować działania wspierające i sprawdzić skuteczność udzielonego wsparcia. Uzyskane wyniki posłużą opracowaniu systemowych rozwiązań, które podniosą jakość i zapewnią dostępność wsparcia oferowanego dzieciom i ich rodzinom blisko miejsca zamieszkania.

Projekt realizowany jest przez Uniwersytet Śląski we współpracy z innymi uczelniami: Uniwersytetem Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, Katolickim Uniwersytetem Lubelskim Jana Pawła II, Uniwersytetem Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Akademią Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie.

W dniach 15-16 kwietnia 2024 r. w Muzeum Śląskim w Katowicach odbyła się konferencja podsumowująca projekt pt: „Model Wsparcia Międzysektorowego – strategie i wyzwania”, która była również transmitowana on-line na Kanale You Tube (z tłumaczeniem na język migowy).

TRANSMISJA – DZIEŃ 1

TRANSMISJA – DZIEŃ 2

W pierwszym dniu konferencji odbył się briefing prasowy:

Wsparcie psychologiczne – inwestycja MEN (prawo.pl)

Podsumowanie projektu Modelu Wsparcia Międzysektorowego, usprawniającego rozwiązywanie problemów dzieci i młodzieży | Dziennik Zachodni

Katowice MEN opracowuje rozwiązania, które zapewnią dzieciom… – Radio Opole

Katowice: MEN opracowuje rozwiązania, które zapewnią dzieciom lepsze wsparcie psychologiczne (wnp.pl)

Katowice: MEN opracowuje rozwiązania, które zapewnią dzieciom (twoje-miasto.pl)

Ministerstwo Edukacji Narodowej planuje zmiany w systemie wsparcia psychologiczno-pedagogicznego dla dzieci – WiarygodnaSzkoła.pl (wiarygodnaszkola.pl)

Organizacja i realizacja „Projektu innowacyjno-wdrożeniowego w zakresie oceny funkcjonalnej” Umowa nr MEiN/2022/DWEW/1070; Finansowane ze środków Ministra Edukacji.

logotypy

uczestnicy konferencji