Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
search
Wydział Nauk Społecznych
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

V Surdokonferencja „Codzienność osoby z niepełnosprawnością słuchu”- sztuka, kreatywność i twórczość w życiu osób z niepełnosprawnością słuchu, odbędzie się 7 czerwca 2024 roku na Wydziale Sztuki i Nauk o Edukacji (ul. Bielska 62 , 43-400 Cieszyn).

 

Celem konferencji jest dotarcie do szerokiego grona odbiorców, środowiska osób głuchych, nauczycieli, akademików, przedstawicieli Poradni pedagogiczno-Psychologicznych, rodziców, studentów, aby pokazać jak wygląda faktyczna codzienna rzeczywistość osób z niepełnosprawnością słuchu oraz jak ważna jest konieczność uwzględniania sztuki w codziennym życiu, działalności wychowawczej, edukacji, terapii. Umożliwiając prezentowanie osiągnięć Głuchych artystów możemy zobaczyć jak ważne miejsce zajmuje sztuka w ich życiu i jakie ma znaczenie móc pokazywać ich świat poprzez sztukę.

Konferencja ma charakter naukowy z wątkami praktycznymi i jest organizowana cyklicznie. Jest wydarzeniem, integrującym środowiska osób słyszących, słabosłyszących i Głuchych w przestrzeni akademickiej, która z założenia powinna być miejscem przyjaznym każdemu, pełnym akceptacji i wysokiej kultury wzajemnej. Konferencja w swoim programie ma przewidzianych zarówno gości z innych ośrodków naukowych w Polsce, jak również gości z zagranicy. Ważnym elementem, a zarazem upowszechnieniem podjętej problematyki jest prezentacja twórczości dzieci i młodzieży  ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla dzieci i młodzieży niesłyszącej i słabosłyszącej w Raciborzu w zakresie działań florystycznych, stolarskich, gastronomicznych). Zależy nam na budowaniu świadomości oraz gotowości do podejmowania koniecznych zmian i w tym duchu budowania sieci relacji pomiędzy badaczami ośrodków z całego kraju i z zagranicy, jak i teoretykami oraz praktykami.

Ważnym elementem konferencji jest współudział Organizacji Pozarządowych działających na rzecz osób z niepełnosprawnością słuchu w tworzeniu konferencji, aby pokazywać praktyczne aspekty funkcjonowania tej grupy społecznej. Wśród organizacji są też takie o charakterze międzynarodowym.

Celem konferencji jest prowadzenie dialogu pomiędzy środowiskiem badaczy i praktyków działających na rzecz osób z niepełnosprawnością słuchu na arenie międzynarodowego na temat roli sztuki i kreatywności w życiu osób z niepełnosprawnością słuchu. Chcemy podkreślić istotę wykorzystania sztuki jako narzędzia integrującego, rozwijającego potencjał oraz wspierającego procesy adaptacji społecznej. Szczegółowe  cele zawierają się w obszarach tematycznych:

  1. Integracja wiedzy naukowej i praktyki: Tworzenie mostów między badaniami naukowymi a praktycznymi doświadczeniami w dziedzinie sztuki i kreatywności w kontekście niepełnosprawności słuchu.
  2. Sztuka jako narzędzie komunikacji: Omówienie roli sztuki w przełamywaniu barier komunikacyjnych oraz tworzeniu mostów między osobami z niepełnosprawnością słuchu a społeczeństwem.
  3. Współpraca międzynarodowa: Zachęcanie do współpracy międzynarodowej w celu wymiany najlepszych praktyk i doświadczeń dotyczących pracy z dziećmi i młodzieżą z niepełnosprawnością słuchu.
  4. Nowoczesne metody edukacyjne: Przedstawienie innowacyjnych podejść do nauczania sztuki, które łączą w sobie zarówno elementy teoretyczne, jak i praktyczne, z naciskiem na efektywne strategie edukacyjne.
  5. Sztuka jako narzędzie terapeutyczne: Analiza skuteczności sztuki i działań kreatywnych jako formy terapii wspierającej rozwój dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością słuchu.
  6. Kreatywność i innowacje w edukacji: Przedstawienie nowatorskich podejść do nauczania wykorzystujących sztukę i kreatywność w kontekście edukacji i wsparcia osób z niepełnosprawnością słuchu.
  7. Projekty artystyczne i ich wpływ: Analiza projektów artystycznych skierowanych do osób z niepełnosprawnością słuchu oraz dyskusja na temat ich wpływu na rozwój społeczny i jednostkowy.
  8. Praktyki terapeutyczne: Przedstawienie terapeutycznych aspektów sztuki oraz kreatywności w procesie rehabilitacji i wspierania osób z niepełnosprawnością słuchu.
  9. Innowacje technologiczne w życiu osób z niepełnosprawnością słuchu: Zaprezentowanie nowoczesnych narzędzi i technologii wspierających osoby ograniczonym słuchem, w tym w zakresie dostępności sztuki (możliwość zobaczenia nowoczesnego sprzętu w ramach prezentacji przez PFOS.

return to top