Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polish
  • English
  • Français
Wydział Sztuki i Nauk o Edukacji

Międzynarodowa Konferencja PILGRIM

30.03.2021 - 12:30 aktualizacja 30.03.2021 - 12:36
Redakcja: andrzejzczurek

W środę 24.03.2021 r. w godzinach 11.00-14.00 odbyła się zdalnie (na platformie ZOOM) VII Międzynarodowa Konferencja PILGRIM, która została zorganizowana przez dr Natalię M. Ruman, Ambasadora PILGRIM na Śląsku.

Międzynarodowa Sieć Pedagogiczna „PILGRIM” w swoim haśle przewodnim „Żyjąc świadomie – budujesz przyszłość“, skupia w sobie idee ekologii, ekonomii i socjalizacji, które łączy duchowość, w edukacji i procesie wychowania na rzecz zrównoważonego rozwoju.

Przekazywanie wiedzy o nowych zjawiskach zachodzących w otaczającej nas rzeczywistości, kształtowanie umiejętności krytycznego myślenia i odpowiedzialności za świat, to wyzwania stojące dziś przed  Szkołą, która powinna przygotowywać młodych ludzi do życia w nowoczesnym, globalnym społeczeństwie. Przez współzależności rozumie się wzajemne powiązania i przenikanie się systemów kulturowych, środowiskowych, ekonomicznych, społecznych, politycznych i technologicznych.

Uczestnikami Międzynarodowej Konferencji byli:

Goście z Austrii
dr Johann Hisch (Prezydent i były Dyrektor, Założyciel PILGRIM-International)
dr Herta Ucsnik (Dyrektor PILGRIM-International)
dr Piotr Kubiak (Kirchliche Padagogische Hochschule Wien/Krems, Koordynator PILGRIM w Polsce)
Martha Finger (Wieloletni Członek Zarządu PILGRIM w Wiedniu)
Gertraud Weixlbaumer (Kirchliche Padagogische Hochschule Wien/Krems, Przedstawiciel PILGRIM)
Stephan Sampt (Kirchliche Padagogische Hochschule Wien/Krems, Ambasador PILGRIM w Austrii)
Rembert J. von Schleicher (były konsul Austrii, Członek Zarządu PILGRIM w Wiedniu)

Goście z Polski
Damian Cieszewski (Wicestarosta Powiatu Pszczyńskiego)
Andrzej Mróz (Starszy Wizytator w Kuratorium Oświaty, Delegatura w Bielsku-Białej)
Piotr Cygan (Dyrektor Powiatowego Zespołu Szkół nr 2 im. K. Miarki w Pszczynie)
Justyna Pisek z Pracownikiem Lucyną Jabłeka (Dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Pedagogicznej im. J. Lompy, Filia w Pszczynie)
dr Halina Nocoń (Dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Studzienicach)
Piotr Kowalski (Dyrektor Ośrodka Matka Boża Różańcowa w Starej Wsi)
Monika Kwapińska (Dyrektor Niepublicznego Przedszkola RADOCHA w Pszczynie)

Uroczyście zabrali głos Wicestarosta Powiatu Pszczyńskiego Damian Cieszewski oraz Starszy Wizytator Kuratorium Oświaty Andrzej Mróz, wskazując na ważność i walory poruszanej tematyki. Wyrazili wdzięczność, że w edukacji na rzecz zrównoważonego rozwoju połączono pierwiastek metafizyczny, gdyż korzenie Europy były i są chrześcijańskie.

Przedstawione w referatach, przez austriackich Gości z PILGRIM, treści umożliwiły sformułowanie wiele cennych uwag na temat kondycji współczesnej edukacji i wychowania przyszłych pokoleń, a towarzyszące jej ożywione dyskusje były wyrazem nie tylko dużego zainteresowania prezentowanymi zagadnieniami, lecz także stanowiły płaszczyznę wymiany doświadczeń polskich i zagranicznych przedstawicieli ośrodków naukowych oraz praktyków zajmujących się tą ważną tematyką.

Dr Natalia M. Ruman przedstawiła dotychczasową współpracę w powiecie pszczyńskim i cieszyńskim z wieloma Placówkami od 2015 roku, ukazując statystykę oraz wybrane projekty, których efektem są wydane liczne publikacje naukowe na temat zrównoważonego rozwoju w edukacji. Zaangażowani w te działania, pod opieką dr N. Ruman, byli również Studenci Wydziału Sztuki i Nauk o Edukacji Uniwersytetu Śląskiego.

Należy podkreślić, że wszystkie wystąpienia charakteryzowały się ciekawymi ujęciami problematyki i starannością przygotowania oraz precyzją analityczną. Zarówno przedstawione referaty, jak i dyskusje prowadzone w trakcie obrad wskazywały na ważność podjętego zagadnienia.

Swoiste współbycie uczestników uroczystości przejawiało się głównie w charakterze obrad w języku polskim oraz niemieckim.

W powiecie pszczyńskim obecnie jest łącznie 13 Placówek, które przyłączyły się do Międzynarodowej Sieci Pedagogicznej PILGRIM.

Cechą charakterystyczną ruchu Pilgrim jest jego praktyczne podejście do działań, przede wszystkim działań edukacyjnych w duchu zrównoważonego rozwoju.

Oficjalnego zakończenia konferencji dokonał Dyrektor Powiatowego Zespołu Szkół nr 2 im. K. Miarki w Pszczynie Piotr Cygan, który podziękował wszystkim przybyłym na Konferencję Gościom, Prelegentom oraz Słuchaczom, za przyjęcie zaproszenia i udział w konferencji, obrady, za aktywne uczestnictwo i rozmowy, umożliwiające pochylenie się nad sytuacją współczesnego szkolnictwa w Polsce i Austrii.

Dnia poprzedniego odbyła się Debata, która była próbą zaproszenia do namysłu nad aktualnymi problemami teorii i praktyki kształcenia oraz innowacyjnej pracy nauczycieli. Dzięki głosom i doświadczeniom prelegentów, zaistniała w rozważaniach szkolna codzienność, z całą swoją różnorodnością i dynamiką.

Z uwagi na skrótowy charakter niniejszego opracowania zostały przedstawione jedynie wybrane główne tezy wystąpień i został naszkicowany przebieg obrad w okrojonej formie.

return to top