Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
search
Wydział Sztuki i Nauk o Edukacji
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

Dwie studentki z Cieszyna w gronie stypendystów Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego

07.04.2025 - 14:46 aktualizacja 07.04.2025 - 14:46
Redakcja: Andrzej Szczurek

Dwie studentki z Cieszyna w gronie stypendystów Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego

Nina Kumorek i Aleksandra Kociszewska to dwie wyjątkowe studentki Wydziału Sztuki i Nauk o Edukacji Uniwersytetu Śląskiego, które w roku akademickim 2024/2025 otrzymały prestiżowe stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za znaczące osiągnięcia.

Spośród 1084 wniosków spełniających kryteria, minister przyznał stypendia 398 studentom reprezentującym niemal wszystkie (47 z 55) dyscypliny naukowe i artystyczne. Wyróżnienia te można zdobyć za wybitne osiągnięcia w nauce, sztuce i sporcie, a ich celem jest nie tylko uhonorowanie dokonań, ale także motywowanie do dalszego rozwoju. W dziedzinie sztuki wyróżniani są twórcy, których prace zdobyły uznanie na prestiżowych festiwalach, wystawach i w mediach.

Głos, który opowiada historie

Nina Kumorek to utalentowana wokalistka, która pierwsze sukcesy na scenie muzycznej odniosła już jako gimnazjalistka. Od tego czasu zdobyła około 130 nagród w konkursach wokalnych, a tylko w 2023 roku brała udział aż w 26 ogólnopolskich i międzynarodowych festiwalach. Najcenniejsze na scenie są dla niej emocje i kontakt z publicznością: – Lubię ten lekki stres przed występem i reakcje ludzi – to coś, czego nie da się porównać z niczym innym – opowiada. Równie ważne jest dla niej uczenie się nowych rzeczy, dlatego w którymś momencie zaczęła eksplorować takie gatunki, jak jazz i muzyka popularna, a także rozwijać również autorski repertuar. Wspólnie z mamą zrealizowała projekt artystyczny „Słowa ubrane w piosenkę”. – Zebrałyśmy teksty bielskich poetek i do nich dorobiłyśmy muzykę. Projekt powstał z potrzeby wyrażania emocji poprzez słowo i dźwięk – opowiada wokalista i współautorka. Wspólne przedsięwzięcie przyniosło jej kolejne sukcesy – w 2023 roku dwie piosenki z projektu zdobył pierwsze miejsce na Ogólnopolskim Konkursie Piosenki Poetyckiej w Oleśnie i zapewnił jej udział w Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie, który odbędzie się w październiku 2025 roku. Należy nadmienić, że jest również stypendystką Rektora Uniwersytetu Śląskiego za wyniki w nauce i osiągnięcia artystyczne. Otrzymała też w tym roku Nagrodę Starosty Powiatu Bielskiego dla Twórców i Animatorów Kultury za swoje ogólnopolskie sukcesy wokalne, aktywny udział w życiu artystycznym regionu oraz realizację innowacyjnych projektów muzycznych.

Co może być zaskakujące, utalentowana wokalistka początkowo planowała studiować literaturę popularną i kreację światów gier w Zielonej Górze, ostatecznie zdecydowała się na powrót do rodzinnego Bielska i podjęcie studiów związanych z muzyką na UŚ w Cieszynie. Decyzja ta okazała się przełomowa – mimo że rozpoczynała studia bez wcześniejszego wykształcenia muzycznego, dzięki determinacji, wsparciu wykładowców i ciężkiej pracy (często po kilkanaście godzin dziennie) udało jej się nadrobić zaległości i ukończyć pierwszy rok z ze średnią ocen ponad 4,7. – Wykładowcy są naprawdę świetni i bardzo empatyczni. Nikt nie przekreślił mnie z powodu braków, wręcz przeciwnieotrzymałam ogromne wsparcie – podkreśla Nina. I dodaje, że dużo zawdzięcza profesorowi Bartoszowi Listwanowi, który nie raz pomagał jej przygotować się do konkursów. – Profesor jest pomysłodawcą aranżacji do piosenki „Warszawa jest smutna bez ciebie” Jacka Lecha. Zrobił z niej piękną balladę, która została aż siedem razy nagrodzona, m.in. na Ogólnopolskim Festiwalu Piosenek Jacka Lecha oraz Ogólnopolskim Festiwalu Bielskich Artystów – opowiada stypendystka.

img
Plakat, ilustracja i siła wrażliwości

Aleksandra Kociszewska jest studentką V roku grafiki. W trakcie studiów w Cieszynie odkryła, że pasjonuje ją projektowanie plakatów i ilustracji. Jej droga do sztuki nie była oczywista. Choć rysowała „od zawsze”, a rodzice zachęcali ją, żeby rozwijała się tym kierunku i wybrała np. artystyczne studia, początkowo miała inny pomysł. – Poszłam do liceum w rodzinnej Częstochowie i uczyłam się w klasie matematycznej i informatycznej. W mojej nastoletniej głowie to miało sens – wydawało mi się, że pójdę na informatykę, a z tego wyniknie zajmowanie się grafiką. Potem się dowiedziałam, że w sumie nie musi się tak stać – opowiada ze śmiechem. Ale w liceum zaczęła też uczęszczać na kurs rysunku, a potem przygotowywać się do studiów artystycznych. Cieszyn nie pojawił się w głowie jako pierwsza opcja studiów, ale dzisiaj nie żałuje, że właśnie tutaj trafiła. Choć pandemia COVID-19 sprawiła, że pierwszy rok studiów był wyjątkowo trudny. – Szczerze mówimy z moim przyjaciółmi, że pierwszy rok dla nas nie istniał. Ani się nie znaliśmy, każdy siedział u siebie i te zajęcia online też nie były takie, jak powinny wyglądać. Wykładowcy bardzo się starali, ale jednak rysunek, malarstwo, rzeźba w domu to było wyzwanie – wspomina Aleksandra.

Przełom nastąpił dzięki wsparciu wykładowców, w szczególności profesora Sebastiana Kubicy, który zachęcał studentów do udziału w konkursach i wystawach. To zaowocowało sukcesami w prestiżowych wydarzeniach, m.in. zwycięstwem w X Międzynarodowym Biennale Plakatu Społeczno-Politycznego „Twórczo dla praw człowieka” w 2024 r. oraz w Międzynarodowym Biennale Plakatu Lublin 2023. Do listy sukcesów studentka może dopisać zdobycie stypendium ministerialnego, szczególnie że początkowo nawet nie planowała się o nie ubiegać. Impuls przyszedł od koleżanki. – Przeczytałam mail z dziekanatu i trochę go zignorowałam, ale moja współlokatorka powiedziała: zgłośmy się. I udało się – wspomina. Stypendium jest znaczącym wyróżnieniem, także dlatego, że zdobyło je tak niewiele osób spośród ponad tysiąca kandydatów. – Fajnie się złożyło, że dwie osoby z naszego wydziału dostały tę nagrodę. Cieszyn rządzi – dodaje z uśmiechem. Obecnie stypendystka skupia swoją uwagę na pracy nad dyplomem, który obejmuje m.in. ilustracje do książki „Czarnoksiężnik z Krainy Oz, łącząc techniki kolażu i rysunku kredką z nowoczesnymi narzędziami cyfrowymi. Swoją przyszłość wiąże z ilustracją książek dla dzieci, być może pracą jako freelancer oraz dalszym rozwojem artystycznym. Choć „życie po studiach” oznacza niewiadomą, jest pełna nadziei i motywacji.

img

Wsparcie i przestrzeń twórcza

Sukcesy, które dziś mogą świętować Nina Kumorek i Aleksandra Kociszewska, to efekt nie tylko ich talentu i pracy, ale również wsparcia ze strony bliskich i środowiska akademickiego. Stypendium to dla nich wyróżnienie, jak i impuls do dalszych działań. Nina już planuje kolejne kroki: – Część kwoty stypendialnej na pewno przeznaczę na warsztaty. Myślę o powrocie na International Summer Jazz Academy – byłam tam w ubiegłe wakacje i bardzo chętnie pojadę jeszcze raz. Zaczęła też naukę w szkole muzycznej w Żywcu. Aleksandra przede wszystkim chce dokończyć pracę dyplomową. Obie studentki zgodnie podkreślają, że studia na Uniwersytecie Śląskim – szczególnie w kameralnej i przyjaznej atmosferze wydziału w Cieszynie – dały im wiedzę, umiejętności, ale też motywację, wsparcie i przestrzeń, by rozwijać się twórczo. Przed nimi ważny moment – Nina kończy studia licencjackie, a Aleksandra magisterskie. Trzymamy kciuki za powadzenie wszystkich ich planów. Wierzymy, że jeszcze nie raz usłyszymy o obu uzdolnionych stypendystkach.    
Tekst: Konrad Matinyarare, współpraca: Beata Mońka

return to top