Jak zachęcić do współpracy i budowania zespołów wokół wspólnego projektu? Dobrą okazją może być udział w konkursie. Z takim wyzwaniem postanowiły zmierzyć się studentki Wydziału Sztuki i Nauk o Edukacji, uczące się na trzecim roku pedagogiki specjalnej (w wydarzeniu wzięły także udział studentki pierwszego roku pedagogiki specjalnej). Cieszyński zespół stworzyły: Emilia Włodarczyk, Olivia Braun, Maria Pieczonka, Paulina Więcek, Paula Kubieniec, Julia Bruchajzer i Marta Kopińska. Wraz ze swoją mentorką dr Dorota Prysak zgłosiły się do konkursu „Współmyślenie, współdziałanie (szybka ścieżka)”.
Konkurs był adresowany do mentorek i mentorów zespołów studenckich realizujących projekty naukowe, dydaktyczne, społeczne i artystyczne. Tematyka proponowanych przedsięwzięć miała być powiązana z dyscypliną naukową, którą reprezentował mentor/mentorka oraz zainteresowaniami osób wchodzących w skład zespołu projektowego. Komisja konkursowa wyłoniła 30 zespołów, które miały szansę zrealizować swoje pomysły, a efekty ich pracy zostały zaprezentowane podczas Śląskiego Festiwalu Nauki 9 grudnia grudniu 2024 roku. W gronie tym znalazły się studentki pedagogiki specjalnej z cieszyńskiego wydziału UŚ.
Ich zespół zaplanował, przygotował i zrealizował inicjatywę: „ECO ŚWIĘTA”, czyli warsztat tworzenia ozdób świątecznych, odbywający się z okazji Międzynarodowego Dnia Osób z Niepełnosprawnościami. Uczestnikami wydarzenia byli uczniowie i uczennice oraz pedagodzy ze szkół i placówek szkolnictwa specjalnego z Cieszyna, Strumienia, Ustronia, Żywca, Skoczowa i Pszczyny. W warsztacie wzięło udział ponad 150 osób. Wydarzenie było lekcją w praktyce dla studentek pedagogiki, które dzięki tego typu przedsięwzięciom już od pierwszego roku studiów zdobywają nie tylko wiedzę teoretyczną. Inicjatywa studencka wpisała się również w cele konkursu, jak: podnoszenie poziomu zaangażowania osób studiujących w życie naukowe, dawanie możliwość rozwoju oraz poszerzania kompetencji społecznych.