Wydział Teologiczny

ks. dr

Krzysztof Matuszewski

e-mail: krzysztof.matuszewski@us.edu.pl

Funkcje pełnione na Wydziale:

• planista

Biogram:

Urodził się 20.07.1983 r. w Siemianowicach Śląskich. W 2002 r. wstąpił do Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego w Katowicach i podjął studia na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Śląskiego. W roku 2009 uzyskał tytuł magistra teologii, przedstawiając pracę magisterską: ”Idea udziału człowieka w życiu Bożym u Ireneusza z Lyonu”. W 2009 r. przyjął święcenia kapłańskie, następnie jako wikary w parafii bł. Karoliny w Tychach pełnił funkcję opiekuna Centrum Duchowości Ruchu Światło-Życie Archidiecezji Katowickiej. W latach 2012-2016 odbył studia magisterskie z psychologii na Wydziale Nauk Społecznych w Instytucie Psychologii KUL, uzyskując tytuł magistra psychologii, przedstawiając pracę magisterską: „Osobowość i religijność a zdolność przebaczania u młodych dorosłych”. W roku 2018 uzyskał tytuł doktora teologii w zakresie teologii duchowości na Wydziale Teologicznym KUL, przedstawiając pracę: „Naturalne uwarunkowania życia duchowego świętego Alberta Chmielowskiego”. W roku 2018 ukończył w Warszawie czteroletnie szkolenie specjalistyczne z psychoterapii integratywnej organizowane przez Stowarzyszenie Psychologów Chrześcijańskich. W 2016 roku podjął pracę naukowo-dydaktyczną w Katedrze Nauk o Rodzinie Wydziału Teologicznego UŚ. Jego zainteresowania naukowe związane są m.in. z badaniami: psychologicznych i społeczno-kulturowych uwarunkowań życia duchowego, relacji duchowości z psychologią, a także psychologicznych aspektów przebaczania. Od 2018 roku jest kierownikiem „Przystani” – Archidiecezjalnej Poradni Psychologicznej. W ramach praktyki psychoterapeutycznej i psychologicznej zajmuje się psychoterapią indywidualną dorosłych i młodzieży oraz poradnictwem psychologicznym. Pomaga również m.in. poprzez diagnozę psychologiczną w formacji alumnów w seminariach duchownych Katowic, Łodzi i Krakowa. Jest członkiem zespołu ds. prewencji w zakresie ochrony dzieci i młodzieży Archidiecezji Katowickiej. Uczestniczy również w pracach powołanej przez Konferencję Episkopatu Polski Fundacji św. Józefa, zajmującej się pomocą i wsparciem dla osób wykorzystywanych seksualnie w dzieciństwie i młodości.

Bibliografia ResearchGate Google Scholar ORCID