Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polish
  • English
Inicjatywa Doskonałości Badawczej
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

Podsumowanie realizacji projektów w ramach II edycji „Swobody badań”

28.08.2023 - 13:30 aktualizacja 28.08.2023 - 13:30
Redakcja: OO

W zakończonej w 2022 roku II edycji konkursu „Swoboda badań” na sfinansowanie działań naukowych przeznaczono łącznie blisko 1,25 mln zł. Największą sumą środków zostały objęte: delegacje zagraniczne (ponad 516 tys. zł), odczynniki chemiczne (prawie 150 tys. zł), usługi badawcze (ponad 91 tys. zł), tłumaczenia tekstów naukowych i proofreading (prawie 65 tys. zł), drobny sprzęt laboratoryjny (prawie 60 tys. zł), licencje i programy (56,5 tys. zł), opłaty związane z publikacją artykułów (ponad 50 tys. zł), inne usługi bezpośrednio związane z realizacją projektów (prawie 50 tys. zł), a także usługi związane z powstaniem dzieł muzycznych (prawie 41 tys. zł) oraz delegacje krajowe (prawie 23 tys. zł).

Z bezpośredniego dofinansowania swojej działalności naukowej skorzystało w tej edycji programu 117 osób z 24 dyscyplin badawczych realizowanych na Uniwersytecie Śląskim. Ze sprawozdań złożonych przez beneficjentów i beneficjentki konkursu wynika, że wśród najważniejszych wartości wyniesionych z realizowanych dzięki finansowemu wsparciu projektów znalazły się m.in. przeprowadzenie pilotażowych badań, dotarcie do szerokich zasobów literatury fachowej, poszerzenie horyzontu badawczego i zwiększenie widzialności badań w Polsce i na świecie, udział w konferencjach organizowanych przez cieszące się międzynarodową renomą ośrodki naukowe, nawiązanie kontaktów zagranicznych skutkujących złożeniem projektów naukowych w konkursach Narodowego Centrum Nauki czy rozwinięcie współpracy badawczej i artystycznej. Laureaci i laureatki konkursu są zobowiązani do wykazania minimum jednego osiągnięcia publikacyjnego lub artystycznego, które uzyskali dzięki przyznanemu wsparciu.

Kontynuację inicjatywy stanowi rozstrzygnięta w marcu 2023 roku III edycja konkursu „Swoboda badań”. Spośród 203 osób, które złożyły wnioski o dofinansowanie różnorodnych działań naukowych, po procesie oceny wyłoniono 103 laureatów i laureatek realizujących projekty badawcze dofinansowane z budżetu Inicjatywy Doskonałości Badawczej (us.edu.pl/idb/iii-edycja-konkursu-swoboda-badan-rozstrzygnieta).

Na stronie internetowej IDB systematycznie prezentowane są wyniki badań oraz sylwetki laureatów i laureatek konkursu „Swoboda badań”: us.edu.pl/idb/swoboda-badan-nauka-dla-przyszlosci. Można na niej obejrzeć krótkie materiały filmowe, posłuchać podcastów oraz przeczytać artykuły i wywiady. Podstawowym celem konkursu jest doskonalenie warunków rozwoju naukowego pracowników i pracowniczek uczelni, a w dalszej perspektywie zwiększenie wpływu działalności naukowej uczelni na rozwój nauki w kraju i za granicą oraz zintensyfikowanie działalności naukowej w zakresie Priorytetowych Obszarów Badawczych UŚ. Środki na jego finansowanie pochodzą z programu Inicjatywa Doskonałości Badawczej.

kobieta gra na pianinie

return to top