Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
Instytut Nauk Politycznych
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

50-lecie Instytutu Nauk Politycznych

W 2025 roku Instytut Nauk Politycznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach obchodzi jubileusz 50-lecia. Instytut został powołany 1 października 1975 roku jako samodzielna jednostka, wyodrębniona z Instytutu Filozofii, Socjologii i Nauk Politycznych. Od 1978 roku funkcjonował pod nazwą Instytut Nauk Politycznych i Dziennikarstwa, natomiast 1 października 2019 roku przywrócono jego pierwotną nazwę.

 

 

Ogólnopolska Konferencja Naukowa

„Między stabilnością a nieprzewidywalnością: polityka w czasach przemian”

9-10 października 2025 roku

spinPLACE, Katowice

Instytut Nauk Politycznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach zaprasza do uczestnictwa w ogólnopolskiej konferencji naukowej zatytułowanej „Między stabilnością a nieprzewidywalnością: polityka w czasach przemian”, która odbędzie się w dniach 9-10 października 2025 roku. Wydarzenie to, będące okazją do podjęcia refleksji nad wyzwaniami, z jakimi mierzy się współczesna polityka, stanowi zarazem główny punkt obchodów jubileuszu 50-lecia Instytutu.

W ostatnich latach stabilność – rozumiana jako stałość (niezmienność lub tylko nieznaczna podatność na zmiany), wytrzymałość (brak tendencji do zmian, także w odpowiedzi na zakłócenia) i odporność (zdolność do powrotu do stanu pierwotnego lub zbliżonego do niego w obliczu perturbacji)[1] – coraz częściej ustępuje miejsca niepewności.

Istotną w tym rolę odgrywają nowe i narastające kryzysy oraz gwałtowne przemiany, generujące wyzwania zarówno w skali lokalnej oraz krajowej, jak i globalnej. Kluczowe staje się zatem pytanie o granice adaptacyjności polityki i możliwość zachowania stabilności w świecie naznaczonym nieprzewidywalnością. Na to właśnie pytanie będziemy poszukiwać odpowiedzi w trakcie konferencji.

Do udziału w wydarzeniu zapraszamy zwłaszcza badaczy w dyscyplinie nauki o polityce i administracji oraz dyscyplinach pokrewnych. Obrady obejmą szerokie spektrum tematów, odnoszących się m.in. do polityki krajowej i międzynarodowej, transformacji systemów politycznych, nowych form partycypacji obywatelskiej, roli mediów i technologii w życiu politycznym czy zarządzania kryzysami. Lista proponowanych paneli dostępna jest poniżej.

Rejestracja propozycji referatów trwa do 30 czerwca 2025 roku poprzez formularz zgłoszeniowy (https://forms.gle/TkGNXu85za1BqyAbA). Zgłoszeń dokonywać można do proponowanych paneli oraz niezależnie od nich (zgłoszenie poza panelem). Informacje o akceptacji referatów zostaną przekazane do 13 lipca 2025 roku.

Warunkiem uczestnictwa w wydarzeniu jest wniesienie opłaty konferencyjnej w wysokości 500 zł w terminie do 16 września 2025 roku. Opłata obejmuje wyżywienie (w tym uroczystą kolację w pierwszym dniu konferencji) oraz materiały konferencyjne.

Konto:

Uniwersytet Śląski w Katowicach

74 1050 1214 1000 0007 0000 7909

W tytule przelewu należy podać: imię i nazwisko uczestnika/uczestniczki oraz akronim konferencji (Konferencja INP UŚ).

 

W przypadku pytań prosimy o kontakt: konferencja.inp@gmail.com

 

Lista proponowanych paneli (w kolejności alfabetycznej):

  • Aktywność polityczna młodych i jej determinanty (moderacja: dr Agata Olszanecka-Marmola)
  • Górny Śląsk jako problem politologiczny (moderacja: dr Anna Muś, prof. UŚ)
  • Kościół i demokracja: bilans trzydziestolecia (moderacja: dr Dawid Tatarczyk, prof. UŚ)
  • Metoda modelowa w teoretyzowaniu polityki (moderacja: dr Mateusz Wajzer)
  • Niepewność, czyli chwiejny status demokracji (moderacja: dr Agnieszka Turoń-Kowalska)
  • Niepewność polityki – wymiar państwowy, społeczny i ekonomiczny (moderacja: dr Michał Czuba, dr Robert Radek)
  • Nowe trendy w działalności aktorów państwowych i niepaństwowych: perspektywa studiów strategicznych (moderacja: dr hab. Katarzyna Czornik, prof. UŚ, prof. dr hab. Miron Lakomy)
  • Obszar poradziecki wobec współczesnych wyzwań i zagrożeń (moderacja: dr Agnieszka Miarka, prof. UŚ)
  • Systemy polityczne państw basenu Morza Śródziemnego po kryzysie gospodarczym z 2008 roku (moderacja: dr hab. Tomasz Kubin, prof. UŚ, dr Małgorzata Lorencka, dr hab. Małgorzata Myśliwiec, prof. UŚ)
  • Teoria polityki – klasyczne i nowe kierunki badań (moderacja: prof. dr hab. Sylwester Wróbel)
  • Unia Europejska wobec wyzwań i kryzysów w trzeciej dekadzie XXI wieku (moderacja: dr hab. Tomasz Kubin, prof. UŚ)
  • Współczesne tendencje zmian instytucji politycznych w państwach Grupy Wyszehradzkiej (moderacja: dr hab. Anna Czyż, prof. UŚ, dr hab. Sebastian Kubas, prof. UŚ)
  • Współpraca rozwojowa w dekadzie polikryzysów (moderacja: dr Monika Szynol)

 

[1] S.O. Hansson, G. Helgesson, What is Stability?, Synthese 136, 219-235 (2003).

return to top