Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
Instytut Nauk Politycznych
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

Doktoranci

Jacek Kiera (2019/2020) Jacek Kiera (2019/2020)
left img

Absolwent politologii ze specjalizacją współczesne stosunki międzynarodowe na Wydziale Nauk Społecznych UŚ (2019) oraz prawa na Wydziale Prawa i Administracji UŚ (2019). Od 2019 roku doktorant w dziedzinie nauk o polityce i administracji w Szkole Doktorskiej w Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. W ramach studiów doktoranckich przygotowuje rozprawę pt.: Wojny informacyjne w polityce zagranicznej Federacji Rosyjskiej wobec Polski w latach 2010-2020 pod kierunkiem naukowym dr hab. prof. UŚ Mirona Lakomego. Badania prowadzone w ramach rozprawy koncentrują się na określeniu uwarunkowań, charakteru oraz implikacji rosyjskich wojen informacyjnych w Polsce od 2010 do 2020 roku.

Jego zainteresowania naukowe dotyczą przede wszystkim: konfliktów zbrojnych i sporów międzynawowych, działalności państw w cyberprzestrzeni, bezpieczeństwa teleinformatycznego, prawa konfliktów zbrojnych oraz międzynarodowego prawa kosmicznego.

Laureat XII edycji konkursu Wyróżnień JM Rektora Uniwersytetu Śląskiego oraz trzykrotny stypendysta stypendium JM Rektora Uniwersytetu Śląskiego dla Najlepszych Studentów.

Od 2014 roku działał w Samorządzie Studenckim Uniwersytetu Śląskiego jako Wiceprzewodniczący (2016-2018) oraz Przewodniczący (2018-2020) Rady Samorządu Studenckiego Wydziału Nauk Społecznych, a także jako Członek Zarządu i Przewodniczący Komisji ds. Dydaktyczno-socjalnych Uczelnianej Rady Samorządu Studenckiego. Były członek Senatu Uniwersytetu Śląskiego, Rady Wydziału Nauk Społecznych, Rady Instytutu Nauk Politycznych i Dziennikarstwa, Zespołu ds. Zapewniania Jakości Kształcenia Wydziału Nauk Społecznych oraz Uczelnianego Zespołu ds. Jakości Kształcenia.

Promotor: prof. dr hab. Miron Lakomy

Promotor pomocniczy: dr hab. Katarzyna Czornik, prof. UŚ

ResearchGate

ORCID

Emilie Szwajnoch (2019/2020) Emilie Szwajnoch (2019/2020)
left img

Emilie Szwajnoch jest asystentem badawczo-dydaktycznym w Instytucie Nauk Politycznych, doktorantką Szkoły Doktorskiej i kierownikiem projektu badawczego pod tytułem „Krajowa polityka bezpieczeństwa Chin jako instrument sekurytyzacji projektów infrastrukturalnych wdrażanych w Azji Centralnej” (“China’s domestic security policy as an instrument of securitization of infrastructure projects implemented in Central Asia”) finansowanego przez Narodowe Centrum Nauki. Projekt w ramach grantu Preludium otrzymał finansowanie w kwocie 180 684 złotych (numer rejestracyjny: 2020/37/N/HS5/02910).

W swoich badaniach naukowych Emilie Szwajnoch skupia się w szczególności na wybranych aspektach polityki wewnętrznej Chin (m.in. na rozwijaniu i działaniu Systemu Zaufania Społecznego) oraz na tym w jaki sposób i z jakim efektem Chiny mogą eksportować narzędzia inwigilacji rozwinięte w swoim kraju do innych państw (ze szczególnym uwzględnieniem projektów zakładających szerokie stosowanie systemów kamer, takich jak Safe czy Smart City).

W pracy naukowej mgr Szwajnoch wykorzystuje swoje wcześniejsze wykształcenie w zakresie filologii. Jest absolwentką studiów o specjalizacji tłumaczeń chińsko-angielskich. Podczas studiów magisterskich otrzymała stypendium rządu chińskiego, które umożliwiło jej naukę języka w Uniwersytecie Dongbei w Shenyangu (Northeastern University).

W ramach pracy naukowej mgr Szwajnoch odbyła szereg wyjazdów zagranicznych. Między innymi przebywała jako Visiting Researcher w Leiden University (Holandia) oraz w Queen’s University (Kanada). Odbyła staż naukowy w Université du Québec à Montréal (Kanada) w ramach Canada Research Chair in Digital Regulation at Work and in Life. Wyniki swoich badań prezentowała podczas międzynarodowych konferencji, m.in. w University of Copenhagen (Dania), University of Ljubljana (Słowenia) i University of Central Lancashire (Anglia) oraz gościnnych wykładów, m.in. w University of Glasgow (Szkocja) i University of Montreal (Kanada).

Promotor: prof. dr hab. Waldermar Wojtasik

Promotor pomocniczy: dr Elżbieta Proń

Opiekun grantu Preludium: dr hab. Marcin Kaczmarski (Uniwersytet w Glasgow)

Researchgate

Google Scholar

ORCID

Natalia Galica (2020/2021) Natalia Galica (2020/2021)
left img

Jest absolwentką studiów politologicznych w Uniwersytecie Śląskim oraz programu magisterskiego Komisji Europejskiej w dziedzinie pomocy humanitarnej (NOHA) na Uniwersytecie Dublińskim w Irlandii. Podczas studiów magisterskich otrzymała trzykrotnie stypendium Ministra Edukacji Narodowej, Marszałka Województwa Śląskiego oraz Niemieckiej Administracji Enzkreise. W latach 2010-2012 była także stypendystką Anglia Ruskin University w Cambridge w Wielkiej Brytanii. Jej zainteresowania naukowe obejmują otwartą naukę, analizę porównawczą oraz zarządzanie danymi badawczymi w naukach społecznych. Wcześniej realizowała badania poświęcone międzynarodowym migracjom w Irlandii, Wielkiej Brytanii i Niemczech. Rozprawa doktorska mgr Natalii Galicy poświęcona jest transformacji polskiej nauki w naukę otwartą na przykładzie dyscypliny nauki o polityce i administracji.

Mgr Natalia Galica jest nie tylko naukowcem, ale i praktykiem otwartej nauki, absolwentką pierwszej polskiej edycji Szkoły Stewardów Danych oraz trenerem zarządzania danymi badawczymi. Współpracuje z Narodowym Centrum Nauki oraz jest ekspertem w projektach europejskich w ramach programów Horyzont 2020, Horyzont Europa, Erasmus +, Digital Europe.

Wcześniej pracowała jako koordynator ds. otwartego dostępu w Uniwersytecie Śląskim w Katowicach, a także specjalista i koordynator ds. projektów m.in. na University College Dublin w Irlandii, Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie i Urzędzie Miasta Katowice.

Od 2022 r. jest członkiem Zespołu ds. Otwartej Nauki w Narodowym Centrum Nauki, gdzie realizuje zadania związane z zarządzaniem danymi badawczymi, polityką otwartego dostępu do publikacji oraz uczestniczy w działaniach i projektach zawiązanych z European Open Science Cloud/EOSC. Od 2022 roku realizuje zadania w obszarze rozwoju zaangażowania interesariuszy regionu Europy Środkowo-Wschodniej i Południowej (10 krajów) w ramach projektu EOSC Focus. Pełni funkcje recenzenta EOSC Federation Handbook oraz jest członkiem grupy eksperckiej Opportunity Area 5/OA5 Skills, Training, Reward, Recognition, Upscaling. Od 2023 r. pełni funkcję przedstawiciela krajowego w Council for National Open Science Coordination (CoNOSC).

Od marca 2024 r. jest członkiem Zespołu Ministra Nauki ds. Polityki Otwartych Danych Badawczych.

Promotor pierwszy: dr hab. Agnieszka Turska Kawa, prof. UŚ

Promotor drugi: dr hab. Robert Pyka, prof. UŚ

ResearchGate

Google Scholar

ORCID

Jakub Gnela (2020/2021) Jakub Gnela (2020/2021)
left img

Ukończył studia licencjackie (2018) i magisterskie (2020) z Politologii na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W latach 2020-2024 doktorant w Szkole Doktorskiej Uniwersytetu Śląskiego w obszarze nauk społecznych (nauki o polityce i administracji). Od października 2024 pracownik dydaktyczny (asystent) na WNS UŚ. Aktualnie przygotowuje się do obrony doktoratu.

W trakcie doktoratu prowadził badania dot. budżetu obywatelskiego w Polsce. Rozprawa pt.: „Modele i funkcjonowanie budżetów obywatelskich w Polsce w latach 2011-2021” została przygotowana pod opieką naukową dr hab. Małgorzaty Myśliwiec, prof. UŚ. W pracy zaprezentowana została szeroka charakterystyka teoretyczna budżetu obywatelskiego, a także wyniki badań empirycznych przeprowadzonych w formie ankiet wypełnionych przez ponad 350 jednostek samorządu terytorialnego w Polsce.

Uczestnik konferencji i autor artykułów naukowych z zakresu budżetu obywatelskiego w Polsce, którego również jest aktywnym uczestnikiem w swoim mieście. Zainteresowania naukowe obejmują ponadto szeroko rozumianą tematykę administracji publicznej i samorządu terytorialnego, prawa administracyjnego, nauki o państwie i prawie, teorii demokracji i teorii zarządzania, a także lokalnych form partycypacji, ze szczególnym uwzględnieniem budżetu obywatelskiego i jednostek pomocniczych w Polsce. W ostatnich latach prowadził zajęcia m.in. z nauki o państwie i prawie, administracji publicznej i postępowania administracyjnego.

Promotor: dr hab. Małgorzata Myśliwiec, prof. UŚ

ORCID

Patrycja Hamera-Pierzchała (2020/2021) Patrycja Hamera-Pierzchała (2020/2021)

Promotor: dr hab. Agnieszka Turska-Kawa

Adam Pawełczyk (2020/2021) Adam Pawełczyk (2020/2021)

Temat planowanej pracy doktorskiej: „Przywództwo polityczne w Chińskiej Republice Ludowej pod koniec XX wieku i w pierwszych dwóch dekadach XXI wieku. Analiza stylów rządzenia Jiang Zemina, Hu Jintao i Xi Jinpinga”.

Zainteresowania badawcze doktoranta wiążą się z zagadnieniami związanymi ze współczesnymi Chinami (polityka wewnętrzna i zagraniczna, język, kultura), przywództwem politycznym, a także, co ma związek z kierunkiem który kończyłem (Dziennikarstwo i komunikacja społeczna), mediami, ich rolą w procesach politycznych oraz ustanawianiem agendy medialnej.

W 2019 roku uczestniczył w miesięcznym stypendium „Contemporary Chinese Business and Culture” organizowanym na uczelni Beijing University of Technology.

Daria Szafarczyk (2020/2021) Daria Szafarczyk (2020/2021)

Tural Asgarli (2021/2022) Tural Asgarli (2021/2022)
left img

Tural Asgarli has graduated from Baku State University (Azerbaijan) where he received his Bachelor’s degree in International Relations and Economics in 2017. While doing his Bachelor’s degree, he received an Azerbaijani Government scholarship in the years 2016 and 2017. He has completed his Bachelor’s degree in 2017.

He has gained volunteer and internship experiences as a political analyst, decision-making, reporting, resource forecasting and business operations in the Journal of Economics and Political Science in Baku, Azerbaijan.

He has completed his Master’s degree at the University of Wroclaw (Poland) in 2020, where he received an Erasmus Plus scholarship and studied for one term at the University of Leipzig, (Germany) in 2018/2019. Specifically, he has chosen his Master thesis title “Economic Relations amid US-China: Trade Issues and Trade War,” focusing on political-economic relations amongst countries.

His research interest primarily focuses on political-economic relations, international organizations, international disputes, power and force in diplomacy, international law, armed conflicts and quasi-states.

ResearchGate

ORCID

Hans Eyong (2022/2023) Hans Eyong (2022/2023)

Promotor: dr hab. Tomasz Kubin, prof. UŚ

Mateusz Jankowski (2023/2024) Mateusz Jankowski (2023/2024)
left img

Absolwent studiów prawniczych oraz licencjackich z Doradztwa Politycznego i Publicznego na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach (2023). Po ukończeniu studiów zdecydował się nie podążać klasyczną ścieżką aplikacji prawniczej, wybierając zamiast tego realizację autorskich projektów naukowych. W swojej pracy doktorskiej koncentruje się na stworzeniu programu komputerowego optymalizującego kształtowanie okręgów wyborczych do Sejmu oraz sejmików wojewódzkich, uwzględniając preferencje poszczególnych partii politycznych. Jego zainteresowania naukowe obejmują także prawo wyborcze.

W 2024 roku otrzymał grant na realizację projektu „Przybornik Samorządowca”, który następnie został zaprezentowany na Śląskim Festiwalu Nauki. Projekt został sfinansowany w ramach programu Nauka Młodych, organizowanego przez Radę Młodych Europejskiego Miasta Nauki Katowice.

Na co dzień pracuje jako pełnoetatowy członek zespołu automatyzacji w korporacji. Specjalizuje się w programowaniu w językach C#, JavaScript, Visual Basic for Applications oraz w pracy z bazami danych, skryptami, a także narzędziami takimi jak Excel i Power BI.

Prywatnie pasjonuje się trójbojem siłowym, w którym w czasach studenckich odnosił sukcesy na zawodach akademickich.

Promotor: dr hab. Małgorzata Myśliwiec, prof. UŚ

Promotor pomocniczy: dr Maciej Marmola

Klaudia Jagoda (2024/2025) Klaudia Jagoda (2024/2025)
left img

Absolwentka kierunków politologicznych na Uniwersytecie Śląskim. Studia licencjackie ukończyła w 2022 roku, broniąc pracy dyplomowej pt. Wybrane cechy osobowości a aktywność obywatelska – studium empiryczne. Swoje zainteresowania naukowe z zakresu psychologii polityki rozwijała na studiach magisterskich, broniąc w 2024 roku
pracy pt. Wybrane cechy osobowości a podatność na retorykę populistyczną – studium empiryczne.

Temat planowanej rozprawy doktorskiej: Segment najstarszych wyborców jako odbiorca kampanii społecznych i politycznych. Studium badawcze z wykorzystaniem narzędzia Eyetracker.

Zainteresowania badawcze doktorantki wiążą się z zagadnieniami związanymi z kampaniami społecznymi i politycznymi, ze szczególnym uwzględnieniem kampanii profrekwencyjnych, psychologią polityki oraz wizerunkiem politycznym (marketing polityczny, PR polityczny).

Współautorka artykułu naukowego pt. Personality traits and civic activity of young voters: preliminary evidence from Poland (Atheneaum. Polish Political Science Studies”).

Promotor: dr hab. Agnieszka Turska-Kawa, prof. UŚ

Promotor pomocniczy: dr Agata Olszanecka-Marmola

Dariusz Niedbała (2024/2025) Dariusz Niedbała (2024/2025)
left img

Absolwent kierunku Psychologia na Uniwersytecie Śląskim (2024). Praca magisterska doktoranta dotyczyła powiązań potrzeby poznawczego domknięcia z relacją przekonań społeczno-politycznych z dobrostanem psychologicznym.

W swojej planowanej rozprawie doktorskiej pt. „Determinanty relacji poczucia niekompatybilności przekonań polityczno-społecznych z otoczeniem i dobrostanu wśród grey-voterów” kontynuuje analizę przekonań, tym razem w kontekście możliwego czynnika wywołującego izolację od najbliższego otoczenia seniorów.

Jest współautorem kilku artykułów publikowanych w punktowanych czasopismach dotyczących m.in. analizy sieci, skrupulatyzmu czy osobowości pracowników stacji polarnych.

Zainteresowania badawcze doktoranta skupiają się głównie na psychologii społecznej i politycznej, w szczególności przekonań, a także na uwarunkowaniach stereotypów i uprzedzeń. Interesuje go również metodologia badań oraz analiza danych. W pracy naukowej koncentruje się na opracowaniu przyjaznego marketingu politycznego ukierunkowanego na bezpośrednie potrzeby wyborców oraz szukaniu sposobów na polepszenie komunikacji między z pozoru „przeciwnymi” grupami społecznymi.

Uczestniczy w projekcie „AstroMentalHealth”, w którym zajmuje się obróbką i analizą danych dot. emocji astronautów. Uczestniczy w projekcie „Stop Hejt 2. Wybierz język bez przemocy”.

Prywatnie interesuje się fizyką i astronomią, meteorologią, przemysłem gier wideo oraz transportem publicznym.

Promotor: dr hab. Agnieszka Turska-Kawa, prof. UŚ

Promotor pomocniczy: dr Marcin Moroń

Sümer Şenyurt (2024/2025) Sümer Şenyurt (2024/2025)

Promotor: dr hab. Agnieszka Turska-Kawa, prof. UŚ

return to top