Instytut Nauk Politycznych

Międzynarodowa Konferencja Naukowa „Wyzwania Europy Środkowej i Wschodniej vol. 2: Nowe – stare populizmy”

W dniu 1 września 2021 roku odbyła się Międzynarodowa Konferencja Naukowa „Wyzwania Europy Środkowej i Wschodniej vol.2: Nowe – stare populizmy” („Challenges for Central and Eastern Europe vol.2: New – old populisms”). Organizatorami konferencji było Doktoranckie Koło Nauk o Polityce Uniwersytetu Śląskiego, Fundacja Trójmorza Insytut Europy Środkowej i Wschodniej a współorganizatorem: Akademia Kadr Europejskich. Wydarzenie odbywało się online za pośrednictwem platformy Skype w godzinach 10:00 – 17:25, gdzie zostały przedstawione referaty na temat definicji populizmu, przykłądw populizmów w Europie oraz analizy problematyki populizmu, natomiast o godzinie 18:00 odbył się panel ekspercki, który był podsumowaniem konferencji i wcześniejszych wystąpień.

W konferencji udział wzięło kilkudziesięciu naukowców – od studentów, przez doktorantów, aż po profesorów reprezentujących wiele uczelni polskich i zagranicznych. Przedstawiono szereg interesujących oraz innowacyjnych referatów z obszarów politologii, stosunków międzynarodowych, historii i prawa. W panelu eksperckim udział wzięła dr hab. profesor UŚ Agnieszka Turska – Kawa oraz dr hab. Ladislav Cabada z Masaryk University (Czechy) oraz deputowany do chorwackiego parlamentu, Domagoj Hajduković. Była to już druga edycja wydarzenia i planowane są kolejne.