dr Elżbieta Proń
Adiunkt w Instytucie Nauk Politycznych Uniwersytetu Śląskiego. Doktorat uzyskała w 2015 roku w zakresie Contemporary Chinese Studies na University of Nottingham (Wielka Brytania). Uzyskała dwa tytuły magistra: z sinologii na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (2007) oraz z rozwoju narodowego o specjalności: rozwój polityczny i konstytucja na National Taiwan University (2009).
Wielokrotnie przebywała jako research fellow w instytucjach zagranicznych: American University in Central Asia w Kirgistanie, Kazakhstan Institute for Management, Economic and Strategic Research w Kazachstanie, Shanghai Academy of Social Sciences w Chinach oraz China Policy Insttute w Wielkiej Brytanii. Była też uczestnikiem międzynarodowego grantu badawczego „The analysis of the One Belt One Road initiative and the social stability of religious and ethnic communities in China’s western regions” (2016–2019) pod kierownictwem profesora Jin Wei z Party School of the Central Committee of Chinese Communist Party w Pekinie. Przed dołączeniem do zespołu INP w 2019 roku pracowała jako wykładowca w OSCE Academy w Kirgistanie (2011–2012) oraz jako adiunkt w Instytucie Językoznawstwa UŚ (2015–2019). Aktualnie jest kierownikiem projektu badawczego „Chińskie Nowe Jedwabne Szlaki w Azji Centralnej – środki, strategie i aktorzy Inicjatywy Pasa i Drogi” (2019–2022) i finansowanego przez Narodowe Centrum Nauki (budżet: 416 745 zł), numer projektu: 2018/31/D/HS5/03371
W swoich badaniach naukowych zajmuje się polityką zagraniczną Chin, zwłaszcza relacjami Chin z Azją Środkową, polityką bezpieczeństwa ChRL, polityką etniczną w zachodnich rejonach Chin, a także stosunkami chińsko-tajwańskimi.