Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
search
kandydat
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

Adam Pisarek – ambasador kierunku studiów

21.09.2022 - 15:50 aktualizacja 27.10.2022 - 09:41
Redakcja: OO

Poznaj ambasadorki i ambasadorów #NaszUniwersytet!

dr

Adam Pisarek

ambasador kierunków:

Kurator edukacyjnej wystawy stałej w Muzeum Śląskim pt. „Na tropie Tomka”. Działając z grupą Niebotyki, przyczynił się do powstania albumu edukacyjnego „Drapacz chmur i inne wynalazki”.

Adam Pisarek – zdjęcie portretowe
Fot. Małgorzata Dymowska, mat. Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach

Doktor nauk humanistycznych, kulturoznawca. Pracuje w Instytucie Nauk o Kulturze Uniwersytetu Śląskiego. Urodzony w Katowicach. Wychował się w Rudzie Śląskiej. W wolnych chwilach gra na konsoli i ogląda seriale.

W ostatnich latach zajmował się znaczeniem fotografii domowej w budowaniu poczucia wspólnoty losów oraz zakorzenienia w małych społecznościach Podkarpacia. Odkrywał także historię oddolną klubu studenckiego Kocynder w Chorzowie. Obecnie interesują go przenikające się tradycje wiedzy naukowej i potocznej na wysychających mokradłach wschodniej Polski. Stara się dowiedzieć, w jaki sposób modyfikacja lokalnego krajobrazu wywołana osuszaniem przyrzecznych terenów wiąże się ze zmianami w sposobach myślenia i doświadczania świata przez mieszkańców tych ziem.

Autor książki Gościnność polska. O kulturowych konkretyzacjach idei (2016), współautor Ocalać. Zofia Rydet i fotografia wernakularna (2020) oraz Kocynder. 50 lat (2020). Współredaktor monografii wieloautorskich, autor artykułów naukowych. W latach 2012–2020 redaktor naczelny czasopisma „Laboratorium Kultury”. Członek Zarządu Polskiego Towarzystwa Kulturoznawczego, European Association of Social Anthropologists oraz International Society for Ethnology and Folklore. Założyciel i koordynator Akademii Interpretacji Dziedzictwa, aktywnie działa na rzecz Otwartej Kultury, czyli Dnia Kulturoznawstwa i Kultur Mediów.

Uczestniczył w pracach zespołu grantowego Zofia Rydet. Dziedzictwo kulturowe i eksperyment fotograficzny (NPRH) oraz Laboratorium humanistyczne jako modus poznania. Od archeologii do projektu (NCN OPUS). Kierował grantem NCN Miniatura Obserwatorzy i opiekuni? Style poznawania i przekształcania przyrody na terenie Narwiańskiego Parku Narodowego w czasach kryzysu klimatycznego.

Współpracuje z wieloma instytucjami kultury i niezależnymi kolektywami twórczymi. Jest kuratorem edukacyjnej wystawy stałej w Muzeum Śląskim pt. Na tropie Tomka. Działając z grupą Niebotyki, przyczynił się do powstania albumu edukacyjnego Drapacz chmur i inne wynalazki. Współpracował z Akademią Sztuk Pięknych w Katowicach jako jeden z kuratorów wystawy Temat: rzeka przygotowanej na Światowe Forum Miejskie WUF11.

Wiele twarzy Uniwersytetu Śląskiego

Poznaj inne ambasadorki i innych ambasadorów #NaszUniwersytet!

return to top