dr
Monika Sulik
ambasadorka kierunku:
Andragożka, entuzjastka badań biograficznych. Adiunkta na Wydziale Nauk Społecznych. Jest książkoholiczką i kolekcjonerką wspomnień oraz przeżyć.
Adiunkt, od 2002 roku wykładowczyni akademicka na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Koordynatorka Uniwersytetu Trzeciego Wieku na Uniwersytecie Otwartym UŚ. Certyfikowana trenerka i mentorka akademicka.
Jest andragożką, której zainteresowania naukowe i badawcze związane są z całożyciowym rozwojem człowieka dorosłego w ujęciu interdyscyplinarnym. W sposób szczególny od 20 lat zajmują ją kwestie związane z poszukiwaniem katalizatora wspomnień, czego pokłosiem jest około 60 artykułów naukowych, ale też narzędzie dające szansę wglądu w mechanizmy rządzące życiorysami – Biograficznej Mapy Życia.
Jedną z jej największych inspiracji dydaktycznych stały się figury niemożliwe, których próba implementacji w obszar humanistyki zaowocowała stworzeniem autorskiego narzędzia pracy dydaktycznej, jakim jest biograficzny sześcian. Jest entuzjastką badań biograficznych. Szczególnie wartościowe było dla niej „spotkanie” z Kitau z plemienia Kikuju.
Podczas prowadzonych zajęć dydaktycznych, głównie z zakresu andragogiki, edukacji człowieka dorosłego, poradnictwa rodzinnego oraz biografii w edukacji, często podejmuje próbę otwarcia puszki Pandory, co okazuje się dla niej niewyczerpywalnym źródłem inspiracji dydaktycznych.
Jest członkinią Akademickiego Towarzystwa Andragogicznego (pełni funkcję przewodniczącej sądu koleżeńskiego) oraz Stowarzyszenia Gerontologów Społecznych, a od 2018 roku pełni funkcję sekretarza w czasopiśmie naukowym „Edukacja Dorosłych”.
W latach 2018–2020 w ramach współpracy z Fundacją Rozwoju Systemu Edukacji w Polsce pełniła funkcję ambasadorki elektronicznej platformy na rzecz uczenia się dorosłych w Europie – EPALE, sprawowała tam również rolę ekspertki z zakresu andragogiki.
Jest entuzjastką inicjatyw oraz przedsięwzięć skierowanych do osób dorosłych, zarówno do silversów, jak i millenialsów, czego wyrazem są podejmowane przez nią projekty dydaktyczne, organizacyjne i naukowe.
Dwukrotnie miała okazję brać udział w festiwalach nauki, gdzie prowadziła autorskie warsztaty i była jedną z uczestniczek speed datingu naukowego.
Prywatnie uwielbia literaturę biograficzną. Wykorzystuję każdą możliwą okazję do podróży oraz kontaktu z naturą. Jest książkoholiczką i kolekcjonerką wspomnień oraz przeżyć.
Wiele twarzy Uniwersytetu Śląskiego
Poznaj inne ambasadorki i innych ambasadorów #NaszUniwersytet!