Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
student

Uniwersytet Śląski Dzieci

Wisenna Bartoszek

Nierozważna i nieromantyczna. Mimo to nadal niecierpliwie wyczekuje prawdziwej przygody, choć w dzisiejszych czasach, jak wiadomo, już się nie zdarzają. Tęskni za światem baśni, gdzie żyją leśne duchy, krew leje się obficie, istnieją idealni mężczyźni i prawdziwe damy (i nie trzeba pisać egzaminów gimnazjalnych). Namiastkę tego odnajduje w książkach, najchętniej czytanych w ilościach hurtowych bądź w filmach kostiumowych. Oprócz tego, żeby robić coś konstruktywnego w życiu, jest wolontariuszką w miejscowym domu opieki. Dla przyjemności gra na flecie i śpiewa; wraz z rodzeństwem brała udział w koncertach organizowanych przez ognisko muzyczne. Z pasją występowała w przedstawieniach szkolnych – głównie w rolach męskich z powodu niedoboru aktorów płci przeciwnej. Brała też udział w konkursach recytatorskich, w tym gwarowych. Czasami zdarza jej się ulepić nieproporcjonalnego slenderka z modeliny czy napisać wiersz. Organizowała zajęcia z tańców w kręgu dla koleżanek z klasy. Chodzi też na kung-fu; aktualnie ma niebieski pas. Jako że mieszka na wsi, praktycznie w parku i rzut beretem od lasu, od najmłodszych lat była zaznajamiana z wszelkimi aspektami przyrody. W tym roku kończy gimnazjum. Jak dotąd zawsze otrzymywała świadectwo z wyróżnieniem. Chętnie angażuję się w szkolne festyny, kiermasze i temu podobne akcje. Nieraz uczestniczyła w konkursach artystycznych, literackich, przyrodniczych czy matematycznych. Na zajęcia Uniwersytetu Śląskiego Dzieci uczęszcza od samego początku jego istnienia. Aktualnie jest w grupie Ekspertów.

Marta Langer

Marta pochodzi z Pszczyny, a obecnie mieszka w Krakowie. Ma 12 lat i jest uczennicą pierwszej klasy Gimnazjum nr 52 im. ks. Stanisława Konarskiego w Krakowie. Od najmłodszych lat wykazuje szczególne zainteresowanie naukami przyrodniczymi. Jako uczennica trzeciej klasy Szkoły Podstawowej nr 2 w Pszczynie została zwyciężczynią Międzyszkolnego Konkursu „Omnibus”, w którym brali udział uczniowie klas 1-3 szkół podstawowych powiatu pszczyńskiego. W szóstej klasie szkoły podstawowej została finalistką Małopolskiej Olimpiady Humanistycznej. Brała również udział i zdobywała nagrody i wyróżnienia w licznych konkursach tematycznych. Ulubioną formą spędzania wolnego czasu przez Martę są „podróże małe i duże”, w trakcie których poznaje piękno, zarówno naszego ojczystego kraju, jak i bardziej egzotycznych miejsc. Marta jest kolekcjonerką, gromadzi zbiory przeróżnych przedmiotów i pamiątek. Jest szalona i ciekawa wszystkiego wokół. Uwielbia szkicować, malować, rzeźbić, szyć, rysować i robić wszystko, co jest związane ze sztuką. Jest duszą towarzystwa. Jest namiętną czytelniczką, szczególnie uwielbia książki fantasy. Bardzo lubi oglądać filmy akcji, fantasy i science-fiction. Jej ulubionym sportem jest tenis ziemny, a w drugiej kolejności – jazda na rowerze. W zajęciach Uniwersytetu Śląskiego Dzieci bierze udział od siedmiu lat, czyli od samego początku jego działalności. Zaczynała swą przygodę z UŚD w grupie Poszukiwaczy, obecnie jest Młodym Naukowcem, a w kolejnych latach zamierza kontynuować studia w grupie Ekspertów.

Łukasz Szymura

Ma prawie 10 lat. Odkąd sięga pamięcią zawsze fascynował się otaczającym nas światem, lubił obserwować a później wykonywać samodzielnie różne eksperymenty. Od czterech lat jest studentem Uniwersytetu Śląskiego Dzieci i bardzo lubi te zajęcia. Interesuje się samolotami i w przyszłości chciałbym zostać pilotem. W zeszłym roku leciał szybowcem i bardzo mu się to spodobało. Chętnie uczy się angielskiego i matematyki, ponieważ wie, że każdy pilot musi być dobry z tych przedmiotów. Brał udział w konkursie matematycznym, żeby sprawdzić swoje umiejętności. Stara się też dbać o swoją kondycję, dlatego chodzi na treningi piłki nożnej i na basen. W ubiegłym roku ukończył kurs pływania i otrzymał kartę pływacką. Niedawno uczestniczył w zawodach pływackich i razem z kolegami oraz koleżankami zdobyli złoty medal dla szkoły. Planuje zdobyć licencję pilota i móc latać samolotami pasażerskimi.

Małgorzata Wesołowska

Pasją Małgosi wydaje się być muzyka klasyczna szczególnie w wykonaniu Brata. Ulubieni kompozytorzy to Chopin, Beethoven, Mozart, a z form muzycznych szczególnie upodobała sobie sonatę. Chętnie słucha koncertów np. w filharmoniach, palmiarni, kinie, teatrze muzycznym. Rozważa naukę gry na fortepianie oraz skrzypcach, gitarze, perkusji… (i kto wie, na czym jeszcze?). Ceni balet oraz śpiew. W sporcie najchętniej gra w tenisa (tenisowe wakacje) i piłkę. Zimą oswaja narty. Podziwia łyżwiarki figurowe. Lubi malować; szczególnie formy wielko-formatowe. Uwielbia desery lodowe, domowe smakołyki, owoce i warzywa. Wykazuje empatię zarówno wobec ludzi jak i zwierząt. Kocha kwiaty. Nieodpartą chęć pogłębiania wiedzy i poznawania świata realizuje obecnie głównie w 1kl. Szkoły Podstawowej a także na zajęciach seminaryjnych i wykładach UŚD. W szkole po lekcjach chętnie uczestniczy w zabawach „lego po niemiecku”. Gosia bardzo chętnie czyta poznając literaturę dziecięcą i popularnonaukową, z niecierpliwością oczekuje również kolejnych spotkań w ramach cyklu UŚD „Czytanki sowy Usi”. Koncertuje z chórem UŚD Gioia (od 2014). Z radością rozpoczęła zajęcia LED. Brała udział w ArtEnglish oraz seminariach Osikowej Doliny. Okresowo uczestniczy w warsztatach dla dzieci np. w Centrum Helen Doron, Muzeum Willi Caro w Gliwicach, Filharmonii Śląskiej, Muzycznej Scenie Edukacyjnej Katowice Miasto Ogrodów itp. W ramach pokazów tanecznych uczniów Prywatnej Szkoły Baletowej wystąpiła w Teatrze Muzycznym w Gliwicach (w 2014 i 2015). Już dwukrotnie zdobyła wyróżnienia w konkursach plastycznych Politechniki Śląskiej, pt.: Plakat z naukowcem (w 2014 i 2015). Zdobywczyni tytułu Kulturalny Maluch w ramach gliwickiej gry miejskiej CHD (2015). Liczne sukcesy stanowią jej siłę napędową do dalszych aktywności; obecnie jeszcze na etapie poszukiwania, poznania i odkrywania świata…pragnień i potrzeb. Jej motto podpowiada: „w małych sprawach bądźmy wielcy to i w wielkich nie będziemy mali”.
return to top