Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
student

Uniwersytet Śląski Dzieci

Szymon Kilka

Należy do grupy Poszukiwacze (5–6 lat)

Jego największą pasją jest pływanie – czas spędzony na basenie to dla niego nie tylko nauka, ale też świetna zabawa. Kolejną jego wielką pasją są podróże, lubi z rodziną poznawać nowe miejsca, aktywnie przemierza Polskę i co roku poznaje jej najdziksze zakątki od Tatr po Bałtyk. Najbardziej lubi spać w namiocie nad jeziorem. Interesuje się autami i pociągami (jest pasjonatem kolei), ale lubi też zajęcia z klockami Lego, na które biegnie zaraz po zakończonych zajęciach. Zajęcia na Uniwersytecie pozwalają mu poznawać nowe rzeczy i zjawiska. Lubi zajęcia, na których mowa jest o kosmosie, w czasie którym wykonywane są różne eksperymenty, poznaje się budowę samolotu czy naszego serca, na których dowiaduje się co to np. grawitacja. Lubi też muzykę i dlatego systematycznie chodzi z Mamą do Filharmonii. Dodatkowo po przedszkolu ma zajęcia z Taekwondo (jak dla niego mogłoby być ich więcej).

img

Daniel Oleszek

Należy do grupy Eksperci (13-15 lat)

Uczęszcza do trzeciej klasy Gimnazjum nr 21 w Katowicach. Do Uniwersytetu Śląskiego Dzieci dołączył praktycznie od momentu jego powstania. Zawsze interesował się historią Polski i Świata. Brał udział w licznych konkursach. Doświadczenia z wakacyjnego wyjazdu filmowego zorganizowanego przez UŚD w Zawoi pomogły mu w napisaniu bardzo udanego egzaminu końcowego w szkole podstawowej. To jeden z największych jego sukcesów w dotychczasowym życiu. Ponadto jego pasją są historyczne gry figurkowe, ponieważ łączą one jego ulubioną dziedzinę nauki z rozrywką. Gra także w szachy oraz gry komputerowe, jednak wszystkie jego zainteresowania zawsze łączy historia. W przyszłości ma zamiar uczestniczyć w zajęciach Uniwersytetu Śląskiego Młodzieży, jako uczeń ósmego Liceum Ogólnokształcącego w Katowicach (tak zwanego “PIKA”).

img

Magdalena Stasz

Należy do grupy Odkrywcy (7-9 lat)

Magda jest uczennicą II klasy szkoły podstawowej nr 54 w Bytomiu. Wykazuje szerokie zainteresowania i dlatego też już drugi rok chętnie uczestniczy w różnorodnych zajęciach w ramach Uniwersytetu Śląskiego Dzieci. Szczególnie interesują ją zajęcia plastyczne (bierze aktywny udział w konkursach organizowanych przez jej szkołę) oraz fizyczne. W październiku 2016 została laureatem konkursu „Balony i Spadochrony” organizowanego przez Pałac Młodzieży w Katowicach. W ostatnich dniach została wyróżniona w konkursie „Papierowy samolot” organizowanym także przez Pałac Młodzieży. W wolnym czasie lubi rysować, malować oraz jeździć na rolkach. Ostatnio zainteresowała się minerałami i posiada już swoją małą kolekcję.

img

Mateusz Tyl

Należy do grupy Młodzi Naukowcy (10-12 lat)

Mateusz od najmłodszych lat interesował się wszystkim co go otacza. Zawsze chciał wiedzieć, jak dana rzecz jest zbudowana, jak działa i dlaczego. Stąd jego aktywne uczestnictwo w dużej ilości zajęć o bardzo różnorodnej tematyce organizowanych przez Uniwersytet Śląski Dzieci. Bierze czynny udział w Wakacyjnych Spotkaniach z Nauką organizowanych przez Uniwersyteckie Towarzystwo Naukowe-Wszechnica Śląska. Interesuje się szczególnie przyrodą. Zdobył wyróżnienia w Ogólnopolskich Konkursach Nauk Przyrodniczych „Świetlik”. Jest bardzo kreatywny: malowanie, rysowanie, lepienie z gliny, instalacje przestrzenne z wszystkiego co jest w zasięgu ręki – wiele technik plastycznych nie ma przed nim tajemnic. Uczestniczył w Warsztatach Malarstwa Sakralnego wykonując stylizowane ikony bizantyjskie. Wiele jego prac plastycznych zostało docenionych na różnych konkursach. W czasie wolnym uwielbia jeździć na rowerze, bawić się z przyjaciółmi, piec ciasta z siostrą i podróżować z całą rodziną.

img
return to top