Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
search
student
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

Karolina Donosewicz

Studentka III roku studiów licencjackich, kierunek Informacja w instytucjach e-społeczeństwa na Wydziale Filologicznym UŚ. Od lutego 2017 działa w mediach studenckich UŚ jako dziennikarz i redaktor Magazynu „Suplement”, angażując do tego innych studentów. Współtworzyła największe imprezy fantastyczne w Polsce: Festiwal Fantastyki Pyrkon w Poznaniu (2018), Wrocławskie Dni Fantastyki (2018), konwent fantastyki Aishiteru (2018). Odbyła praktyki podczas Poznań Game Arena w Poznaniu (2017). Wśród swoich pasji wymienia m.in. marketing internetowy, copywriting, kulturę i historię Dalekiego Wschodu.
img

Martyna Gwóźdź

Studentka IV roku prawa na Wydziale Prawa i Administracji UŚ. Ukończyła również dziennikarstwo i komunikację społeczną na Wydziale Nauk Społecznych (2017). Główna organizatorka (wraz z przewodniczącą Międzywydziałowego Stowarzyszenia Dziennikarzy „Mosty”) pierwszej edycji warsztatów medialnych dla studentów (2018). Koordynowała działania w ramach organizacji dwóch edycji Śląskiego Festiwalu Nauki (2016, 2017). Redaktor naczelna Magazynu Studentów Uniwersytetu Śląskiego „Suplement” (od 2016), a wcześniej zastępca redaktora naczelnego (2015) oraz autorka artykułów popularnonaukowych w tej gazecie. Twórca programu Telewizji UŚ TV pt. „Czy wiesz, że” (2015-2016), promującego naukę i czytelnictwo. Przeprowadziła serię wywiadów telewizyjnych z osobami związanymi z Górnym Śląskiem i Uniwersytetem Śląskim (2014-2017). Była nominowana do tytułu „Absolwent z Pasją” (2017). Wśród swoich zainteresowań wymienia m.in. lekturę reportaży oraz poezji.
img

Martyna Kasperska

Studentka V roku prawa na Wydziale Prawa i Administracji UŚ oraz III roku filologii – języków stosowanych (włoski, angielski) na Wydziale Filologicznym UŚ. Zdobyła pierwszą nagrodę indywidualną dla najlepszego mówcy podczas międzynarodowego konkursu All-European International Humanitarian and Refugee Law Moot Court Competition (2017), a jej drużyna przeszła wówczas do półfinału konkursu. Podczas III Brno Pre-moot (2017) zdobyła tytuł najlepszego mówcy, a jej drużyna tytuł najlepszej drużyny. Oprócz tego podczas IX Warszawskiego Turnieju Arbitrażowego (2017) zajęła III miejsce indywidualnie i I miejsce drużynowo. Reprezentowała Uniwersytet Śląski podczas 11th Hanover Pre-moot (2017), The 9th Annual Dentons Prague Pre-Moot (2017), The 23rd Willem C. Vis International Commercial Arbitration Moot (2016) oraz The 24th Willem C. Vis International Commercial Arbitration Moot (2017). Stypendystka Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za wybitne osiągnięcia naukowe (2017). Wśród swoich pasji oprócz nauki języków obcych wymienia grę na gitarze, biegi krótkodystansowe oraz pływanie.
img

Aleksandra Krawiec

Studentka I roku studiów magisterskich na kierunku matematyka na Wydziale Matematyki, Fizyki i Chemii UŚ. W swoim dorobku posiada 2 artykuły naukowe publikowane w czasopismach z listy A oraz uczestnictwo jako wykonawca w dwóch projektach finansowanych przez Narodowe Centrum Nauki. Posiada wykształcenie muzyczne (9 lat nauki w szkole muzycznej), a wśród umiejętności sportowych wymienia m.in. ukończony Kurs Kwalifikacyjny na Instruktora SITN (narciarstwo), patent VDWS (windsurfing) oraz ukończony kurs wspinaczki skałkowej. Wśród swoich pasji oprócz sportu wymienia informatykę kwantową, matematykę, podróże zagraniczne i chodzenie po górach, taniec i śpiew ludowy, folklor, muzykę klasyczną.

img

Maciej Malik

Student II roku studiów magisterskich w ramach Indywidualnych Studiów Międzyobszarowych UŚ. Ukończył już prawo na Wydziale Prawa i Administracji UŚ oraz posiada licencjat z filozofii uzyskany w ramach MISH UŚ. Były koordynator Śląskiego Oddziału Klubu Jagiellońskiego, następnie Prezes Stowarzyszenia Klub Jagielloński Śląsk. Pomysłodawca, inicjator, współorganizator i koordynator projektów edukacyjnych i społecznych oraz debat organizowanych przez środowisko i stowarzyszenie (2011-2015), m.in. „Gliwiczan Portret Wielokrotny – Wczoraj i Dziś” oraz wymian międzynarodowych. Inicjator, pomysłodawca i koordynator i prowadzący zajęcia w II edycji projektu Śląskie Drogi do Wolności (2014-2015) skierowanego do szkół. Pomysłodawca, założyciel i prezes stowarzyszenia Instytutu Roździeńskiego, w którym był inicjatorem projektów edukacyjnych i kulturalnych (od 2015), m.in. Śląskiej Akademii Artystycznej oraz Katowickich Warsztatów Historycznych (2017). Od 2012 aktywnie działa w strukturach Samorządu Studenckiego Uniwersytetu Śląskiego oraz kolegialnych ciałach uczelni, m.in. senackiej Komisji Kształcenia UŚ. W latach 2012-2014 doradca prawny w Fundacji Lepszy Świat dla Niepełnosprawnych. Gra na keyboardzie, a wśród innych swoich pasji wymienia numizmatykę.
img

Daniel Matuszczyk

Student II roku studiów magisterskich na kierunku chemia budowlana na Wydziale Matematyki, Fizyki i Chemii UŚ. Wcześniej ukończył technologię chemiczną na tym samym Wydziale. Podczas dwóch edycji Śląskiego Festiwalu Nauki zajmował się, jak sam mówi, pokazywaniem piękna chemii i łamaniem stereotypów przedstawiających tę naukę jako trudną i niedostępną. Pracował w zespole przygotowującym i realizującym trzy edycje Święta Liczby Pi (2016-2018), przeprowadził warsztaty wyjazdowe dla uczniów pt. „Chemia – Nauka Pełna Barw” (2016, 2017) oraz inne pokazy i warsztaty chemiczne w szkołach w Chorzowie (2016), Żorach (2016) i Rybniku (2018). Pracował w Komitecie Organizacyjnym dwuetapowego XI Ogólnopolskiego Konkursu Chemicznego (2017). Brał udział w kilku projektach naukowych, m.in. z grantów Narodowego Centrum Badań i Rozwoju oraz Narodowego Centrum Nauki. Reprezentował Uniwersytet Śląski na 8 konferencjach krajowych. Współautor zgłoszenia patentowego „Sposób otrzymywania 2,2′-bis(3,4-etylenodioksytiofenu”. Otrzymał prestiżowe Stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za wybitne osiągnięcia. Lubi podróże, górskie wycieczki, muzykę klasyczną, majsterkowanie i eksperymenty w domowym laboratorium.
img

Adrianna Noszczyk

Studentka II roku studiów magisterskich na kierunku kultura mediów na Wydziale Filologicznym UŚ. Wcześniej na tym samym Wydziale uzyskała licencjat z kulturoznawstwa. Jest inicjatorką, pomysłodawczynią, organizatorką oraz wykonawczynią autorskiego projektu artystycznego Recital „Bal u Posejdona” (2016). Był on prezentowany w wielu miejscach, a największą publiczność recital zgromadził podczas koncertu w Wilnie (około 1400 widzów). Po sukcesie na Międzynarodowym Konkursie Piosenki im. Anny German Warszawa-Moskwa 2014, została zaproszona do zaprezentowania projektu artystycznego Recital „Bal u Posejdona” podczas „Festiwalu Kwiatów” w czerwcu 2015 roku w Zabrzu. Jest koordynatorką projektu i wykonawcą autorskiej płyty „Poczuj ten dźwięk” (2018). Brała udział w konkursach i festiwalach takich jak I Międzynarodowy Festiwal Piosenki – Anna German, Ogólnopolski Festiwal Piosenki Artystycznej w Rybniku, „Festiwal Wschody” w Lublinie. Członek jury w VI edycji konkursu „Śpiewobranie” (2015). Wokalistka w zespole muzycznym Akwadrat, aktorka m.in. w filmie krótkometrażowym „Życie po drugiej stronie lustra” (2017). Ukończyła jako aktorka dramatu Studium Aktorskie przy Teatrze Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach (2013). Jej pasje to muzyka, teatr, moda, działanie na rzecz pomocy dla zwierząt.

img

Arkadiusz Piwowarczyk

Student II roku studiów magisterskich na kierunku geografia na Wydziale Nauk o Ziemi UŚ. Jako jeden z nielicznych studentów wziął udział w dwóch ekspedycjach na Spitsbergen. Współautor dwóch artykułów naukowych. Wśród swoich zainteresowań wymienia nowe technologie, motoryzację oraz turystykę górską. Jego pasją jest kolarstwo. Zdobył I miejsce oraz wyróżnienie podczas drugiej edycji Akademickich Mistrzostw Śląska w Kolarstwie Górskim (2014), III miejsce podczas IV edycji tych zawodów oraz ostatecznie II miejsce w klasyfikacji generalnej AMŚ w roku akademickim 2013/2014. Poza tym uzyskał II miejsce w klasyfikacji drużynowej w typie Uniwersytetów podczas Akademickich Mistrzostw Polski (2017). Oprócz osiągnięć sportowych angażował się w popularyzację nauki – reprezentował Centrum Studiów Polarnych UŚ podczas I Śląskiego Festiwalu Nauki (2016) oraz podczas 19. i 20. Pikniku Naukowego Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik w Warszawie (2015, 2016), współorganizował Warsztaty Geofizyczne – Geosfera 2017 oraz Festiwal Nauki i Techniki w Żorach (2017). Był również prelegentem podczas IV Międzynarodowego Dnia Geografa (2016).
img

Katarzyna Stachniak

Studentka II roku studiów magisterskich na kierunku geografia na Wydziale Nauk o Ziemi UŚ. Uczestniczyła w dwóch projektach naukowych z Narodowego Centrum Nauki pt. „Czynniki warunkujące proces cielenia lodowców Spitsbergenu na przykładzie Hansbreen” oraz pt. „Aktywność lawin śnieżnych w Tatrach jako wskaźnik zmian środowiska przyrodniczego w okresie ostatnich 200 lat”. W swoim dorobku naukowym posiada wystąpienia na 4 konferencjach międzynarodowych. Wzięła udział w dwóch kolejnych ekspedycjach naukowych na Spitsbergen w latach 2015 i 2016. Odbyła praktyki w ramach programu Erasmus w Western Norway University of Applied Sciences, Sogn og Fjordane University College w Norwegii (2017). Oprócz osiągnięć naukowych angażowała się w popularyzację nauki – reprezentowała Centrum Studiów Polarnych UŚ podczas I Śląskiego Festiwalu Nauki (2016) oraz podczas 19. i 20. Pikniku Naukowego Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik w Warszawie (2015, 2016). Była również prelegentką podczas IV Międzynarodowego Dnia Geografa (2016). Wśród swoich pasji wymienia m.in. trekking górski, wspinaczkę, podróżowanie.
img

Powyższe informacje nie obejmują całej działalności danych osób i zostały opublikowane w ramach konkursu JM Rektora Uniwersytetu Śląskiego. Dane pochodzą z kwietnia 2018 r.

return to top