Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
search
student
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

Studenci

Weronika Bandarzewska
Natalia Cieślakowska
Dagmara Cioska
Wiktoria Grelewicz
Klaudia Jakubowicz
Tomasz Janocha
Maciej Kędziora
Daria Kowalczyk
Weronika Kuchta
Szymon Łacheta
Maria Lukosek
Bartłomiej Majchrowicz
Izabela Nowakowska
Łukasz Przybyła
Maciej Pyza
Kinga Richter
Zuzanna Schneider
Agata Siemaszko
Daria Socha
Maria Szczepańska
Marcin Szymczyński
Patrycja Tarasek
Klaudia Żubryk

 


Weronika Bandarzewska

Otrzymała Wyróżnienie Rektora UŚ w XV edycji konkursu za osiągnięcia naukowe i działalność popularnonaukową jako studentka psychologii na Wydziale Nauk Społecznych UŚ. W swojej działalności dąży do połączenia dwóch istotnych dla niej celów. Z jednej strony to działanie dla innych, czego wyrazem jest np. organizowanie i prowadzenie autorskich cyklów spotkań filmowych pod nazwą „Psychofilmy”, współtworzenie ogólnopolskiej kampanii społecznej „ADHD w HD” w ramach programu „Zwolnieni z Teorii” czy regularne występowanie m.in. na konwentach fantastyki (np. Śląskie Dni Fantastyki, Imladris – Krakowski Weekend z Fantastyką). Z drugiej strony to działania na rzecz własnego rozwoju, głównie naukowego. Wśród swoich osiągnięć może wymienić: wystąpienie na Międzynarodowej Konferencji Naukowej „Aktualne problemy naukowe i innowacyjne rozwiązania w kontekście XXI wieku”, wygłoszenie prelekcji podczas II Ogólnopolskiej Studencko-Doktoranckiej Konferencji Naukowej „Człowiek w perspektywie wartości i zachowań społecznych”, kierowanie autorskim projektem badawczym pn. „Eustres u uczniów i studentów – konstrukcja własnego narzędzia” (rezultatem ostatecznym działań zespołu było stworzenie narzędzia pomiarowego) czy udział w projekcie naukowym Polskiej Akademii Nauk pn. „Lęki i nadzieje: wojna w Ukrainie oczami Polaków”. Swoistym zwieńczeniem dotychczasowej działalności naukowej było stworzenie i zorganizowanie pierwszej w Polsce konferencji naukowej poświęconej tematyce psychologicznej, psychiatrycznej i prawniczej pn. „Nić Porozumienia – między teorią a praktyką psychologiczną, psychiatryczną i prawniczą”. Wśród swoich zainteresowań i pasji, poza psychologią, wymienia historię i kulturę Izraela, animację oraz kino azjatyckie, poezję, teatr kabuki, lotnictwo i fotografię.


Natalia Cieślakowska

Otrzymała Wyróżnienie Rektora UŚ w XV edycji konkursu za działalność społeczną jako studentka prawa na Wydziale Prawa i Administracji UŚ. Jest członkiem Komisji Rewizyjnej Stowarzyszenia Przyjaciół Miasta i Gminy Siewierz, w którym od 2017 roku działa na terenie powiatu będzińskiego oraz zawierciańskiego. Jej głównym celem jest kreowanie i upowszechnianie pozytywnego wizerunku regionu, aktywizacja mieszkańców, promowanie wolontariatu, ochrona praw zwierząt, prowadzenie działalności kulturalnej i rozrywkowej, a także propagowanie sportu i aktywnego trybu życia. Wraz ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Miasta i Gminy Siewierz zorganizowała wiele projektów sportowych, kulturalnych i wolontariackich dla dzieci, młodzieży i rodzin z regionu. Dodatkowo z powodzeniem pisze i koordynuje wnioski o dofinansowania dla różnych organizacji pozarządowych z regionu. Aktywnie działa w Młodzieżowym Sejmiku Województwa Śląskiego. Prywatnie, wspólnie z rodziną, zajmuje się pomocą zwierzętom po przejściach. Jej mottem są słowa brytyjskiego pisarza Roberta Baden-Powella: „Starajcie się zostawić ten świat choć trochę lepszym, niż go zastaliście”.


Dagmara Cioska

Otrzymała Wyróżnienie Rektora UŚ w XV edycji konkursu za działalność kulturalną, osiągnięcia naukowe i artystyczne oraz za działalność społeczną i popularnonaukową jako studentka psychologii na Wydziale Nauk Społecznych UŚ. W formularzu zgłoszeniowym do konkursu Wyróżnień JM Rektora UŚ wyjaśniła, że zdecydowanie woli mówić, niż pisać, dlatego też w trakcie studiów wystąpiła na 10 konferencjach naukowych i trzech festiwalach nauki, przygotowując najczęściej referaty o charakterze interdyscyplinarnym, co pozwalało jej łączyć dwie największe pasje – kino i psychologię. Współpracowała przy 10 projektach badawczych, na różnych etapach pracy. Już jako studentka była młodą jurorką na trzech festiwalach filmowych oraz wygrała Nagrodę Jury i Nagrodę Publiczności na Ogólnopolskim Konkursie Prelegentów Filmowych. Jej dokonania dowodzą jednak, że potrafi zarówno świetnie przemawiać, jak i pisać, czego jednym z kolejnych dowodów jest wyróżnienie za scenariusz i reżyserię filmu Kultura zmienia punkt widzenia. Jako wolontariuszka współorganizuje Festiwal Filmu Filozoficznego. Współprowadziła warsztaty dla dzieci z cyklu „BajkoZofia”. W swoim rodzinnym mieście, Opolu, tworzyła autorski cykl spotkań filmowo-psychologicznych „Kawa bez papierosów”. W 2021 roku była członkinią zarządu opolskiego oddziału Ogólnopolskiego Strajku Kobiet, wspierała również Tęczowe Opole, prowadząc literackie spotkania autorskie z queerowymi pisarkami i organizując wydarzenia towarzyszące Marszom Równości. Poza ogromną pasją do kina i psychologii, w wolnych chwilach lubi gotować i grać w gry planszowe oraz szachy. Ostatnio odkryła również nową pasję, podyktowaną pragmatyczną ucieczką przed inflacją – ogrodnictwo.


Wiktoria Grelewicz

Otrzymała Wyróżnienie Rektora UŚ w XV edycji konkursu za działalność społeczną oraz inicjowanie i rozwijanie życia studenckiego jako studentka międzynarodowych studiów nauk politycznych i dyplomacji na Wydziale Nauk Społecznych UŚ. Organizatorka i współorganizatorka licznych inicjatyw społecznych i edukacyjnych, m.in. wydarzenia promującego wiedzę o wartościach demokratycznych i Konstytucji RP „Tour de Konstytucja” (2021), festiwalu równości i tolerancji dla osób LGBT+ „Razem tworzyMY tęczę” (2021) oraz konferencji dla młodzieży „Sosnowiec dla klimatu – klimat dla Sosnowca” (2022). Działaczka nieformalnej grupy społecznej „Dziewuchy z Sosnowca”, w ramach której pomagała w zbiórce podpisów pod petycją i uczestniczyła w rozmowach z Urzędem Miasta i Radą Miejską w Sosnowcu na temat powstania w mieście Ronda Praw Kobiet i Galerii Praw Kobiet w latach 2020–2021. Inicjatorka i twórczyni projektu uchwały wraz z deklaracją „Sosnowiecka Deklaracja Równości i Szacunku dla Różnorodności”, która została uchwalona przez sosnowieckich radnych w 2023 roku. Działaczka Samorządu Studenckiego Wydziału Nauk Społecznych, także jako przewodnicząca Wydziałowej Rady Samorządu Studenckiego. Założycielka i współprzewodnicząca Koła Naukowego na rzecz Równości i Różnorodności UŚ od maja 2022. Wystąpiła na dwóch konferencjach naukowych.


Klaudia Jakubowicz

Otrzymała Wyróżnienie Rektora UŚ w XV edycji konkursu za osiągnięcia naukowe i działalność społeczną jako studentka prawa i filologii polskiej w ramach Kolegium Indywidualnych Studiów Międzyobszarowych UŚ. Od listopada 2019 roku jest członkinią, a od maja 2022 roku przewodniczącą Studenckiej Poradni Prawnej WPiA UŚ. Przeprowadziła warsztaty pn. „Dzieje Prawa Karnego” na 3. Śląskim Festiwalu Nauki KATOWICE, z kolei na 5. ŚFN wygłosiła wraz z Michałem Gębickim wykład pt. „Kaucja, wypowiedzenie i wymiana zamków, czyli kilka słów o prawach lokatorów”. Autorka trzech tekstów naukowych, aktywna uczestniczka projektu edukacyjnego „Środowisko miasta – miasto środowiska”. Wystąpiła na 19 konferencjach naukowych, w tym trzech międzynarodowych. Otrzymała Stypendium Ministra 2022/2023. Wśród swoich pasji wymienia literaturę faktu, teorię feministyczną, uczenie się nowych rzeczy, współczesną literaturę polską oraz słuchanie podcastów.


Tomasz Janocha

Otrzymał Wyróżnienie Rektora UŚ w XV edycji konkursu za inicjowanie i rozwijanie życia studenckiego jako student prawa na Wydziale Prawa i Administracji UŚ. Członek organów i ciał kolegialnych uczelni, członek Rady Studentów Parlamentu Studentów Rzeczypospolitej Polskiej oraz przewodniczący Forum Uniwersytetów Polskich, w których reprezentuje interesy studentek i studentów. Przewodniczący Samorządu Studenckiego Uniwersytetu Śląskiego, jeden z głównych organizatorów Juwenaliów Śląskich 2022 oraz Juwenaliów Śląskich 2023. W swojej kilkuletniej samorządowej działalności, początkowo jako przewodniczący Wydziałowej Rady Samorządu Studenckiego na Wydziale Prawa i Administracji, a następnie przewodniczący Samorządu Studenckiego Uniwersytetu Śląskiego, zorganizował wiele inicjatyw dla studentek i studentów uczelni, m.in. Tydzień Adaptacyjny 2022, w ramach którego nowo przyjęte studentki i nowo przyjęci studenci mogli wziąć udział w grze terenowej, wieczorze planszówek, szkoleniach z praw i obowiązków studenta oraz wydarzeniu plenerowym na deptaku UŚ; Bal Studenta 2022; szkolenia z pierwszej pomocy dla studentów; Laur Studencki 2021 – coroczny konkurs, podczas którego studentki i studenci Uniwersytetu dziękują osobom i instytucjom, wręczając nagrody w kategorii „Przyjaciel Studenta” czy „Przyjazny Dziekanat”; Śląskie Gry Prawnicze 2021 – konkurs dla studentek i studentów WPiA, w ramach którego rozwiązują oni kazusy z różnych dziedzin prawa i rywalizują o staż w prestiżowych kancelariach prawniczych; Dzień z Okręgową Izbą Radców Prawnych w Katowicach 2021.


Maciej Kędziora

Otrzymał Wyróżnienie Rektora UŚ w XV edycji konkursu za działalność kulturalną jako student organizacji produkcji filmowej i telewizyjnej w Szkole Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego UŚ. Jest krytykiem filmowym i filmoznawcą. Przez lata współprowadził jeden z największych portali filmowych w Polsce, Filmawka.pl. Prowadzi tam podcast historyczno-naukowy „Powtórka z…”, w ramach którego badał twórczość Andrzeja Munka, Agnieszki Holland i Janusza Morgensterna. Jako krytyk współpracuje z pismem Uniwersytetu Jagiellońskiego „Ekrany”, z miesięcznikiem „Kino”, a także z festiwalami – międzynarodowym festiwalem Animator w Poznaniu oraz Festiwalem Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. W ramach swojej działalności otrzymał wyróżnienie Jury Twórczyń na Festiwalu Kamera Akcja.


Daria Kowalczyk

Otrzymała Wyróżnienie Rektora UŚ w XV edycji konkursu za działalność kulturalną i osiągnięcia artystyczne jako studentka edukacji artystycznej w zakresie sztuk plastycznych na Wydziale Sztuki i Nauk o Edukacji UŚ. Jest artystką, która w swojej sztuce porusza tematy aktualne dla społeczeństwa, ale przede wszystkim szuka spójności w naturze i rzemiośle człowieka. Inspiruje się okolicznościami przyrody, lokalizacji oraz architektury, łącząc je z historią i teraźniejszością. W swoim działaniu posługuje się projektowaniem komputerowym oraz grafiką warsztatową. Jej największymi osiągnięciami są wystawy ogólnopolskie oraz międzynarodowe, umiejętność samodzielnego prowadzenia warsztatów w technikach graficznych ze szczególnym uwzględnieniem litografii oraz algrafii. Jej przedmiotem wiodącym na studiach jest szkło artystyczne. Przewodnicząca Studenckiego Koła Artystyczno-Naukowego Litografów „Kurant”.


Weronika Kuchta

Otrzymała Wyróżnienie Rektora UŚ w XV edycji konkursu za działalność kulturalną, popularnonaukową oraz osiągnięcia artystyczne jako studentka kognitywistyki na Wydziale Humanistycznym UŚ. Stale poszerza swoją wiedzę i podejmuje się nowych wyzwań. Jako jedna z 20 osób w całej Polsce dostała się na Bootcamp z UX/UI Designu. Od 2016 roku jest aktywnym członkiem Zabrzańskiego Chóru Młodzieżowego „Resonans con tutti”, który daje jej możliwość wyjazdów i zdobywania laurów podczas najlepszych konkursów chóralnych na arenie międzynarodowej, a jednocześnie udziału w akcjach charytatywnych. Wśród swoich największych osiągnięć wymienia zdobycie Grand Prix Międzynarodowego Festiwalu Muzyki im. Prof. Józefa Świdra. Ma swój udział w upowszechnianiu kultury, w tym również zachęcaniu młodzieży do uczestnictwa w chórze. Zaangażowana w popularyzację nauki – brała czynny udział w przygotowaniu i przeprowadzeniu warsztatów i stanowisk pokazowych w trzech edycjach Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE. Od 2021 roku jest wolontariuszką Społecznej Inicjatywy Narkopolityki. W kręgu jej zainteresowań znajdują się tematyka sztucznej inteligencji, podróże autostopowe, fotografia, śpiew oraz muzyka rockowa.


Szymon Łacheta

Otrzymał Wyróżnienie Rektora UŚ w XV edycji konkursu za osiągnięcia artystyczne jako student grafiki na Wydziale Sztuki i Nauk o Edukacji UŚ. Obszarem jego zainteresowań jest szeroko pojęte projektowanie graficzne z naciskiem na dziedzinę plakatu. Swoje prace prezentował na wystawach w Polsce i za granicą, m.in. na 26. i 27. Biennale Plakatu Polskiego w Katowicach, Lemland 2021 International Poster Competition w Krakowie, 16. International Biennale of Theatre Poster Rzeszów/Koszyce oraz Międzynarodowej Wystawie SATYRYKON 2019. Jego najważniejszymi osiągnięciami są: I miejsce w IX Międzynarodowym Biennale Plakatu Społeczno-Politycznego w Oświęcimiu, I miejsce (kategoria student-political) w Intercontinental Poster Competition Poster Stellars, United States 2022, I miejsce w konkursie plakatowym „Poskromienie cukrzycy”. W 2023 roku uzyskał stypendium Ministra Edukacji i Nauki dla studentów za znaczące osiągnięcia artystyczne. Studia w Uniwersytecie Śląskim określił jako bardzo intensywny okres w życiu pod względem zmian w myśleniu i podejścia do wielu rzeczy.


Maria Lukosek

Otrzymała Wyróżnienie Rektora UŚ w XV edycji konkursu za osiągnięcia naukowe i działalność społeczną jako studentka filologii rosyjskiej na Wydziale Humanistycznym UŚ. Jej ważnymi osiągnięciami są sukcesy w konkursach międzynarodowych – I miejsce w organizowanej online III Międzynarodowej Olimpiadzie Petersburskiego Uniwersytetu Państwowego z Języka Rosyjskiego Jako Obcego oraz II miejsce w Międzynarodowym Konkursie „Rosyjskie dyktando online”. Została także ambasadorem kierunku filologia rosyjska w ramach akcji promującej Uniwersytet Śląski. Była pomysłodawczynią i prowadzącą kursu języka polskiego dla uchodźców z Ukrainy w Lublińcu oraz wolontariuszką uczącą polskiego uchodźców z Ukrainy, którzy tymczasowo zostali zakwaterowani w Sosnowieckim Szpitalu Miejskim. Wystąpiła na sześciu międzynarodowych konferencjach naukowych. Pomagała przy organizacji konferencji naukowej Przestrzenie Przekładu 7. Artykuły jej autorstwa zostały opublikowane w monografiach.


Bartłomiej Majchrowicz

Otrzymał Wyróżnienie Rektora UŚ w XV edycji konkursu za osiągnięcia naukowe jako student prawa i historii w ramach Kolegium Indywidualnych Studiów Międzyobszarowych UŚ. Przez cały okres studiów starał się połączyć pasję do historii, przede wszystkim historii Śląska, z działaniami społecznymi oraz drugim ze studiowanych kierunków, którym jest prawo. Dzięki swojej pracy oraz współpracy tutorskiej z prof. Ryszardem Kaczmarkiem wystąpił na sześciu ogólnopolskich konferencjach naukowych, jednej międzynarodowej oraz w dwóch edycjach Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE. W swoim dorobku naukowym ma trzy artykuły naukowe oraz rozdział (hasło) w zwartej publikacji naukowej, jaką stanowi trzeci tom Słownika Powstań Śląskich. Kolejne dwa artykuły znajdują się w fazie druku. Wziął również udział w projekcie naukowym „Jeden Uniwersytet – Wiele Możliwości. Program Zintegrowany” w ramach grupy Teatr Historyczny. Za swoje osiągnięcia został wyróżniony Złotym Tukanem w kategorii naukowej (wyróżnienie Rady Samorządu Studenckiego ISM UŚ). Od lutego 2022 równolegle do studiów w trybie stacjonarnym pracuje w Muzeum Hutnictwa w Chorzowie, gdzie miał okazję dzielić się swoją pasją do lokalnej historii i dziedzictwa przemysłowego z mieszkańcami Chorzowa i okolic, organizując m.in. spacery historyczne ulicami miasta. Gra na gitarze elektrycznej, przez sześć lat trenował pływanie i uzyskał uprawnienia młodszego ratownika WOPR.


Izabela Nowakowska

Otrzymała Wyróżnienie Rektora UŚ w XV edycji konkursu za osiągnięcia artystyczne jako studentka projektowania gier i przestrzeni wirtualnej na Wydziale Sztuki i Nauk o Edukacji UŚ. W ramach studiów double degree studiuje jednocześnie w Ostravská Univerzita. Może pochwalić się osiągnięciami artystycznymi na arenie międzynarodowej, do których zalicza II miejsce podczas LAG 2019 za grę Spectral Cyborg Patrol, II miejsce w eliminacjach krajowych Game Jam Plus za grę Golemball x7, nominację w kategorii Student Game Award 2022 w GDWC 2022 za grę Memoria. Na poziomie krajowym jej dokonania to m.in. IV miejsce w finałach Ogólnopolskich Mistrzostw w Projektowaniu Gier Komputerowych „Cyberiada” oraz II miejsce w tym samym konkursie na szczeblu międzywojewódzkim, II miejsce w konkursie „Świąteczny Poro”, III miejsce w konkursie „Stwórz Brand Hero marki HAVIT”. Jako pasjonatka gier uczestniczyła w game jamach, które najczęściej są wydarzeniami bez konkursów i polegają na twórczym podejściu do tematów i stworzeniu gry w limicie czasowym (zwykle 24h/48h). Przez cały okres studiów wzięła łącznie udział w dziesięciu takich wydarzeniach, tworząc różnorodne prototypy gier. Oprócz tego udzieliła się w projekcie „Studia na Horyzoncie” (wygłosiła dwukrotnie prelekcje). Wśród swoich osiągnięć wymienia również udział w programie Erasmus+ w Portugalii, dzięki czemu – jak sama pisze – otworzyła się na świat na nowe sposoby.


Łukasz Przybyła

Otrzymał Wyróżnienie Rektora UŚ w XV edycji konkursu za inicjowanie i rozwijanie życia studenckiego jako student mikro i nanotechnologii na Wydziale Nauk Ścisłych i Technicznych UŚ. Organizator i współorganizator licznych wydarzeń dla studentów, takich jak Dni Adaptacyjne, Tydzień Integracyjny, Studencka Noc Filmowa, konkursy „Show US” i „Zaskocz nas wiedzą” oraz balu Wydziału Nauk Ścisłych i Technicznych i Balu Studenta. Zaangażowany również w organizację tak cenionych i znanych wydarzeń jak Juwenalia Śląskie oraz Laur Studencki. Działacz Samorządu Studenckiego od 2020 roku. Wśród swoich zainteresowań i pasji wymienia tworzenie prostych urządzeń elektronicznych w oparciu o Arduino i Raspberry Pi, fantastykę pod wszelkimi postaciami (książek, filmów, seriali, gier komputerowych), taniec oraz elektronikę i nowe technologie.


Maciej Pyza

Otrzymał Wyróżnienie Rektora UŚ w XV edycji konkursu za działalność społeczną i popularnonaukową jako student inżynierii biomedycznej na Wydziale Nauk Ścisłych i Technicznych UŚ. W ramach koła naukowego „Piranie” i grupy badawczej TWAIN prowadzi badania pod okiem prof. Andrzeja Swinarewa, które dotyczą inżynierii biomedycznej, nowoczesnych materiałów w medycynie oraz materiałów antybakteryjnych i antywirusowych. W swoim dorobku naukowym ma publikację w czasopiśmie naukowym oraz wystąpienia konferencyjne. Współpracuje również z kołem naukowym AWF Katowice. Wśród swoich pasji wymienia pływanie, druk 3D oraz podróże. Od momentu ukończenia kursu ratownika wodnego w wieku 18 lat jest wolontariuszem w Miejskim Wodnym Ochotniczym Pogotowiu Ratunkowym w Oświęcimiu. Uczy pływać jako instruktor pływania, a jako wiceprzewodniczący koła naukowego „Piranie” stara się edukować młodzież z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej na różnorakich warsztatach, w tym podczas Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE. Odbył staż w firmie Ortho24 Sp. z o.o. w Chorzowie, w której następnie został zatrudniony i realizuje zadania związane z nowoczesnymi materiałami w druku 3D przeznaczonymi dla rehabilitacji i ortopedii.


Kinga Richter

Otrzymała Wyróżnienie Rektora UŚ w XV edycji konkursu za działalność społeczną i kulturalną oraz osiągnięcia artystyczne jako studentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Wydziale Nauk Społecznych UŚ. Jej działalność skupiona jest wokół dwóch dziedzin – muzyki oraz dziennikarstwa. Pasję muzyczną realizuje poprzez udział w festiwalach, konkursach i koncertach. Warte odnotowania jest wykonanie wraz z zespołem Clariphone recitalu podczas 5. Tenerife Clarinet Fest oraz występ podczas

11th European Clarinet Congress w Krakowie. Jako solistka wraz z Sylwią Mękarską miała zaszczyt wystąpić z Orkiestrą Filharmonii Zabrzańskiej podczas koncertu karnawałowego „Dla babci i dziadka – Z klarnetem i humorem”. Swoją działalnością udowadnia, że poprzez muzykę można nie tylko dzielić się pięknem, ale dawać również realne – materialne –

wsparcie, o czym świadczy jej udział w dwóch edycjach koncertu „Kolędy, pastorałki i nie tylko…” organizowanego przez Stowarzyszenie Maxime. Zdobyła I nagrodę w Danubia Talents International Music Competition w Budapeszcie w kategorii zespołów kameralnych oraz II nagrodę podczas 27. Cameristico Concorso Giulio Rospigliosi w Lamporecchio (Włochy) wraz z zespołem Insolito Trio, a także III miejsce w III International Clarinet Competition Antonio Sosa 2022 na Teneryfie (Hiszpania) w kategorii Senior Soloists.
Z kolei jej działania dziennikarskie to zaangażowanie w życie Magazynu Studentów Uniwersytetu Śląskiego „Suplement“, w którym jest członkinią redakcji od początku studiów. Jej ulubionym cytatem są słowa Wisławy Szymborskiej: „Tyle wiemy o sobie, ile nas sprawdzono”.


Zuzanna Schneider

Otrzymała Wyróżnienie Rektora UŚ w XV edycji konkursu za osiągnięcia naukowe jako studentka psychologii na Wydziale Nauk Społecznych UŚ. Podczas studiów miała okazję zdobywać doświadczenie przy okazji prac w licznych projektach badawczych. Od 2021 roku jest członkinią zespołu badawczego w projekcie „Rola czynników makro, mezo i mikro w uzależnieniu od pracy i w związanych z nim problemach zdrowotnych” realizowanym w ramach grantu SONATA 16 Narodowego Centrum Nauki pod kierownictwem dr Edyty Charzyńskiej, prof. UŚ. W ramach grantu studenckiego pod opieką naukową dr. Marcina Moronia realizowała projekt „Makijaż jako sygnał społeczny”, którego efektem jest artykuł opublikowany w czasopiśmie „Current Psychology”. Wyniki badań własnych prezentowała, występując podczas czterech konferencji naukowych – międzynarodowej oraz trzech ogólnopolskich. Jest autorką lub współautorką trzech publikacji w czasopismach lub wydawnictwach figurujących na liście ministerialnej. Przez trzy lata z rzędu otrzymywała stypendium rektora dla najlepszych studentów, w tym roku natomiast została laureatką Stypendium Ministra dla studentów za znaczące osiągnięcia (MEiN) na rok akademicki 2022/2023. Jej ulubioną sentencją jest ta mówiąca, że „jeśli jesteś najmądrzejszą osobą w pokoju, to znaczy, że jesteś w złym pokoju”.


Agata Siemaszko

Otrzymała Wyróżnienie Rektora UŚ w XV edycji konkursu za osiągnięcia artystyczne jako studentka etnologii i antropologii kulturowej na Wydziale Sztuki i Nauk o Edukacji UŚ. Już od ponad 10 lat zajmuje się muzyką nurtu World Music, jednak w okresie pandemii zaczęła intensywnie się poświęcać drugiej swojej pasji, jaką jest malarstwo nieprofesjonalne. Ponieważ dwa lata pandemii spędziła głównie na Słowacji i już wcześniej była członkinią bratysławskiego towarzystwa Artem oraz Klubu Polskiego w Bratysławie, w grudniu 2021 została zorganizowana jej pierwsza indywidualna wystawa prac plastycznych. W październiku 2022 Stowarzyszenie Polonii, tym razem w Trenczynie, zorganizowało kolejną  dużą indywidualną wystawę jej prac – odbyła się ona w Domu Armády w Trenczynie. Po tej wystawie jej pracami zainteresował się Dział Plastyki Nieprofesjonalnej Muzeum Śląskiego, w efekcie czego Muzeum zakupiło od niej 20 prac, które prezentowane będą na dużej wystawie sztuki nieprofesjonalnej kobiet w czerwcu 2023 roku. W roku 2021 została stypendystką programu KULT MINOR słowackiego rządowego Funduszu Wspierania Mniejszości Etnicznych i Narodowych – w ramach stypendium powstało 10 miniwykładów dotyczących różnic kulturowych pomiędzy Polską i Słowacją oraz 10 utworów inspirowanych muzyką tradycyjną Polski i Słowacji. W nagraniach brali udział muzycy z Polski i Słowacji, a efekty tych działań zostały opublikowane na jej kanale YouTube w grudniu 2021 roku. W ostatnim czasie wróciła do wykonywania muzyki i do jej najważniejszych osiągnięć należy nagranie płyty Roshambo z pochodzącą z Bratysławy romską wirtuozką skrzypiec, Barborą Botosovą. Została jedną z ośmiu finalistek słynnego wrocławskiego Konkursu Aktorskiej Interpretacji Piosenki i – co warto podkreślić – była jedyną finalistką nieaktorką.


Daria Socha

Otrzymała Wyróżnienie Rektora UŚ w XV edycji konkursu za inicjowanie i rozwijanie życia studenckiego, osiągnięcia naukowe oraz działalność społeczną jako studentka prawa w ramach Kolegium Indywidualnych Studiów Międzyobszarowych UŚ. Jak sama napisała – Uniwersytet to wspólnota. Wspólnota, którą trzeba rozwijać, pielęgnować i podtrzymywać. Rozpoczęła studia w czasach zajęć zdalnych – pandemii COVID. Wiedziała, że powrót do normalności nie będzie łatwy, zwłaszcza że część studentów, aktywnie działających na uczelni, zdążyło zakończyć studia, nie przekazawszy pałeczki nowym osobom. Wydaje się, że okazało się to dla niej motorem działania na rzecz studentów. Wstąpiła w szeregi Niezależnego Zrzeszenia Studentów, kierowała organizacją Studenckiego Nobla, a następnie została wybrana wiceprezeską NZS na UŚ. Razem z zespołem studentów Kolegium ISM podjęła wyzwanie, tworząc własny mikroprojekt społeczny w ramach Funduszu Inicjatyw Obywatelskich „Szlakiem Młodych Dyplomatów”. Jednym z jej celów było wspieranie studentów w wytyczaniu swojej ścieżki zawodowej i zachęcanie ich do kariery w organizacjach międzynarodowych, w tym w Unii Europejskiej. Obecnie kontynuuje tę misję, pełniąc funkcję Ambasadorki Kariery Unii Europejskiej na UŚ. Poza działalnością na rzecz życia studenckiego realizuje się naukowo poprzez autorstwo artykułów naukowych, udział w projektach badawczych i konferencjach naukowych. Jej głównymi obszarami zainteresowania są powstania śląskie i regionalizm.


Maria Szczepańska

Otrzymała Wyróżnienie Rektora UŚ w XV edycji konkursu za osiągnięcia artystyczne jako studentka twórczego pisania i marketingu wydawniczego na Wydziale Humanistycznym UŚ. Od wielu lat działania artystyczne i kulturalne odgrywają ważną rolę w jej rozwoju. Szczególnie objawia się to w dziedzinie muzyki oraz literatury. Jako skrzypaczka zdobywa nagrody na międzynarodowych konkursach i bierze aktywny udział w produkcjach muzycznych odbywających się w Polsce i za granicą. Wśród licznych wyróżnień i nagród są to m.in. I nagroda z nominacją do nagrody specjalnej – Vivaldi International Music Competition (kwiecień 2023), I nagroda – International Youth Music Competitions Antlanta USA (maj 2022) oraz tytuł laureatki (nagroda główna) podczas V Ogólnopolskiego Konkursu w ramach Festiwalu „W barokowym stylu” (luty 2022). Istotnym elementem w jej artystycznej karierze jest także twórczość literacka, co przejawia się w publikacjach i czynnym udziale w różnych projektach i przedsięwzięciach.


Marcin Szymczyński

Otrzymał Wyróżnienie Rektora UŚ w XV edycji konkursu za działalność społeczną jako student filologii germańskiej na Wydziale Humanistycznym UŚ. Jest od kilku lat zaangażowany społecznie w Stowarzyszeniu Fabryka Inicjatyw Lokalnych, które od ponad 13 lat zajmuje się promowaniem niematerialnego dziedzictwa regionu, a szczególnie Nikiszowca jako osiedla symbolicznego dla kultury śląskiej. Wspiera organizację cyklicznych wydarzeń w dzielnicy, m.in. Święta Sąsiadów, Święta Szlaku Zabytków Techniki, Odpustu u Babci Anny czy Jarmarku na Nikiszu. Prowadzi nieodpłatnie zajęcia, przygotowując do egzaminu ósmoklasisty młodzież z Centrum Zimbardo, prowadzonego od dziewięciu lat w ramach Stowarzyszenia Fabryka Inicjatyw Lokalnych. Pomysłodawca, organizator i wykonawca projektu „Obraz Górnego Śląska w twórczości pisarzy i pisarek niemieckojęzycznych”.


Patrycja Tarasek

Otrzymała Wyróżnienie Rektora UŚ w XV edycji konkursu za działalność popularnonaukową jako studentka biotechnologii na Wydziale Nauk Przyrodniczych UŚ. Już od pierwszego roku studiów aktywnie włącza się w działania wykraczające poza standardowy tok nauczania. Wiele z nich związanych jest z działalnością Koła Naukowego Zoologów „Faunatycy”, do którego wstąpiła na pierwszym roku studiów, obecnie zaś jest jego przewodniczącą. Razem z Kołem oraz poza nim działa w sferze popularnonaukowej, zasilając szeregi wystawców na wszelkich festiwalach nauki – zarówno tych największych, jak Śląski Festiwal Nauki KATOWICE, jak i lokalnych. Aktywnie włączyła się w cztery edycje ŚFN. Stara się pokazywać ludziom w każdym wieku, że nauka może być fajna i że warto się nią interesować. Wśród swoich zainteresowań wymienia przede wszystkim szeroko pojętą biologię, psychologię, a także gry komputerowe (zwłaszcza strategiczne), klasyczne „stolikowe” gry RPG oraz podróże.


Klaudia Żubryk

Otrzymała Wyróżnienie Rektora UŚ w XV edycji konkursu za osiągnięcia naukowe oraz inicjowanie i rozwijanie życia studenckiego jako studentka kultur mediów i socjologii w ramach Kolegium Indywidualnych Studiów Międzyobszarowych UŚ. W swoim dorobku naukowym ma trzy teksty naukowe, w tym dwa opublikowane w punktowanych czasopismach naukowych. Realizowała projekty naukowe i wystąpiła na pięciu konferencjach naukowych. Członkini-założycielka i wiceprezeska Ogólnopolskiego Forum Studiów Międzydziedzinowych. Wśród swoich pasji wymienia kultury fanowskie, praktyki komunikacyjne w mediach społecznościowych, komunikację wizerunkową i kryzysową, sztukę makijażu, cosplay, pisanie tekstów okołoliterackich (fanfików) oraz uczenie innych.

return to top