Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
search
student
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

Uniwersytet Śląski Dzieci

Glada Konstancja

Konstancja, już niedługo absolwentka klasy czwartej, to raczej mieszanka wybuchowa – artystyczna dusza z zacięciem ekologicznym ze sporą dozą ciekawości i dociekliwości w poznaniu mechanizmów poruszających światem. Uwielbia taniec i śpiew, doskonale czuje się na scenie. Kilka lat tańczyła i śpiewała z dziecięcym zespołem „Wesołe Nutki” w Żorach, potem zamieniła występy w grupie na modern jazz. Gościnnie wystąpiła w przedstawieniu pod tytułem „Lokatorzy” Teatru Tańca Navras z Rybnika, prezentowanym w przestrzeniu miejskiej Katowic. Bierze udział w szkolnych i miejskich konkursach piosenki  i recytatorskich oraz konkursach plastycznych. Trzeci rok z rzędu zdobyła tytuł szkolnego mistrza ortografii, a także tytuł najaktywniejszego czytelnika Miejskiej Biblioteki w Żorach. Konstancja bardzo interesuje się problemami środowiska, bierze udział w akcjach ekologicznych i startuje w Ekoteście. Jej wielką pasją są żółwie, opiekuje się mieszkanką domowego akwarium – żółwicą Stefanią i zgłębia wiedzę na temat tych gadów, jednocześnie gromadząc okazy w swojej domowej kolekcji żółwi – pod każdą postacią. Poza tym interesuje się mitologią, astronomią, paleontologią, ale też modą i telefonicznymi nowinkami technicznymi. Oprócz tego Konstancja uwielbia ruch i aktywność fizyczną, zwłaszcza na świeżym powietrzu – jazdę na rolkach, zimą na łyżwach, gry w piłkę, wycieczki do lasu w nieznane i badanie przyrody. Od dwóch lat Konstancja z ogromnym entuzjazmem i ciekawością uczęszcza na zajęcia Uniwersytetu Śląskiego Dzieci. Konstancja jest osobą otwartą, zawsze uśmiechniętą i sumienną. Chętnie uczestniczy w zajęciach dodatkowych, które pozwalają jej rozwijać się i realizować pasje. Jako pierwsza ze studentów Uniwersytetu Śląskiego Dzieci wygłosiła wykład dla całej grupą Młodych Naukowców, przybliżając im swoje hobby.

Holona Paweł

Paweł Holona ma 8 lat, bardzo lubi wszystko, co związane jest z nauką. Jego wielką pasją są klocki Lego, z których buduje zgodnie z instrukcją, ale również według własnej inwencji. Zaproponowane przez UŚD zajęcia „Budujemy maszyny” Lego Technic są jakby „na zamówienie” naszego syna. Paweł interesuje się dinozaurami i prehistorią. W tym roku odwiedził swój ulubiony JuraPark w Krasiejowie po raz czwarty. W sferze zainteresowań naszego dziecka znajdują się także wynalazki, odkrycia i roboty. Jedną z jego ulubionych książek jest ”Ale patent! Księga niewiarygodnych wynalazków” autorstwa Małgorzaty Mycielskiej, Aleksandry i Daniela Mizielińskich. Bardzo dogłębnie analizuje, dlaczego jakiś wynalazek nie przyjął się i proponuje ulepszenia i usprawnienia. W czasie wolnym Paweł z pasją wymyśla gry planszowe i komputerowe zarysowując dziesiątki kartek. Brał udział w szkolnych konkursach: wiedzy o Zjednoczonym Królestwie Wielkiej Brytanii oraz konkursie matematycznym. Uwielbia jeździć na rowerze i rolkach, uczy sie pływać i chodzi na treningi karate Kyokushin. Marzy, by zostać wynalazcą, paleontologiem i architektem. Paweł swoją przygodę z Uniwersytetem Śląskim Dzieci rozpoczął już jako 5-latek. Początkowo z zaciekawieniem poszukiwał „swoich” tematów,  jako początkujący student uczestniczył w wielu różnych seminariach i warsztatach. Dziś, jako Odkrywca doskonale wie co jest jego pasją. To nauka!  Dlatego też na każdym kroku stara się zgłębiać tajemnice nauk ścisłych – od matematyki przez biologię, po informatykę. Świetnie łączy swoja pasje z byciem dzieckiem – kto powiedział, że klocki Lego i gry planszowe służą tylko do zabawy? Jest bardzo zrównoważonym studentem – może czasami trochę nieśmiałym. Mimo to dobrze funkcjonuje w grupie i chętnie współpracuje z rówieśnikami, a podczas zajęć zadaje wiele ciekawych pytań. Mamy nadzieję, że jego zapał oraz ciekawość świata nie wygasną, a wiedza zdobyta podczas warsztatów i na wykładach będzie przydatna nie tylko w szkole.

Lewald Karolina

Pasją Karoliny są konie. Karolina prawie każdą wolna chwilę spędza na ujeżdżalni, trenuje, pielęgnuje konie i zajmuje się naturalną pracą z nimi na zasadzie partnerstwa. Jej ulubionym koniem jest Gizela- klacz, którą sama układała i uczyła szacunku do człowieka. Ma też hobby, którym jest szkicowanie i robienie zdjęć. Za swoje najważniejsze osiągniecie uważa zdanie brązowej odznaki PZJ.  Lubi angażować się w różne wydarzenia szkolne, chętnie podejmuje wyzwania do których należy m.in. organizacja klasowej wycieczki rowerowej.  Ma duża wrażliwość na krzywdę zwierząt i chętnie włącza się w akcje pomocy dla nich. Lubi czytać książki i bawić się ze swoimi psami. Jak czegoś bardzo chce to robi wszystko co jest możliwe żeby to osiągnąć. Karolina jest pomysłowa, twórcza i aktywna. Zawsze uśmiechnięta, pełna optymizmu, otwarta na ludzi i świat. Angażuje się w wiele przedsięwzięć i inicjatyw na rzecz Uniwersytetu Śląskiego Dzieci.

Suczyk Mikołaj

Mikołaj swoją przygodę z Uniwersytetem Śląskim Dzieci rozpoczął dwa lata temu jako niespełna pięciolatek i od razu „studenckie” zajęcia okazały się strzałem w dziesiątkę. Uczestnictwo w zajęciach UŚD sprawia Mu wielką frajdę a każdy wyjazd do Katowic jest wyczekiwany z niecierpliwością. A gdy tematyka zajęć pokrywa się z Jego zainteresowaniami to już mamy pełnię szczęścia. Mikołaj uwielbia podróże i poznawanie innych krajów oraz panujących tam zwyczajów; geografia i mapy to jego konik – już jako czterolatek z pasją „studiował” obrazkowe informacje dotyczące wybranych państw z pomysłowo zrobionego atlasu A. i D. Mizielińskich – pozycja jest chyba najbardziej „wyczytaną” i wyeksploatowaną  książką w naszej domowej biblioteczce. A potem z wielkim zaangażowaniem przepytywał całą rodzinę „ze stolic” – w ten sposób dowiedzieliśmy się, na przykład, czego stolicą jest Antananarywa. Dzięki temu, że od roku Mikołaj biegle czyta, może już samodzielnie zgłębiać informacje geograficzne a potem zaskakiwać nas ciekawostkami ze świata. Książki podróżniczo-odkrywcze oraz wszelkiego rodzaju mapy są w centrum Jego zainteresowań. A jak podróżować to najlepiej samolotem –  lotnictwo jest drugą pasją Mikołaja, który marzy o tym, aby w przyszłości zostać pilotem i pracować dla różnych linii lotniczych (najlepiej po kolei dla każdej istniejącej J). A jeśli gdzieś nie można dolecieć to pewnie będzie można dopłynąć, bo statki, okręty, żaglowce są Jego kolejnym zainteresowaniem (gigantyczny model Titanica z klocków LEGO jest Jego wielkim marzeniem). Mikołaj lubi też muzykę, fascynują go organy (im bardziej rozbudowane i z dużą ilością piszczałek, tym lepiej), ale lubi też, jak sam mówi, instrumenty, które „grubo brzmią” (np. kontrabas) i sam od kilku lat uczy się gry na keyboardzie. Mikołaj jest prawdziwym Poszukiwaczem wiedzy: zawsze uważnie słucha na wykładach i dociekliwie pyta podczas seminariów. „Z czego rodzą się stawonogi- z jaja czy z muszelek?”, „Ile lat miał l. Braille gdy zranił się w oko?”, „Jakich zwierząt jest więcej: wilków, lisów czy dzików?”…to tylko kilka spośród wielu pytań zadanych przez Mikołaja. Zawsze przygotowany, zawsze koleżeński, zawsze uśmiechnięty… Mamy nadzieję, że rośnie nam super wykwalifikowany pilot Dreamlinera  lub innego podniebnego czy wodnego pojazdu. Powodzenia!

return to top