Karolina Kowalska
Otrzymała Wyróżnienie Rektora UŚ w XVI edycji konkursu za osiągnięcia naukowe jako doktorantka w dyscyplinie nauki chemiczne w Szkole Doktorskiej UŚ. Obszar, w którym realizuje badania, jest związany z materiałami dla nieorganicznej optoelektroniki. Prowadzone przez nią prace badawczo-rozwojowe nad nowatorskim szkłem tytanowo-germanianowym przyczyniają się do rozwoju dziedziny światłowodów optycznych i laserów, aby urządzenia, z których na co dzień korzystamy, działały dłużej, szybciej oraz bezpieczniej dla środowiska. Jej największe osiągnięcia to m.in. autorstwo/współautorstwo w 16 publikacjach naukowych, a także w uznanych i często cytowanych czasopismach międzynarodowych, dwukrotne przyznanie zwiększonego stypendium doktoranckiego dla 10% najlepszych doktorantów szkół doktorskich w ramach Inicjatywy Doskonałości Badawczej za osiągnięcia naukowe, dwukrotne uzyskanie III miejsca za najlepszy komunikat ustny podczas VII oraz VIII Szczecińskiego Sympozjum Młodych Chemików.
Joanna Kruszyńska-Szwedo
Otrzymała Wyróżnienie Rektora UŚ w XVI edycji konkursu za osiągnięcia naukowe oraz działalność popularnonaukową jako doktorantka w dyscyplinie pedagogika w Szkole Doktorskiej UŚ. Prowadzenie lekcji skrzypiec z dziećmi o specjalnych potrzebach zainspirowało ją do opracowania komparatystycznego projektu badawczego „Metoda Suzuki w procesie wspierania rozwoju uczniów w spektrum autyzmu w pozaszkolnej edukacji muzycznej na przykładzie Polski, Australii i Włoch”. Jej dorobek naukowy (publikacje, wystąpienia konferencyjne) dotyczy tematyki związanej z oddziaływaniem muzykoterapii na dzieci ze spektrum autyzmu, jak również oceny kinematyki, neuroobrazowania oraz stabilności postawy u dzieci i zawodowych muzyków grających na instrumentach muzycznych. Została stypendystką kanadyjskiego programu im. Laury Bassi (Laura Bassi Scholarship).
Krzysztof Kupczak
Otrzymał Wyróżnienie Rektora UŚ w XVI edycji konkursu za osiągnięcia naukowe jako doktorant w dyscyplinie nauki o Ziemi i środowisku w Szkole Doktorskiej UŚ. Jego badania są bezpośrednio związane z dziedzictwem przemysłowym. Główny obszar jego zainteresowań naukowych koncentruje się na dogłębnej analizie historycznych żużli oraz procesów hutniczych z obszaru dzisiejszej Polski (m.in. Sławków, Złoty Stok). Prowadzone przez niego badania mają charakter interdyscyplinarny – obejmują analizę źródeł historycznych i archeologicznych, a także wykorzystanie nowoczesnych metod analitycznych i informatycznych. W swojej pracy badawczej wykorzystuje różnorodne i zaawansowane metody geochemiczno-mineralogiczno-petrograficzne. Jest współautorem sześciu artykułów naukowych oraz wystąpień na czterech konferencjach międzynarodowych, krajowych i zagranicznych.
Mohit Phulara
Otrzymał Wyróżnienie Rektora UŚ w XVI edycji konkursu za osiągnięcia naukowe oraz działalność popularnonaukową i społeczną jako doktorant w dyscyplinie nauki o Ziemi i środowisku w Międzynarodowej Środowiskowej Szkole Doktorskiej przy Centrum Studiów Polarnych UŚ. Specjalizuje się w badaniach dendroklimatycznych, ze szczególnym uwzględnieniem roślinności arktycznej i wysokogórskiej. Jego prace terenowe przemierzały krańce polarne Svalbardu i wyżyny Himalajów, co dowodzi jego sprawności w prowadzeniu badań w najtrudniejszych warunkach. Współpracuje z wieloma instytucjami naukowymi, takimi jak Uniwersytet Lublański, WSL w Szwajcarii, Czeska Akademia Nauk i indyjskim Narodowym Instytutem Himalajskiego Środowiska GB Pant. Zdobył prestiżowe granty, takie jak NAWA PROM, Bekker NAWA i Preludium Narodowego Centrum Nauki. Efekty jego badań dotyczących ekologii Himalajów i krzewów arktycznych zostały przedstawione w licznych publikacjach i na wielu konferencjach. Ponadto jest zaangażowany w różne akcje społeczne i popularyzację nauki, m.in. biorąc udział w wystawach GeoPiknik oraz pełniąc funkcję ambasadora Międzynarodowej Środowiskowej Szkoły Doktorskiej. Co warte podkreślenia, jego zaangażowanie wykracza poza środowisko akademickie i obejmuje działania społeczne, takie jak sadzenie drzew i akcje sprzątania, a także pomoc osobom z niepełnosprawnością intelektualną w Indiach. Dzieli się kulturą indyjską (m.in. poprzez kuchnię i taniec) z polskimi koleżankami i kolegami, a jednocześnie zanurza się w polskiej sztuce kulinarnej.
Piotr F. Piekutowski
Otrzymał Wyróżnienie Rektora UŚ w XVI edycji konkursu za osiągnięcia naukowe oraz działalność popularnonaukową jako doktorant w dyscyplinie literaturoznawstwo w Szkole Doktorskiej UŚ. Autor pięciu artykułów naukowych i czterech rozdziałów książkowych. Wystąpił na trzech konferencjach międzynarodowych i czterech ogólnopolskich. Jest kierownikiem projektu badawczego PRELUDIUM pt. „Poetyki splątania. Nie-ludzka strona literatury polskiej w podejściu ekonarratologicznym”, finansowanego przez Narodowe Centrum Nauki i realizowanego we współpracy międzynarodowej z Uniwersytetem Gandawskim w Belgii. Członek stowarzyszenia European Narratology Network. Zaangażowany w popularyzację nauki i życie akademickie, prowadził wykłady oraz warsztaty m.in. na Śląskim Festiwalu Nauki KATOWICE. W 2021 był pomysłodawcą, a później redaktorem książki osób studiujących na sztuce pisania na Wydziale Humanistycznym UŚ, opublikowanej w ramach ŚFN pt. Pozaświat. Studencka antologia tekstów nie-ludzkich.
Pierre Van Cutsem
Otrzymał Wyróżnienie Rektora UŚ w XVI edycji konkursu za osiągnięcia naukowe oraz działalność kulturalną jako doktorant w dyscyplinie literaturoznawstwo w Szkole Doktorskiej UŚ. W ramach pracy doktorskiej pt. Fantastyka Stefana Grabińskiego: między teorią a praktyką zorganizował liczne wydarzenia popularyzatorskie zarówno w Polsce, jak i zagranicą (wystawy, prelekcje itp.). Badanie fantastyki (szczególnie polskiej i środkowoeuropejskiej) oraz rozpowszechnianie wiedzy na jej temat jest jego długoletnią pasją. W 2018 obronił na Université Libre de Bruxelles w Belgii pracę magisterską poświęconą twórczości Grabińskiego. W tym samym roku ukazały się jego pierwsze tłumaczenia noweli wspomnianego pisarza na język francuski. Rozpoczęcie studiów doktoranckich w 2020 umożliwiło mu dalsze badanie twórczości autora Demona ruchu. Zorganizował spotkania oraz wystawy na temat Grabińskiego m.in. w Wiedniu, Katowicach i Warszawie. W 2022 opublikował kolejne tłumaczenia utworów polskiego pisarza. Rok później czeskie wydawnictwo Protimluv wydało odnaleziony przez niego rękopis jedynego istniejącego tłumaczenia sztuki Grabińskiego. Do końca września 2024 będzie przebywał na Uniwersytecie Alberty (Wirth Institute) w ramach stypendium Polish doctoral research fellowship. Również w Kanadzie rozpowszechnia wiedzę na temat polskiej fantastyki – nie tylko wśród badaczy Wirth Institute, ale także w szerszym gronie.
Jakub Wyczik
Otrzymał Wyróżnienie Rektora UŚ w XVI edycji konkursu za osiągnięcia naukowe oraz działalność popularnonaukową jako doktorant w dyscyplinie nauki prawne w Szkole Doktorskiej UŚ. Jest prawnikiem oraz badaczem problemów prawnych branży IT i gamedev, specjalizuje się w szeroko rozumianych dobrach cyfrowych, sztucznej inteligencji, umowach IT oraz własności intelektualnej do oprogramowania. Autor opracowań dotyczących m.in. własności intelektualnej w cyklu życia sztucznej inteligencji, statusu prawnego kryptoaktywów oraz dóbr wirtualnych w światach cyfrowych. Laureat I nagrody w XVIII edycji konkursu Urzędu Patentowego RP oraz aktywny uczestnik Internet Governance Forum. Uzyskał również I nagrodę w konkursie „The Future of the Internet Challenge” organizowanym przez Naukową i Akademicką Sieć Komputerową – Państwowy Instytut Badawczy z siedzibą w Warszawie (2023). W swoich badaniach koncentruje się na koncepcji własności danych, a szczególnie na podkreśleniu różnicy między informacjami a danymi. Stara się także popularyzować naukę, wyjaśniając prostym językiem techniczne i prawne aspekty nowoczesnych rozwiązań informatycznych – zwłaszcza na swoim profilu na LinkedIn, ale również gościnnie na różnych blogach, takich jak IPKat, oraz podczas Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE. Prowadził szkolenia i warsztaty m.in. dla Narodowego Centrum Nauki, American Bar Association oraz Naczelnej Rady Adwokackiej.