Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
search
student
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024


Agata Bizoń

Otrzymała Wyróżnienie Rektora UŚ w XVI edycji konkursu za osiągnięcia w zakresie inicjowania i rozwijania życia studenckiego jako studentka psychologii na Wydziale Nauk Społecznych UŚ. Zaangażowana w życie uniwersytetu z myślą o drugim człowieku. Organizatorka i współorganizatorka licznych wydarzeń studenckich na WNS. Działaczka Samorządu Studenckiego w latach 2020–2024, w tym przewodnicząca Wydziałowej Rady Samorządu Studenckiego w latach 2022–2023. Pomysłodawczyni i organizatorka m.in. cyklicznego wydarzenia „WNS kołem się toczy” promującego koła naukowe i organizacje studenckie. Zorganizowała takie wydarzenia i inicjatywy jak: „Dzień otwarty na rozwój”, który umożliwił osobom studiującym udział w zajęciach innych kierunków na wydziale oraz w warsztatach i szkoleniach, „Halloween w Klasztorze na Wzgórzu”, „Grillowanie na WNS-ie”, „Diamenty Wydziału Nauk Społecznych”, mikołajki czy wieczory poetyckie. Była inicjatorką powstania skrzyneczek pomocy okresowej na WNS. Współtworzyła sieć studenckiego wsparcia w ramach programu Student Buddy Support. Była aktywną członkinią Studenckiego Koła Psychoterapii i Treningu Psychologicznego oraz Koła Naukowego na rzecz Równości i Różnorodności. Na co dzień pracuje w bistro socjalnym funkcjonującym przy fundacji, gdzie wykorzystuje swoje doświadczenie, by wspierać osoby w kryzysie samotności. 

img


Agnieszka Bylina

Otrzymała Wyróżnienie Rektora UŚ w XVI edycji konkursu za osiągnięcia naukowe jako studentka geologii na Wydziale Nauk Przyrodniczych UŚ. Podczas swoich studiów miała okazję przejść przez krótką drogę scenografa (zajmowała się scenografią w filmach i etiudach fabularnych oraz sztuce teatralnej w latach 2021–2022), aby później odnaleźć pasję w geologii i nauce. Jak sama o sobie mówi, dzięki studiowaniu geologii na Uniwersytecie Śląskim mogła poznać osoby, które pokazały jej drogę do świata nauki. Zrealizowała autorski projekt „Zbadanie zdolności do życia mikroorganizmów ze środowisk płonących hałd pogórniczych w warunkach poliekstremalnych z wykorzystaniem komory beztlenowej własnego projektu” (w ramach ministerialnego programu „Najlepsi z najlepszych! 4.0.”). Zakwalifikowała się również do programu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju „Uczelnie Przyszłości – nowe możliwości w zakresie kształcenia” (projekt współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego), podczas którego przez semestr pracowała nad własnym projektem pt. „Poszukiwanie technologii umożliwiającej zoptymalizowaną ekstrakcję helu-3 z regolitu księżycowego w celu pozyskiwania czystego źródła energii”. Prowadzi badania związane z gospodarką niskoemisyjną, transformacją energetyczną oraz gospodarką obiegu zamkniętego. Występowała na konferencjach naukowych, dzieli się również swoją pasją do nauki m.in. podczas wydarzeń popularnonaukowych, takich jak Śląski Festiwal Nauki KATOWICE. Stypendystka Ministra Nauki na rok akademicki 2023/2024. 

img


Julia Dusza

Otrzymała Wyróżnienie Rektora UŚ w XVI edycji konkursu za osiągnięcia naukowe i artystyczne oraz działalność kulturalną jako studentka filologii polskiej (specjalność nauczycielska) na Wydziale Humanistycznym UŚ. W trakcie studiów aktywnie działała w Kole Naukowym Polonistów, Kole Naukowym Gender oraz w latach 2021–2023 w Polonistycznym Kole Naukowym „Bakałarz”. Uczestniczyła w konferencjach międzynarodowych, ogólnopolskich oraz studenckich. W ramach działalności w Kole Naukowym Polonistów napisała rozdziały do monografii naukowych poświęconych poezji grupy poetyckiej Na Dziko. We współpracy z Kołem Naukowym Młodych Klasyków współorganizowała zbiórkę darów dla Domu Samotnej Matki i Dziecka w Pszczynie. Ponadto brała udział w działaniach mających na celu popularyzowanie wiedzy naukowej wśród dorosłych i młodzieży, m.in. podczas warsztatów „Wolę… Szymborską! 100. rocznica urodzin noblistki”. Autorka wierszy – uzyskała trzecie miejsce w ogólnopolskim Turnieju Jednego Wiersza w ramach Będzińskiego Festiwalu Poetyckiego „Bastion Poetów”. Uczestniczyła w projektach badawczych związanych z literaturoznawstwem oraz dydaktyką polonistyczną. Stypendystka Ministra Nauki na rok akademicki 2023/2024 za znaczące osiągnięcia naukowe.

img


Bartłomiej Dziadosz

Otrzymał Wyróżnienie Rektora UŚ w XVI edycji konkursu za osiągnięcia artystyczne i działalność kulturalną jako student muzyki w multimediach na Wydziale Sztuki i Nauk o Edukacji UŚ. W 2022 pod pseudonimem Żerca wydał album Żer z etniczną muzyką eksperymentalną inspirowaną plemiennością i kulturą słowiańską. Płyta zdobyła wiele przychylnych recenzji i wygrała dwa plebiscyty organizowane przez redakcję Polska Muzyka alternatywna: Album Grudnia 2022, a następnie Album Roku 2022. Zaangażowany we wspieranie promocji czytelnictwa (współorganizował festiwal Noc Księgarń 2022, podczas którego zagrał koncert „Muzyczne ilustracje”). Współpracował z teatrem JaFi Art. Skomponował i wyprodukował muzykę do spektaklu Królowa Instadrama. Dodatkowo współpracuje ze Szkołą Filmową UŚ im. Krzysztofa Kieślowskiego, komponując oraz produkując muzykę do etiud filmowych studentek i studentów reżyserii. Otrzymał wyróżnienie za swoją pracę zawodową (nauczyciel gry na gitarze) w postaci nominacji, a następnie zajęcie czwartego miejsca w plebiscycie Opiekun Talentów Roku 2023 organizowanym przez Gazetę Krakowską.

img


Marta Gajda

Otrzymała Wyróżnienie Rektora UŚ w XVI edycji konkursu za osiągnięcia w zakresie działalności społecznej jako studentka prawa na Wydziale Prawa i Administracji UŚ. Koncentruje się na promowaniu zaangażowania młodych ludzi poprzez aktywny udział w młodzieżowych radach gmin oraz wolontariat. Współpracuje z różnymi organizacjami pozarządowymi, w tym Fundacją Wspomagania Wsi oraz Fundacją „Zwolnieni z Teorii”, gdzie angażuje się w różnorodne projekty społeczne i inicjatywy edukacyjne. Dzięki jej pracy i determinacji udało się założyć Młodzieżową Radę Gminy – pierwszą taką inicjatywę dla osób ze wsi w naszym regionie. Jej osiągnięcia obejmują również aktywny udział w organizacji wydarzeń kulturalnych, edukacyjnych oraz charytatywnych, które przyczyniają się do rozwoju społeczności lokalnej i promocji wartości społecznych. Radna Młodzieżowego Sejmiku Województwa Śląskiego. Odbyła również staż w Kongresie Stanów Zjednoczonych (wrzesień–listopad 2023).

img


Adrianna Gruszka

Otrzymała Wyróżnienie Rektora UŚ w XVI edycji konkursu za osiągnięcia naukowe oraz działalność społeczną jako studentka psychologii na Wydziale Nauk Społecznych UŚ. Swoją działalność naukową rozpoczynała od udziału w projektach jako ankieterka, by w krótkim czasie przejść do realizacji autorskich pomysłów. Autorka pięciu rozdziałów w monografiach oraz artykułu naukowego. Brała udział w licznych konferencjach naukowych z dziedziny psychologii – zarówno ogólnopolskich, jak i międzynarodowych. Angażowała się również w akcje charytatywne i pomoc osobom potrzebującym, zmagającym się z chorobą. W 2022 została Studenckim Liderem Fundacji DKMS w XIII edycji projektu studenckiego „Helpers‘ Generation” – jej zadaniem była organizacja akcji rejestracyjnej potencjalnych dawców komórek macierzystych, koordynacja pracy i przeszkolenie wolontariuszy. Rozwijała również studenckie życie naukowe w ramach Studenckiego Koła Psychoterapii i Treningu Psychologicznego. Stypendystka Ministra Nauki na rok akademicki 2023/2024 za znaczące osiągnięcia naukowe.

img


Andrzej Handzlik

Otrzymał Wyróżnienie Rektora UŚ w XVI edycji konkursu za osiągnięcia naukowe i artystyczne oraz działalność kulturalną jako student filologii polskiej na Wydziale Humanistycznym UŚ. Był uczestnikiem kilku konferencji naukowych, w tym międzynarodowej konferencji Naukowej GEOlogos oraz XXI Warsztatów Herbertowskich. W ramach działalności w Kole Naukowym Polonistów napisał trzy rozdziały do monografii naukowych, które ukażą się nakładem Wydawnictwa „Śląsk”. Publikował autorskie utwory poetyckie oraz recenzje. Działał również w projektach mających na celu popularyzowanie literatury wśród młodzieży i dorosłych (6. Śląski Festiwal Nauki KATOWICE, warsztaty „Wolę… Szymborską! 100. rocznica urodzin noblistki”). Był uczestnikiem kilku projektów badawczych dotyczących literaturoznawstwa i językoznawstwa. Ponadto od dwóch lat jest nauczycielem języka polskiego w Szkole Podstawowej nr 60 im. Marii Grzegorzewskiej Specjalnej w Katowicach. 

img


Aleksandra Jarosz

Otrzymała Wyróżnienie Rektora UŚ w XVI edycji konkursu za osiągnięcia naukowe i artystyczne oraz działalność kulturalną jako studentka filologii germańskiej na Wydziale Humanistycznym UŚ. Stworzyła spektakl teatralny na podstawie powieści Ericha Marii Remarque’a, który przedstawia sytuację bezpaństwowców wobec reżimów drugiej wojny światowej. Spektakl został przedstawiony na międzynarodowym festiwalu teatralnym oraz stał się częścią wystawy w Centrum Remarque’a w Osnabrücku. Był to owoc międzynarodowej współpracy pomiędzy Uniwersytetem Śląskim, Uniwersytetem w Osnabrücku oraz festiwalem teatralnym niemieckiego kraju związkowego Badenia-Wirtembergia „Bunte Bühne”. Brała udział w realizacji projektów naukowych. Autorka rozdziału w monografii oraz artykułu naukowego pt. Jaś i Małgosia czy czarownica? Kto ponosi odpowiedzialność? Analiza baśni »Jaś i Małgosia« braci Grimm z perspektywy karnoprawnej. Zdobyła wyróżnienie na II Przemyskim Festiwalu Teatralnym InspiRACJE w Przemyślu (2023) za monodramat Nowy Kuraż. Uzyskała również wyróżnienie na XVII Międzynarodowych Spotkaniach z Monodramem „O Złotą Podkowę Pegaza” (2021).

img


Katarzyna Jurasz

Otrzymała Wyróżnienie Rektora UŚ w XVI edycji konkursu za osiągnięcia artystyczne jako studentka psychologii na Wydziale Nauk Społecznych UŚ. Jest absolwentką I stopnia Zespołu Szkół Muzycznych im. Jana Kiepury w Sosnowcu w klasie skrzypiec, uczestniczką wielu warsztatów musicalowych, a od czterech lat uczy się śpiewu w Studiu piosenki Metro w Katowicach i szkoli swój głos pod okiem trenerki wokalnej. Bierze udział w wielu konkursach i festiwalach wokalnych. Za jedne ze swoich największych osiągnięć wokalnych uważa zdobycie trzeciego miejsca na II Festiwalu Ireny Jarockiej (konkurs ogólnopolski) oraz dwukrotny występ na 41. i 42. Międzynarodowym Festiwalu Piknik Country i Folk Mrągowo. Od niedawna stara się łączyć psychologię ze śpiewem, czego owocem był np. świąteczny występ w Dziennym Domu Senior+ w Sosnowcu – zaśpiewała tam kilka kolęd, a pomiędzy nimi rozmawiała z seniorami o emocjach.

img


Weronika Kieliba

Otrzymała Wyróżnienie Rektora UŚ w XVI edycji konkursu za osiągnięcia w zakresie działalności społecznej jako studentka socjologii na Wydziale Nauk Społecznych UŚ. Swoją działalność rozpoczęła w Młodzieżowej Radzie Miasta Tychy, gdzie pełniła funkcję sekretarza i wiceprzewodniczącej, a w okresie od listopada 2022 do czerwca 2023 – przewodniczącej. Pod jej przewodnictwem Rada zrealizowała ponad 100 różnego rodzaju inicjatyw, takich jak Tyski Dialog Młodzieżowy, Śląski Kongres Rad Młodzieżowych czy seria warsztatów skierowanych do młodzieży „Kompetencje przyszłości”. Od prawie dwóch lat jest koordynatorką województwa śląskiego ds. młodzieżowych rad w Zespole Stałym ds. Młodzieżowych Rad Polskiej Rady Organizacji Młodzieżowych. Współorganizowała „Akademię Młodzieżowych Radnych”, czyli cykl 16 spotkań mających na celu wzmacnianie kompetencji młodych radnych i przygotowywanie ich do działalności również poza Młodzieżową Radą. W czerwcu 2023 dołączyła do zespołu głównego Sieci Młodych Liderek, w którym podejmuje kolejne inicjatywy. W styczniu 2023 została parlamentarzystką Parlamentu Młodych RP, a od marca 2024 pełni funkcję zastępczyni koordynatorki głównej PMRP. Nie dziwi zatem temat jej pracy licencjackiej: „Aktywizacja polityczna kobiet młodego pokolenia. Studium socjologiczne”.

img


Kamil Margielewicz

Otrzymał Wyróżnienie Rektora UŚ w XVI edycji konkursu za osiągnięcia naukowe jako student turystyki historycznej na Wydziale Humanistycznym UŚ. Do swoich największych osiągnięć naukowych zalicza m.in. udział w projekcie naukowym „Uczelnie Przyszłości – nowe możliwości w zakresie kształcenia”, realizowanym przez NCBiR oraz UŚ. Był pomysłodawcą i kierownikiem projektu „Badania i obserwacje obiektów o znaczeniu militarnym na linii Kraków–Częstochowa, powstałych przed końcem XVII wieku, a także jaskiń”. Wziął udział w prawie 60 konferencjach naukowych na szczeblu międzynarodowym i krajowym. Wśród swoich pozanaukowych osiągnięć wymienia przejechanie 214 kilometrów rowerem – jednego dnia w 17,5 godziny, nie na płaskim terenie, lecz na obszarze Jury Krakowsko-Częstochowskiej i jej sąsiedztwa. Poza tym brał udział w ogólnopolskich konkursach na esej geopolityczny oraz w Akademickich Mistrzostwach Śląska w Szachach, co pozwoliło mu zakwalifikować się do Akademickich Mistrzostw Polski 2021. Stypendysta Ministra Nauki na rok akademicki 2023/2024 za znaczące osiągnięcia naukowe.

img


Wiktoria Moczarska

Otrzymała Wyróżnienie Rektora UŚ w XVI edycji konkursu za osiągnięcia naukowe oraz działalność popularnonaukową jako studentka kognitywistyki w Kolegium Indywidualnych Studiów Międzyobszarowych. Jej zainteresowania naukowe wiążą się głównie z ludzkim ciałem, jego reakcjami psychofizjologicznymi oraz relacjami człowieka z drugim człowiekiem lub zwierzęciem. Od samego początku swojej przygody z UŚ była zaangażowana w działalność naukową dotyczącą elektroencefalografii i potencjałów wywołanych (EEG i ERP). Jest współautorką artykułu naukowego w czasopiśmie „Neuroscience”. Obecnie bierze udział w projekcie naukowym prowadzonym przez dr Karinę Maciejewską pt. „Badanie różnic związanych z płcią w procesie pamięci epizodycznej bodźców emocjonalnych z wykorzystaniem sygnałów biomedycznych”, realizowanym w ramach konkursu „Równość i różnorodność w badaniach naukowych”. Kierowała projektem badawczo-wdrożeniowym pn. „Opracowanie książki edukacyjnej dla dzieci w wieku 10–12 lat dotyczącej funkcjonowania układu nerwowego” finansowanym przez NCBiR. Owocem tego przedsięwzięcia jest autorska książeczka dla dzieci Trawa jest niebieska. Ponadto jej pasją jest przekazywanie wiedzy – przeprowadziła cykl wykładów (grudzień 2021 – marzec 2022) dotyczących podstaw EEG dla członkiń i członków Śląskiego Koła Kognitywistycznego „Do Góry Mózgami”, wygłosiła wykłady na Uniwersytecie Śląskim Dzieci, tworzyła podcasty o charakterze naukowym w ramach koła „Do Góry Mózgami”, brała czynny udział w Śląskim Festiwalu Nauki KATOWICE, w 2023 przedstawiła referat w ramach Tygodnia Mózgu Europejskiego Miasta Nauki, a w 2024 zrealizowała oprawę graficzną dla tego popularnonaukowego wydarzenia.

img


Natalia Morawiec

Otrzymała Wyróżnienie Rektora UŚ w XVI edycji konkursu za osiągnięcia naukowe, działalność popularnonaukową oraz działalność społeczną jako studentka psychologii na Wydziale Nauk Społecznych UŚ. Nieprzerwanie od pierwszego roku studiów jest członkinią Studenckiego Koła Psychoterapii i Treningu Psychologicznego, w którym udziela się przede wszystkim w sekcji badawczej. Kieruje pracami dwóch zespołów badawczych i jest zaangażowana w realizację jeszcze dwóch innych projektów realizowanych w ramach grantów Narodowego Centrum Nauki: SonnoMamma – „Zaburzenia snu w ciąży – wpływ na zdrowie psychiczne matki i niemowlęcia” oraz „Okazywanie uczuć w związku romantycznym a radzenie sobie z wykroczeniem relacyjnym”. Poza sferą badań naukowych czerpie dużo satysfakcji z działalności popularyzującej wiedzę psychologiczną – wraz z zespołem stworzyła podcast „UŚwiadom sobie”. Występowała także podczas Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE. Działa również społecznie z myślą o drugim człowieku, m.in. jest wolontariuszką w Stowarzyszeniu Osób Niepełnosprawnych i Ich Rodzin OMNES w Piekarach Śląskich oraz udzielała się w Centrum Usług Społecznych w Piekarach Śląskich.

img


Aleksandra Mrowiec

Otrzymała Wyróżnienie Rektora UŚ w XVI edycji konkursu za osiągnięcia naukowe jako studentka fizyki medycznej na Wydziale Nauk Ścisłych i Technicznych UŚ. Większość prowadzonych przez nią badań koncentruje się na zdrowiu pacjentów. Jeden z projektów badawczych, w których uczestniczy, dotyczy zastosowania termografii w diagnostyce stanów zapalnych wewnątrz jamy ustnej – opracowuje procedurę termowizyjną umożliwiającą wczesną detekcję chorób korzeni zębów. Kolejnym obszarem badań, w których bierze udział, jest zastosowanie termografii w podczerwieni do obrazowania i oceny zmian temperatury ludzkiego języka u osób z cukrzycą typu II. Opracowuje procedurę termowizyjną umożliwiającą diagnozowanie stanu języka u pacjentów z cukrzycą typu II. Jest współautorką ośmiu prac naukowych. Angażuje się również w popularyzację swojej dyscypliny naukowej, m.in. podczas Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE. Jest członkinią Studenckiego Koła Naukowego Fizyki Medycznej oraz Polskiego Towarzystwa Fizyki Medycznej w Sekcji Młodych Fizyków.

img


Klaudia Nowak

Otrzymała Wyróżnienie Rektora UŚ w XVI edycji konkursu za osiągnięcia naukowe i działalność popularnonaukową jako studentka kultury mediów w Kolegium Indywidualnych Studiów Międzyobszarowych. Jak sama o sobie mówi, interdyscyplinarność to jej drugie imię. W swojej działalności popularnonaukowej oraz naukowej stara się czerpać i przekazywać wiedzę z różnych źródeł, korzystając z kompetencji nabytych w trakcie Indywidualnych Studiów Międzyobszarowych oraz działalności zawodowej początkującego nauczyciela. Jako pedagożka wychowująca przedszkolaki i dzieci w młodszym wieku szkolnym każdego dnia przekazuje podopiecznym wartości związane ze zdrowiem, kulturą i twórczością artystyczną, ucząc krytycznego podejścia do rzeczywistości od najmłodszych lat. Na co dzień prowadzi również profil autodydaktyczna na Instagramie, na którym dzieli się wiedzą, angażuje się też w tworzenie strony Poinformowani.pl. Wraz z zespołem pod opieką dr Magdaleny Christ zdobyła pierwsze miejsce w swojej kategorii wiekowej i Mistrzostwo Polski Odysei Umysłu 2024 podczas 33. finału tego konkursu.

img


Jakub Otte

Otrzymał Wyróżnienie Rektora UŚ w XVI edycji konkursu za osiągnięcia naukowe i działalność popularnonaukową jako student psychologii na Wydziale Nauk Społecznych UŚ. Przez większość studiów rozwijał działalność Studenckiego

Koła Psychoterapii i Treningu Psychologicznego. W sekcji mindfulness prowadzi cykliczne, codwutygodniowe spotkania. Wraz z grupą przyjaciół ze studiów prowadził przez półtora roku projekt „UŚwiadom sobie”, który miał na celu popularyzację psychologii w formie podcastów i treści naukowych w przestrzeni internetowej. Brał również czynny udział w dwóch edycjach Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE, prezentując m.in. dwie autorskie gry planszowe – Psychobiznes oraz Zabawkolandię. Prowadzi autorski projekt naukowy „Radzenie sobie ze stresem a wykorzystywanie praktyk wdzięczności – metoda G.L.A.D.” oraz uczestniczy w realizacji innych projektów naukowych, m.in. „Flow i efektywność zespołu wirtualnego”.

img


Paulina Pruchnicka

Otrzymała Wyróżnienie Rektora UŚ w XVI edycji konkursu za osiągnięcia naukowe jako studentka międzynarodowych studiów nauk politycznych i dyplomacji na Wydziale Nauk Społecznych UŚ. W swojej działalności często poddaje pod dyskusję i refleksję obecną sytuację na świecie oraz politykę zagraniczną. Ważne jest dla niej rozwijanie umiejętności krytycznego myślenia. Jako przewodnicząca Koła Naukowego Stosunków Międzynarodowych zorganizowała na Wydziale Nauk Społecznych kilka wydarzeń o charakterze naukowym i publicystycznym. Prowadziła warsztaty dla licealistów podczas dnia otwartego kierunku międzynarodowe studia nauk politycznych i dyplomacji z przygotowania do aplikacji dyplomatyczno-konsularnej. Opublikowała dwa artykuły naukowe w czasopiśmie naukowym „Political Preferences”. Występowała na wielu konferencjach naukowych oraz podczas Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE. Uczestniczyła w dwóch projektach Transform4Europe – „Winter School of Diplomatic Protocol and Etiquette” organizowanym na UŚ oraz „Critical Heritage” na Uniwersytecie Witolda Wielkiego w Kownie. Stypendystka Ministra Nauki na rok akademicki 2023/2024 za znaczące osiągnięcia naukowe.

img


Anita Róg-Bindacz

Otrzymała Wyróżnienie Rektora UŚ w XVI edycji konkursu za osiągnięcia artystyczne jako studentka filologii romańskiej (język włoski z programem tłumaczeniowym) na Wydziale Humanistycznym UŚ. Tworzy poezję od 2010. Jest członkinią Mieleckiego Towarzystwa Literackiego im. Marii Błażków, a w 2019 została przyjęta w poczet członków ZLP Oddziału w Rzeszowie jako najmłodsza kandydatka w kraju. Do tej pory wydała siedem tomików poetyckich: Goniąc marzenia (2015), Twarzą wiatru (2016), Pisane ciszą (2017), Szepty Nieznajomej (2018), Memento vitae (2019), Przyćmione światła (2020) oraz Bieg (2023). Zdobyła ponad 20 znaczących nagród literackich, brała udział w blisko 40 własnych spotkaniach autorskich i wystąpiła podczas 45 innych. Ponadto w szczególności podczas studiów skupiła się na tłumaczeniu poezji – jej wiersze były wiele razy publikowane na łamach zagranicznych czasopism, takich jak florydzki „Przypływ” i ukraińska „Krynica” (2016), a także w międzynarodowym almanachu „Across the Seas” (2022), kwartalniku „Glitterati” (2023; online) oraz na stronie wydawnictwa Point Editions w ramach projektu Ithaka (THE STRANGE WORDS!; 744/2022). Jej poezja trafiła do ponad 100 almanachów, wydawnictw pokonkursowych i siedmiu numerów Mieleckiego Rocznika Literacko-Kulturalnego „Dygresja”. Przełożyła także z angielskiego na polski wiersz białoruskiej poetki Maryny Krażowej pt. Tadeusz Kościuszko. Tłumaczenia własnych utworów publikuje na swoim Instagramie (arashi.4). Podczas studiów licencjackich brała czynny udział, jako członkini Studenckiego Koła Medialno-Teatralnego „Bohema”, w projektach poetyckich, w ramach których wykonywała własne interpretacje muzyczne lub recytatorskie utworów lubelskich poetów. Od 2020 odwiedziła sześć szkół, promując twórcze podejście do życia.

img


Sandra Seweryn

Otrzymała Wyróżnienie Rektora UŚ w XVI edycji konkursu za osiągnięcia sportowe jako studentka administracji na Wydziale Prawa i Administracji UŚ. W roku akademickim 2021/2022 zdobyła: drugie miejsce w konkurencji solistek na Akademickich Mistrzostwach Polski w Aerobiku Sportowym, pierwsze miejsce w kategorii solo women adult na Pucharze Rektora Uniwersytetu Śląskiego w Aerobiku Sportowym, pierwsze miejsce w kategorii solistek na Akademickich Mistrzostwach Śląska w Aerobiku Sportowym oraz 14. miejsce na Mistrzostwach Europy w Aerobiku Sportowym. W roku akademickim 2022/2023 zdobyła: drugie miejsce w konkurencji solistek na Akademickich Mistrzostwach Polski w Aerobiku Sportowym oraz pierwsze miejsce w kategorii adult women na II Pucharze Rektora Uniwersytetu Śląskiego w Aerobiku Sportowym. W roku akademickim 2023/2024 zdobyła: drugie miejsce w kategorii adult solo women na III Pucharze Rektora Uniwersytetu Śląskiego w Aerobiku Sportowym oraz pierwsze miejsce w kategorii solistek na Akademickich Mistrzostwach Śląska w Aerobiku Sportowym.

img


Oliwia Stępień

Otrzymała Wyróżnienie Rektora UŚ w XVI edycji konkursu za osiągnięcia artystyczne jako studentka sztuka pisania na Wydziale Humanistycznym UŚ. Obszarem jej działań jest przede wszystkim poezja. Jej aktywności artystyczne obejmują m.in. publikacje tekstów w magazynach, głównie związanych z literaturą (KONTENT, Helikopter, 8. Arkusz „Odry”, Wiersz wolny „Liberté!”, Wysokie Obcasy, Szpol). Wśród jej osiągnięć znalazły się m.in. wyróżnienie honorowe w I Ogólnopolskim Konkursie Poetyckim „debiutJana” na debiut poetycki, organizowanym przez Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie (2022); II miejsce w XX Ogólnopolskim Konkursie Poetyckim dla Młodych Twórców im. Zbigniewa Dominiaka „Moje świata widzenie” (2022); II miejsce w Turnieju Jednego Wiersza „O Czekan Jacka Bierezina” (2022); Nagroda Specjalna w XVIII edycji Ogólnopolskiego Konkursu im. Jacka Bierezina (2022); nominacja do Studenckiej Nagrody Literackiej Z BUTA za książkę Nie chciałam coli (2024).

img


Michał Szczęsny

Otrzymał Wyróżnienie Rektora UŚ w XVI edycji konkursu za inicjowanie i rozwijanie życia studenckiego oraz osiągnięcia naukowe jako student prawa i międzynarodowych studiów nauk politycznych i dyplomacji w Kolegium Indywidualnych Studiów Międzyobszarowych UŚ. Zaangażowanie w działalność samorządu studenckiego pozwala mu realizować ideę dbania o dobro wspólne. Jako przewodniczący Samorządu Studenckiego UŚ reprezentuje społeczność studencką. Uczestniczy w pracach wielu ciał i organów naszej uczelni. Organizator licznych wydarzeń i inicjatyw akademickich, takich jak Juwenalia Śląskie, „Warsztat Pracy Badacza”, Dzień Kolegium ISM UŚ, Dzień Otwarty Kolegium ISM UŚ, spotkania świąteczne, planszówki, szkolenia z zakresu praw i obowiązków osób studiujących. Był także ambasadorem stowarzyszenia pomagającego naszym studentkom i studentom w znalezieniu programów stypendialnych oraz ofert wyjazdów zagranicznych. Ceni sobie również możliwość rozwoju naukowego – wspólnie z grupą znajomych zrealizował projekt badawczy dotyczący działalności społeczno-artystycznej lokali gastronomicznych Katowic i jej oddziaływania na społeczność lokalną. Wystąpił na kilku konferencjach naukowych. Podejmuje również działania w Radzie Młodych Miasta Nauki. Stypendysta programu Erasmus+ (pobyt semestralny w Alma Mater Studiorum Università di Bologna, Włochy).

img


Agnieszka Szczotka

Otrzymała Wyróżnienie Rektora UŚ w XVI edycji konkursu za osiągnięcia naukowe i działalność popularnonaukową jako studentka psychologii na Wydziale Nauk Społecznych UŚ. Jej działania – zarówno naukowe, jak i popularyzatorskie – skupiają się wokół tematyki eksploracji kosmosu. Na tę kwestię patrzy z perspektywy psychologa, dlatego interesuje ją w szczególności dobrostan człowieka podczas przyszłego życia i pracy w przestrzeni kosmicznej. Bada czynniki wpływające na zdrowie psychiczne i dobrą jakość życia – jak na razie – analogowych astronautów. Najbardziej przełomowym osiągnięciem było dla niej odbycie trzytygodniowej analogowej misji kosmicznej w placówce badawczej LunAres w Pile. Dzięki temu weszła w poczet analogowych astronautek i astronautów, przeprowadziła własne badania fokusowe oraz nawiązała szereg międzynarodowych kontaktów z innymi naukowczyniami i naukowcami. Ścisła współpraca z dr Agnieszką Skorupą (Instytut Psychologii UŚ) nie tylko pozwoliła jej na rozwój na poziomie uniwersyteckim, ale również dała możliwość udziału w przyszłych projektach o znacznie wyższej randze, takich jak projekt Astro Mental Health.

img


Jan Szopa

Otrzymał Wyróżnienie Rektora UŚ w XVI edycji konkursu za inicjowanie i rozwijanie życia studenckiego, osiągnięcia naukowe oraz działalność popularnonaukową jako student prawa w Kolegium Indywidualnych Studiów Międzyobszarowych UŚ. Zaangażowany w działalność Europejskiego Stowarzyszenia Studentów Prawa ELSA Katowice, w którym działał przez całe swoje studia, oraz Koła Naukowego Prawa Karnego UŚ. W ramach ELSA Katowice jako członek stowarzyszenia, wiceprezes ds. działalności naukowej i dyrektor ds. zasobów ludzkich zrealizował w latach 2019–2024 wiele inicjatyw o zasięgu zarówno lokalnym, jak i ogólnopolskim – prelekcji, warsztatów, szkoleń i konkursów. Uczestniczył w licznych wyjazdach studenckich – i część z nich organizował. Brał czynny udział w rekrutacji nowych członków stowarzyszenia. Autor szkoleń dla członków ELSA o uczelnianym savoir-vivrze, technikach uczenia się, praktycznych aspektach organizowania projektów na uczelni oraz zastosowaniach psychologii społecznej w pracy w zespole. W grudniu 2022 uczestniczył we wznowieniu działalności Koła Naukowego Prawa Karnego UŚ, w którym jako jego przewodniczący angażował się w zakresie popularyzacji wiedzy prawnej wśród różnych grup odbiorców. Wielokrotny współorganizator/moderator konferencji naukowych (np. Dni Edukacji Prawniczej, OKN Prawa Farmaceutycznego „PoPrawna Farmacja”, OIKN – „Przemoc w rodzinie”), warsztatów dla licealistów, a także powtórek maturalnych z wiedzy o społeczeństwie, korepetytor tego przedmiotu w ramach projektu „Korepetycje z Uniwersytetem Śląskim w Kato Science Corner”. Kilkukrotny współorganizator powtórek przedegzaminacyjnych dla osób studiujących na WPiA UŚ. Zaangażowany jako wolontariusz i wystawca podczas Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE. Działał również w Radzie Samorządu Studenckiego Kolegium ISM UŚ.

img


Dominika Świaczny

Otrzymała Wyróżnienie Rektora UŚ w XVI edycji konkursu za osiągnięcia artystyczne oraz działalność społeczną jako studentka pedagogiki specjalnej na Wydziale Nauk Społecznych UŚ. Została doceniona w wielu konkursach literackich o zasięgu wojewódzkim, ogólnopolskim i międzynarodowym, m.in. w Jaworznie, Wrocławiu, Milanówku, Wieluniu, Zambrowie, Sosnowcu i Wilnie. Wiersze jej autorstwa były wielokrotnie publikowane w wydaniach zbiorowych. Należy do Grupy Poetyckiej „Pomiędzy Słowami” w Jaworznie. Jest również zaangażowana w działalność charytatywną na rzecz osób z niepełnosprawnościami. Od 2023 działa jako wolontariuszka w Klubie Świadomej Młodzieży w Tychach przy Fundacji Przestrzeń Możliwości oraz Fundacji Autism Team. Pracowała również w zespole badawczym „Doświadczenie uczenia (się) – rekonstrukcje biografii edukacyjnej dorosłych osób ze spektrum autyzmu studiujących na uczelniach publicznych w Polsce”.

img


Paweł Urzenitzok

Otrzymał Wyróżnienie Rektora UŚ w XVI edycji konkursu za osiągnięcia naukowe oraz inicjowanie i rozwijanie życia studenckiego jako student przedsiębiorczości (a wcześniej prawa) w Kolegium Indywidualnych Studiów Międzyobszarowych UŚ. Wicemistrz świata w negocjacjach, mistrz Polski w negocjacjach, finalista Studenckiego Nobla, finalista Turnieju Prawa Rynków Kapitałowych i finalista Akademickich Mistrzostw Polski Mówców. Wyróżniony w ramach konferencji Młode Forum Prawa Mediów Elektronicznych oraz w Lokalnym Konkursie Krasomówczym. Finalista programów: Szkoła Przywództwa pod Żaglami, Kolegium Legislacji, Corporate Law Academy, M&A Academy, Akademia Liderów Dyplomacji. Członek Samorządu Studenckiego Kolegium ISM UŚ. Był również przewodniczącym oraz dyrektorem ds. promocji projektów Niezależnego Zrzeszenia Studentów Uniwersytetu Śląskiego. Współautor „Niezbędnika Młodzieżowego Aktywisty”, który pomaga młodzieży w realizacji projektów społecznych. Uczestnik, wolontariusz i organizator kilku konferencji naukowych o tematyce prawa i nowych technologii, prelegent podczas paneli na Forum Ekonomicznym w Karpaczu, Internet Governance Forum oraz spotkań Akcja Inspiracja o tematyce nowych technologii.

img


Filip Wieczorkiewicz

Otrzymał Wyróżnienie Rektora UŚ w XVI edycji konkursu za osiągnięcia naukowe oraz działalność popularnonaukową jako student biologii na Wydziale Nauk Przyrodniczych UŚ. Jego badania dotyczą m.in. wpływu niesteroidowych leków przeciwzapalnych na niesporczaki (organizmy wodne) – leki w wyniku nadmiernej konsumpcji i braku świadomości społecznej na temat ich utylizacji dostają się do cieków wodnych na całym świecie, co stanowi zagrożenie dla wielu sieci troficznych. Jest współautorem trzech publikacji naukowych. W trakcie studiów wziął czynny udział w trzech konferencjach naukowych (dwóch międzynarodowych i jednej ogólnopolskiej). Podczas Ogólnopolskiej Konferencji „Polish Scientific Conference NATURE” 2022 jego wystąpienie pt. „Kolory ptasich piór” uzyskało wyróżnienie. W latach 2022–2024 uczestniczył w Śląskim Festiwalu Nauki KATOWICE, a także pomagał w przygotowaniu i prowadzeniu zajęć podczas XII i XIII Ogólnopolskiej Nocy Biologów na Uniwersytecie Śląskim. Dodatkowo w listopadzie 2023 pomagał przygotować ucznia jednego z katowickich liceów do zawodów drugiego stopnia 53. Olimpiady Biologicznej. 

img


Alicja Wosik

Otrzymała Wyróżnienie Rektora UŚ w XVI edycji konkursu za osiągnięcia naukowe jako studentka filologii polskiej na Wydziale Humanistycznym UŚ. W trakcie studiów aktywnie działała w Kole Naukowym Polonistów UŚ. Uczestniczyła w wielu konferencjach naukowych, w tym Międzynarodowej Konferencji Naukowej w ramach projektu „The V4 Humanities Education for the Climate. Diagnoses – Best Practices – Recommendations [HEC]” (Educational Projects for Ecology II) oraz Międzynarodowej Konferencji Naukowej GEOlogos. Autorka pięciu recenzji tomów poetyckich oraz pięciu tekstów naukowych, w tym współautorka rozdziału pt. Inspiracje proekologiczne na podstawie „Empuzjonu” Olgi Tokarczuk, który ukazał się w monografii naukowej Edukacja humanistyczna V4 dla klimatu. Rozpoznania – dobre praktyki – rekomendacje. Brała także udział w działaniach mających na celu popularyzowanie wiedzy naukowej wśród dorosłych i młodzieży. Uczestniczyła w projektach badawczych związanych z literaturoznawstwem oraz dydaktyką polonistyczną. Jej praca licencjacka poświęcona poezji Ewy Sonnenberg została wyróżniona przez JM Rektora UŚ w konkursie na najlepszą pracę dyplomową o tematyce równości i różnorodności społecznej. Stypendystka Ministra Nauki na rok akademicki 2023/2024 za znaczące osiągnięcia naukowe.

img
return to top