Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
search
student
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

Zrealizowane projekty

  • „Entrepreneur – Entrepreneurial Preparation for Notable and Engaging Universities” – projekt realizowany w ramach programu „HEI Initiative: Innovation Capacity Building for Higher Education” finansowanego przez Europejski Instytut Technologii I Innowacji. Projekt zakłada rozwijanie kultury przedsiębiorczości i innowacyjności w uczelni poprzez działania skierowane do środowiska akademickiego – studentów, pracowników naukowych i administracyjnych takie jak: szkolenia, mentoring, konkursy na startupy, diagnoza aktywności i zasobów uczenia przedsiębiorczości wśród partnerów, analiza biur transferu technologii w celu ich wzmacniania i internacjonalizacji. Zadaniem Biura Karier jest organizacja i przeprowadzanie warsztatów dla studentów z zakresu współczesnej przedsiębiorczości i jej psychologicznych aspektów, co podnosi poziom wiedzy na temat cech osoby przedsiębiorczej. Projekt zakończył się 30 czerwca 2024 r.
  • „Jeden Uniwersytet – Wiele Możliwości. Program Zintegrowany” – celem modułu stażowego była realizacja płatnych staży zgodnych z kierunkiem kształcenia, w wymiarze 120 lub 360 godzin zadań stażowych (przy założeniu minimum 20 godzin tygodniowo). Stażami zostali objęci studenci i studentki kierunków ze wszystkich obszarów kształcenia realizowanych na UŚ, dzięki czemu zniwelowane zostały różnice w dostępie do praktycznych form kształcenia pomiędzy kierunkami ścisłymi i przyrodniczymi a humanistycznymi i społecznymi oraz artystycznymi. Projekt trwał do 30 grudnia 2023 r.
  • „Studia i co dalej? – zwiększenie konkurencyjności studentów UŚ na rynku pracy” – celem projektu jest podniesienie jakości i rozwój usług świadczonych przez Biuro Karier poprzez wsparcie w okresie trwania projektu studentów i studentek w rozpoczęciu aktywności zawodowej na rynku pracy. Projekt trwał do 30 kwietnia 2021 r i był finansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
  • „CZAS NA STAŻ – granty dla innowatorów społecznych oferujących nowe rozwiązania praktycznej nauki zawodu w przejściu z edukacji do pracy” – celem projektu jest wsparcie procesu przejścia z systemu edukacji do aktywności zawodowej poprzez upowszechnienie rozwiązań wypracowanych przez uczniów szkół zawodowych, studentów, rzemieślników oraz firmy. Projekt trwał od lipca 2016 roku do września 2019 roku – i był finansowany z Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój.
  • „TEchnologies for young ENtrepreneurs” (TEEN) – celem projektu było poznanie sposobów rozpowszechniania kultury przedsiębiorczości i narzędzi IT wspierających przedsiębiorczość wśród osób młodych. Projekt trwał od sierpnia 2013 roku do lipca 2015 roku – i był finansowany z Programu Leonardo da Vinci.
  • „Programowanie kariery – wsparcie młodych osób na rynku pracy” – celem projektu była aktywizacja zawodowa i podniesienie zdolności do zatrudnienia 60 uczestników projektu, pozostających bez zatrudnienia, poprzez wyposażenie ich w latach 2014-2015 w kwalifikacje i umiejętności odpowiadające zdiagnozowanym potrzebom pracodawców. Projekt trwał od lutego 2014 do kwietnia 2015 roku – i był finansowany z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.
  • Aimed at Improving Higher Education in Serbia” – celem projektu było stworzenie Narodowego Programu i Metodologii Doradztwa Kariery oraz przewodnika dotyczącego planowania kariery „CareerS Kit” dla studentów i pracowników naukowych. Projekt trwał od 2011 roku do 2014 roku – i był finansowany z Programu Tempus.
  • „Go to work. Polish young professionals on European labour market” – celem projektu było wzmocnienie potencjału zawodowego absolwentów kierunków ścisłych Uniwersytetu Śląskiego oraz ułatwienie tymże absolwentom możliwości zdobycia doświadczenia zawodowego za granicą, podniesienia kompetencji międzykulturowych i językowych, zapoznania się z warunkami pracy w środowisku międzynarodowym. Projekt trwał od 2011 do 2013 roku – i był finansowany z Programu Leonardo da Vinci.
  • „Przedsiębiorczość Akademicka na START” – celem projektu było podniesienie poziomu kreatywności, transferu wiedzy i postaw przedsiębiorczych wśród studentów uczelni wyższych województwa śląskiego. Projekt trwał od 2011 do 2013 roku – i był finansowany z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.
  • „Kreator Innowacyjności – Wsparcie Innowacyjnej Przedsiębiorczości Akademickiej” – celem projektu było promowanie idei przedsiębiorczości w środowisku akademickim oraz wspieranie jego uczestników w zakładaniu i prowadzeniu własnej działalności gospodarczej. Projekt trwał od 2011 do 2013 roku – i był finansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.
  • „Program Promocji Przedsiębiorczości w Uczelniach Wyższych w Województwie Śląskim” – celem projektu było, m.in. promowanie kreatywności i przedsiębiorczości wśród studentów oraz pracowników akademickich uczelni wyższych z województwa śląskiego. Projekt trwał od 2009 do 2011 roku – i był finansowany z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.

Zrealizowane wydarzenia

  • „Targi Kariery” i „Jobs Spot” – celem obu wydarzeń były spotkania studentów i absolwentów Uniwersytetu Śląskiego z przedstawicielami czołowych pracodawców w województwie śląskim. Wydarzenia były realizowane w latach 2013-2015, przy czym Targi Kariery odbywały się w marcu, a Jobs Spot w październiku.
  • Spotkania „Licencjat i co dalej?” – ich celem było uzyskanie przez absolwentów I stopnia studiów odpowiedzi na wszelkie pytania związane z możliwością zrobienia kariery. Spotkania odbywały się w 2013 roku.
  • Spotkania „Którędy do pracy?” – ich celem było stworzenie platformy wymiany informacji pomiędzy specjalistami konkretnych dziedzin i studentami rozważającymi wykonywanie wybranego zawodu w przyszłości. Spotkania odbywały się od 2010 do 2012 roku.

Zrealizowane konkursy

  • Konkurs „Praktykodawca Roku Województwa Śląskiego” – jego celem jest szeroko pojęte promowanie idei organizowania wartościowych praktyk i staży, m.in. poprzez wyłanianie najlepszych praktykodawców w regionie i informowanie o nich studentów. Konkurs jest realizowany od 2014 roku.
  • Konkurs na najlepszą strategię marketingową Biura Karier „Zbuduj strategię i zgarnij studia” – celem konkursu było wyłonienie najlepszej strategii marketingowej Biura Karier Uniwersytetu Śląskiego. Konkurs odbył się w 2013 roku – i był finansowany ze środków Uniwersytetu Śląskiego.
  • Konkurs na najlepszą pracę dyplomową poszukującą innowacyjnych rozwiązań” – celem konkursu było wyłonienie najlepszej pracy dyplomowej (licencjackiej, inżynierskiej lub magisterskiej), proponującej innowacyjne rozwiązanie w jednym z wskazanych obszarów tematycznych.  Konkurs odbywał się w latach 2012 i 2013 – i był współfinansowany ze środków Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

return to top