Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
search
student
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

Bezpłatne wykłady i warsztaty w katowickim Centrum Zimbardo

17.07.2024 - 10:15, aktualizacja 17.07.2024 - 10:16
Redakcja: nk
audytorium w przyciemnionej sali

W lipcu i sierpniu 2024 w katowickim Centrum Zimbardo (plac Wyzwolenia 5, Katowice – Nikiszowiec) prowadzonym przez Stowarzyszenie Fabryka Inicjatyw Lokalnych odbędą się bezpłatne wykłady i warsztaty skierowane do osób dorosłych w projekcie „Lato w Zimbardo z Uniwersytetem Śląskim”. Wydarzenia organizowane są dzięki programowi „Popularyzacja nauki” realizowanemu w ramach Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024. Współorganizatorem spotkań jest Stowarzyszenie Fabryka Inicjatyw Lokalnych.

Centrum Zimbardo, które powstało dzięki zaangażowaniu również Uniwersytetu Śląskiego niedawno obchodziło swoje 10-lecie i z tej okazji powstał film dokumentalny.

W przypadku pytań związanych z wydarzeniami prosimy o kontakt z koordynatorem projektu: dr Michał Brol, prof. UŚ, michal.brol@us.edu.pl

Harmonogram spotkań w lipcu:

17 lipca (środa), godz. 17:00

„Czy to jej uśmiech, czy wczorajszy kebab? – O pochodzeniu motyli w brzuchu i odmiennych stanów świadomości”

Prowadząca wykład: dr Magdalena Sitko-Dominik

Link do wydarzenia na Facebooku

Żyjąc w pośpiechu, łatwo przeoczyć sygnały płynące z ciała albo niewłaściwie je zinterpretować. Czy może to mieć dla nas jakiekolwiek znaczenie? Okazuje się, że konsekwencje tego mogą być poważne, ponieważ możemy przeoczyć… miłość. W trakcie wykładu sprawdzimy, czy rację miał Platon, twierdząc, że miłość jest ciężką chorobą psychiczną oraz jak długo mogą utrzymywać się jej objawy. Wspólnie zastanowimy się nad tym, co dzieje się z nami, kiedy ktoś wpadnie nam w oko, czy możemy dostąpić ślepoty miłosnej oraz czy miłość od pierwszego wejrzenia istnieje naprawdę.


17 lipca (środa), godz. 18:00

„Górnośląski świat istot demonicznych z Bebokiem w tle”

Prowadzący wykład: dr Grzegorz Odoj, prof. UŚ

Link do wydarzenia na Facebooku

W przystępnej, syntetycznej formie ukazany zostanie proces przeobrażeń i stopniowego zanikania wierzeń demonicznych w kulturze górnośląskiej. Niegdyś wywoływały one lęk, zgrozę i strach, a emocje te miały służyć określonym celom. Ich skutek był społecznie pozytywny. Wszak wychowywały, uświadamiały, napominały, wprowadzały w sferę aprobowanych norm etycznych. Poczesne miejsce w tradycyjnej kulturze obyczajowej zajmowały wierzenia o Beboku, powiązane z lokalnym systemem wartości i kontroli społecznej.


18 lipca (czwartek), godz. 17:00–19:00

„Fotografia i psyche”

Prowadząca warsztat: dr Magdalena Hyla

Na warsztaty obowiązują zapisy: fil@fil.org.pl

Link do wydarzenia na Facebooku.

Uwiecznianie chwili ma w sobie coś magicznego, co porywa i ekscytuje ludzką psyche (psychikę, gr. duszę) właściwie od czasów pierwszych malowideł naskalnych, a może i wcześniej. Od momentu powstania fotografii w XIX wieku, jej popularność nieustannie rośnie, do tego stopnia, że dzisiaj jest chyba najczęściej używanym medium artystycznym na świecie. Dlatego też w swojej pracy naukowej jako psycholożka i działaniach artystycznych zajmuję się tematyką fotografii i tym, co mnie najbardziej w tej pracy fascynuje, chciałabym podzielić się podczas spotkania. Zastanowimy się na nim wspólnie jaką rolę odgrywa robienie zdjęć w naszym codziennym życiu. Spróbujemy poszukać odpowiedzi na takie pytania, jak: – jak robienie zdjęć podczas ważnych wydarzeń wpływa na ich zapamiętywanie? – czy warto wywoływać zdjęcia? – jak publikowanie zdjęć online wpływa na nasze indywidualne i społeczne funkcjonowanie? – czy robienie sobie selfie to narcyzm? – czy fotografia lub obraz mogą być dla nas terapeutyczne? – jak możemy używać fotografii na co dzień, by rozwijać nasze relacje z innymi i czuć się szczęśliwsi? Opowiem też o kilku ciekawych projektach fotograficznych, a także zaproszę do kreatywnej zabawy z fotografią w praktyce. Zapraszam serdecznie!


30 lipca (wtorek), godz. 17:00-19:00

„Jak zostać astronautą? Psychologiczne aspekty pracy w… kosmosie!”

Prowadzące warsztaty: dr Agnieszka Skorupa oraz Agnieszka Szczotka

Na warsztaty obowiązują zapisy: fil@fil.org.pl

Praca w kosmosie to nie mrzonka, czy śmiałe marzenie, a fakt i realne miejsce zatrudnienia. Jednak, żeby móc pracować w tak wyjątkowym miejscu, trzeba spełnić szereg kryteriów, w tym dotyczących funkcjonowania psychicznego. Warsztat będzie okazją do przyjrzenia się wyzwaniom, jakie stoją przed astronautami i astronautkami oraz cechom psychicznym, które są brane pod uwagę podczas selekcji organizowanej przez takie agencje jak NASA i ESA. Może Ty będziesz kolejnym Polakiem lub Polką, którzy polecą w kosmos?


7 sierpnia (środa), godz. 17:00-19:00

Wyluzuj w wakacje! Co zrobić, żeby o siebie zadbać?

Prowadząca warsztat: Marta Banout

Na warsztaty obowiązują zapisy: fil@fil.org.pl

Lato to czas odpoczynku… ale czy na pewno? Przecież latem nadal mamy swoje troski, zmartwienia i lęki. Odczuwamy stres na myśl o powrocie do szkoły, męczymy się chodząc do pracy, czujemy żal związany z brakiem wyjazdu lub z minionym wyjazdem… Czasem, zwłaszcza w dobie mediów społecznościowych, odczuwamy również presję, aby wykorzystać wakacyjne dni „jak najlepiej” – produktywnie, radośnie, sensownie. Co to właściwie znaczy? Jak spędzać czas, żeby NAPRAWDĘ o siebie zadbać?  Zapraszamy osoby w każdym wieku, aby wspólnie znaleźć odpowiedzi na te i inne pytania.


21 sierpnia (środa), godz. 15:00–17:00

Mindfulness w radzeniu sobie z myślami i emocjami

Prowadzący warsztat: Nikodem Ryś

Na warsztaty obowiązują zapisy: fil@fil.org.pl

Mindfulness jest techniką uważności, która potrafi być bardzo pomocna w wielu dolegliwościach natury psychicznej. Jeśli czujesz, że Twoje myśli często błądzą, a emocje przejmują nad Tobą kontrolę to techniki uważności są dla Ciebie. Dzięki warsztatom mindfulness nauczysz się, jak świadomie zarządzać swoimi emocjami, osiągnąć wewnętrzny spokój i zyskać większą kontrolę nad swoim umysłem. Poznaj techniki, które pozwolą Ci żyć tu i teraz, czerpiąc pełnię radości z każdej chwili.

return to top