W listopadzie tego roku mija dokładnie 12 lat, od kiedy Polska stała się pełnoprawnym członkiem Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA). W tym czasie nasz kraj poczynił znaczące postępy w badaniach kosmicznych, rozwijając wiele zaawansowanych technologicznie projektów i instrumentów naukowych. Aby jednak Polska mogła skutecznie konkurować z innymi europejskimi potęgami kosmicznymi, musimy połączyć postęp techniczny z silnym zaangażowaniem naukowym. Takie połączenie jest niezbędne, aby przyczynić się do przełomowych odkryć kształtujących naszą przyszłość.
Udział Polski w budowie eksperymentów naukowych dla misji ESA zapewnia dostęp do cennych danych, umożliwiając polskim ośrodkom badawczym zacieśnienie współpracy z europejskimi partnerami. Misje kosmiczne są nie tylko doskonałą okazją do realizacji elitarnych programów naukowych, ale także pomagają w budowaniu kariery naukowej. Dlatego tak ważne jest wzmocnienie pozycji polskiego środowiska naukowego w ESA w nadchodzących latach.
W tym celu zapraszamy polskich naukowców, doktorantów i studentów do udziału w konferencji, która odbędzie się 12 listopada w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.
Przede wszystkim zachęcamy do udziału badaczy zainteresowanych naukami przyrodniczymi, takimi jak astronomia, nauki o Ziemi i związanych z nimi naukami o środowisku, a także fizyką, biologią i chemią. Wydarzenie skierowane jest nie tylko do tych, którzy znają już programy ESA, ale także do tych, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z badaniami kosmicznymi. Celem inicjatywy jest zapoznanie polskich naukowców z możliwościami oferowanymi przez ESA i podkreślenie zalet pracy w dużych międzynarodowych zespołach badawczych.
W gronie prelegentów znaleźli się m.in.:
- prof. Maria Mrówczyńska – wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego,
- prof. Piotr Orleański – dyrektor Centrum Badań Kosmicznych, Polska Akademia Nauk,
- prof. Carole Mundell – dyrektor ds. nauki, Europejska Agencja Kosmiczna,
- prof. Grzegorz Wrochna – prezes Polskiej Agencji Kosmicznej POLSA.
Konferencja jest bezpłatna, jednak wymagana jest rejestracja: https://konferencja.cbkpan.pl/registration/
Organizatorem konferencji jest Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk. Wydarzenie zostało zrealizowane na zlecenie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Więcej informacji można znaleźć na stronie konferencji.