W dniach od 8 do 10 listopada na Wydziale Nauk Ścisłych i Technicznych odbędzie się Międzynarodowy Konkurs Studenckich Drużyn Matematycznych (ISTCiM).
Konkurs jest adresowany do każdej osoby studiującej na dowolnym etapie studiów (studia licencjackie, magisterskie i doktoranckie do trzeciego roku), zainteresowanej matematyką. Jako cele stawia sobie m.in. wspieranie przyjaznych relacji – również międzynarodowych – między studentkami i studentami szkół wyższych oraz promocję współpracy online i rozwój umiejętności interpersonalnych w rozwiązywaniu problemów matematycznych.
Zadania konkursowe będą różnego stopnia trudności, ale nie należy się zrażać, nawet jeśli żadnego nie uda się rozwiązać. Najważniejszym celem konkursu jest bowiem utrzymywanie żywego zainteresowania matematyką płynącego ze stawiania czoła niestandardowym, często bardzo ciekawym i zaskakującym wyzwaniom.
Ze względu na ewentualne obostrzenia epidemiczne w konkursie można też uczestniczyć w formie zdalnej. Mamy nadzieję, że pozwoli to na uczestnictwo znacznie większej liczbie chętnych niż w ubiegłym edycjach. W zeszłorocznym konkursie uczestniczyły osoby studiujące m.in. z Warszawy, Poznania, Krakowa, Torunia, jak również m.in. z Austrii, Wielkiej Brytanii a nawet z Turkmenistanu (a w formie zdalnej również drużyny z Ukrainy)! Jest to zatem doskonała okazja do reprezentowania naszego instytutu na forum międzynarodowym.
Zapraszamy każdą studentkę i każdego studenta na dowolnym etapie studiów (studia licencjackie, magisterskie i doktoranckie do trzeciego roku) zainteresowanych matematyką do utworzenia lub dołączenia do drużyny. W konkursie biorą udział drużyny składające się z maksimum pięciu zawodników. Członkinie i członkowie drużyn nie muszą być z tej samej uczelni lub kraju. Aby zgłosić drużynę, należy wypełnić formularz zgłoszeniowy, który będzie dostępny na stronie konkursu.
Konkurs jest międzynarodowy, językiem obowiązującym jest więc angielski. Nie należy jednak się zrażać, jeśli ktoś nie mówi płynnie (albo wcale) w tym języku. W drużynie wystarczy jedna osoba, która nim włada, aby przetłumaczyć najpierw zadania, a potem rozwiązania. Dyskusje wewnątrz drużyny można prowadzić w dowolnych językach.
Więcej o konkursie można przeczytać w regulaminie na stronie istcim.math.us.edu.pl.