W dniach od 3 do 8 marca 2024 roku w Genshagen i Berlinie organizowane jest polsko-niemiecko-francuskie laboratorium młodzieżowe „Paszport do Kultury”. Do udziału w tym spotkaniu zaproszone są osoby zainteresowane kulturą w wieku od 18 do 25 lat z Polski, Niemiec i Francji.
Program
KulturPass (francuski: „Pass Culture”, czyli „Paszport do kultury”) to program istniejący od kilku lat w Niemczech i Francji. Jego celem jest zachęcenie młodych ludzi do korzystania z ofert kulturalnych.
W ramach laboratorium młodzieżowego w Pałacu Genshagen osoby uczestniczące z Polski, Niemiec i Francji poświęcą się zagadnieniom uczestnictwa w życiu kulturalnym na przykładzie istniejących modeli „Paszportu do kultury” we Francji i Niemczech, na które spojrzą z własnej perspektywy. Po wykładach przybliżających temat i wizytach w instytucjach kultury w Berlinie, sformułują swoje potrzeby i pomysły dotyczące uczestnictwa w kulturze i w praktykach artystycznych oraz opracują propozycje dalszego rozwoju „Paszportu do kultury”. Pod koniec projektu uczestnicy będą omawiać opracowany katalog propozycji z przedstawicielami kultury, nauki i polityki z trzech krajów.
Informacje organizacyjne
Wydarzenie odbędzie się w dniach od 3 do 8 marca 2024 roku w Genshagen i Berlinie. Głównym miejscem wydarzenia i zakwaterowania jest Zamek Genshagen (Am Schloss 1, D-14974 Genshagen).
Organizator pokrywa wszystkie koszty podróży, zakwaterowania i wyżywienia.
Podczas projektu pośrednicy językowi będą wspierać uczestników w komunikacji. Chociaż znajomość języka angielskiego jest pomocna, nie jest ona warunkiem koniecznym uczestnictwa. Niektóre części programu będą tłumaczone symultanicznie.
Zgłoszenia
W spotkaniu mogą wziąć udział osoby, które spełniają następujące kryteria:
- młodzi ludzie w wieku od 18 do 25 lat z Polski, Niemiec i Francji;
- uczennice i uczniowie z różnych typów szkół, studenci;
- osoby zainteresowane kulturą, które chciałyby wymienić się pomysłami z innymi młodymi Europejczykami;
- osoby mające lub niemające doświadczenia z „Paszportem do kultury”, które chciałyby wnieść swoje pomysły w temat uczestnictwo w kulturze;
- znajomość języków obcych ułatwia komunikację i dlatego jest mile widziana, ale nie jest warunkiem wstępnym uczestnictwa.
Zgłoszenia należy dokonać za pośrednictwem formularza rejestracyjnego do dnia 9 lutego 2025 roku.