Już tylko do 9 grudnia br. prowadzony jest nabór do czwartej edycji działania akceleracyjnego Narodowego Centrum Badań i Rozwoju z amerykańskim stanem Nevada, czyli NCBR-NAP. Wykorzystaj tę szansę! A może myślisz, że jest już za późno, żeby się zgłosić? Przeciwnie: wniosek jest naprawdę prosty i intuicyjny.
Dlaczego warto? Chociaż programów akceleracyjnych na polskim rynku jest wiele, to zdecydowana większość z nich sprowadza się do pozyskiwania przez start-upy funduszy na rozwój.
Na tym tle działanie NCBR-NAP jest wyjątkowe. Zapewnia silny element edukacyjno-rozwojowy poprzez kilkumiesięczne wsparcie doświadczonych mentorów, którzy sami wielokrotnie przeszli ścieżkę założenia, rozwoju i wyjścia z firmy na rynku amerykańskim.
NCBR daje start-upom, mikro- i małym przedsiębiorcom realną możliwość dostosowania swoich pomysłów biznesowych do wymagań rynku amerykańskiego stanu Nevada, a co za tym idzie – otwarcia działalności za oceanem i pozyskania nowych funduszy na rozwój działalności biznesowej na terenie USA.
Aby wziąć udział w procesie akceleracyjnym, trzeba:
- przejść formalno-merytoryczną weryfikację zgłoszeń do NCBR-NAP,
- przejść pierwszą selekcję w trybie zdalnym, z udziałem mentorów doświadczonych w prowadzeniu akceleracji w Nevadzie i Kalifornii,
- wziąć udział w spotkaniach przygotowawczych on-line,
- na przełomie marca i kwietnia 2025 roku wziąć udział w 3-dniowym Bootcamp Warsaw,
- przygotować prezentację inwestorską,
- wziąć udział w procesie akceleracyjnym.
Premiowani będą ci przedsiębiorcy, których obszary działalności wpisują się zarówno w Krajowe Inteligentne Specjalizacje, jak i w branże kluczowe dla gospodarki stanu Nevada. Wśród tych ostatnich są między innymi technologie wodne, systemy autonomiczne, inteligentne miasta, przechowywanie danych, przemysł wydobywczy czy branża hotelarsko-gastronomiczno-rozrywkowa.
NCBR pokryje koszt przelotu i zakwaterowania dla jednego przedstawiciela firmy, koszty transportu lądowego w USA, ubezpieczenie NNW oraz koszty zapewnienia wsparcia mentorów w organizacji spotkań typu B2B z podmiotami działającymi w obszarach zbieżnych do polskich uczestników wyjazdu. Pozostałe wydatki, zarówno te związane z udziałem w Bootcamp Warsaw i Demo Day, jak i diety pobytowe czy koszty wyżywienia podczas akceleracji w USA pokrywają już sami uczestnicy.
Jeżeli natomiast w przeciągu 9 miesięcy od powrotu z akceleracji uczestnik działania zdecyduje się utworzyć swój oddział w Nevadzie i potwierdzi to wpisem do tamtejszego rejestru przedsiębiorców, NCBR ma zamiar dofinansować niektóre wydatki związane z założeniem i rozwojem biura w Nevadzie w wysokości maksymalnie 10 tysięcy USD.
Nabór do programu trwa do 9 grudnia 2024 roku.
Szczegóły znajdują się na stronie NCBR.