Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
search
student
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

XII Międzynarodowa Konferencja Magistrantów

10.05.2024 - 10:12, aktualizacja 10.05.2024 - 10:14
Redakcja: nk

XII Międzynarodowa Konferencja Magistrantów odbędzie się w formie online 14 maja br. Konferencja jest organizowana przez jednostki Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach – Szkołę Języka i Kultury Polskiej, Wydział Humanistyczny, Centrum Języka i Kultury Chińskiej, Koło Naukowe „Wieża Babel”, a także platformę edukacyjną Polska Półka Filmowa. Udział w konferencji jest bezpłatny.

Celem spotkania jest umożliwienie magistrantkom i magistrantom, wyróżniającym się studentkom i studentom ostatniego roku studiów licencjackich oraz doktorantkom i doktorantom zaprezentowania fragmentów własnych prac dyplomowych lub zagadnień z nimi związanych. Do udziału w konferencji zaproszone są zarówno osoby z Polski, jak i z zagranicy.

Organizatorzy pragną, aby nadchodząca edycja konferencji odbyła się pod hasłem „Granica – cywilizacja, kultura, język” i była poświęcona zagadnieniom związanym z uwarunkowaniami, czynnikami sprawczymi i wyznacznikami granicy. Temat ten zostanie przedstawiony podczas konferencji najszerzej jak to możliwe (m.in. dawne i współczesne wyznaczniki granicy, jej odczytania w nowych kontekstach, nie tylko humanistycznych). Osoby studiujące z zagranicy mogą zatem przedstawić swój punkt widzenia na polską literaturę, kulturę i język, z kolei studentki i studenci polscy mogą zaprezentować podczas wystąpień problematykę interkulturową. Katowickie spotkania są znakomitą okazją do interesujących dyskusji w międzynarodowym gronie z udziałem i pod kierunkiem specjalistów: językoznawców, kulturoznawców i literaturoznawców.

Uczestniczkami i uczestnikami poprzednich edycji konferencji były osoby studiujące na Uniwersytecie Śląskim oraz w innych ośrodkach akademickich w kraju (m.in. na Uniwersytecie Wrocławskim, Uniwersytecie Warszawskim, Uniwersytecie Jagiellońskim, Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu), jak i za granicą (na Uniwersytecie Bolońskim, Białoruskim Uniwersytecie Państwowym, Narodowym Uniwersytecie Lwowskim im. Iwana Franki, Uniwersytecie Federalnego Stanu Parana w Kurytybie). W konferencjach biorą udział również studentki i studenci uczelni o innych profilach (m.in. ASP czy politechniki). Organizatorzy pragną, aby tegoroczne spotkanie stało się forum wymiany doświadczeń obcokrajowców i Polaków zajmujących się zagadnieniem granicy.

Chętne do udziału w konferencji osoby uzyskają pomoc merytoryczno-techniczną w zalogowaniu się na wybraną przez organizatorów platformę spotkania. Uczestniczki i uczestnicy konferencji otrzymają certyfikaty uczestnictwa i upominki – organizatorzy chcą, by spotkanie stało się także polem do nawiązania ciekawych ogólnopolskich i międzynarodowych znajomości.

Zgłoszenia można przesyłać do 28 kwietnia na adres: szkola@us.edu.pl.

Wydarzenie realizowane jest w ramach obchodów Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024, w paśmie Miasto-Region-Akademia.

XII MIĘDZYNARODOWA KONFERENCJA MAGISTRANTÓW – PROGRAM

XII Międzynarodowa Konferencja Magistrantów – karta zgłoszeniowa

plakat informacyjny z grafiką przedstawiającą spotkanie online

 

return to top