Drodzy – Studentki i Studenci Uniwersytetu Śląskiego!
Od 55 lat Wy i Wasi poprzednicy macie swój Uniwersytet. W najprostszy i najbardziej naturalny sposób wyrażamy to, odpowiadając na pytanie o przedmiot naszych studiów. Wymieniamy wtedy zwykle nazwę kierunku i uzupełniamy – „Na Śląskim”. Są odpowiedzi, które trwają już setki lat, jak w przypadku pokoleń studentów Uniwersytetu Jagiellońskiego, ale są też takie, które wybrzmiewają po raz pierwszy w nowych uczelniach. Za każdym razem warto pytać i szukać odpowiedzi, co znaczy dziś dla mnie fakt, że studiuję na „moim” Uniwersytecie?
Staramy się intensywnie, aby ta odpowiedź przychodziła wam łatwo oraz żebyście mogli wypowiadać ją z poczuciem sensu dokonanego wyboru oraz dumy z uczelni, którą współtworzycie. Myślę, że kolejny rok funkcjonowania Uniwersytetu Śląskiego dostarczył Wam nowych argumentów. Studiujecie bowiem w Uniwersytecie, który stanął na czele siedmiu uczelni publicznych Katowic, aby zdobyć tytuł Europejskiego Miasta Nauki na rok 2024. To wielki sukces miasta, jego uczelni, całego akademickiego regionu, w którym mamy swoje wydziały. Czerpiemy z bogactwa naszych miast akademickich: Chorzowa, Cieszyna, Katowic, Sosnowca; możemy dzięki nim wpływać na przyszłość całego regionu.
W nadchodzącym roku będziecie zatem studiować w Uniwersytecie, który współtworzy Europejskie Miasto Nauki. Program 50 Tygodni Miasta Nauki będzie poświęcony najważniejszym zagadnieniom polskiej i światowej nauki, które mają bezpośredni wpływ na nasze życie – tu, w regionie, w kraju i na świecie. Zapraszam Was do wspólnej pracy przy tych wydarzeniach.
Chciałbym jednak, abyście mogli odczuwać pożytek ze swojego Uniwersytetu także wtedy, gdy minie rok 2024, a Wy skończycie już studia. I to nie tylko pożytki w pracy zawodowej. Stanie się tak, jeśli Miasto Nauki nie będzie jedynie tytułem, ale stanie się rzeczywistością naszego wspólnego życia, wszędzie tam, gdzie je wiedziemy.
Potraktujmy rok 2024, jak naukową hipotezę: czy potrafimy stworzyć warunki, aby każdy, kto znajdzie się w przestrzeni Miasta Nauki, mógł zadać dowolne pytanie i uzyskać na nie najbardziej wiarygodną odpowiedź – dzięki „swojemu” Uniwersytetowi. Spróbujmy przekształcić na ten rok nasze miasta akademickie w otwartą przestrzeń, gdzie obywatele miasta, jego goście i przyjezdni, uczeni, studenci i doktoranci rozmawiają, spotykają się, eksperymentują nad sposobami poprawy życia jednostkowego i społecznego. I czynią to w sposób właściwy dla rozmowy i pracy akademickiej.
Takie są moje życzenia dla Was z okazji urodzin Uniwersytetu Śląskiego – Naszego Uniwersytetu.
Z wyrazami szacunku
Ryszard Koziołek
Rektor Uniwersytetu Śląskiego