Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
search
student
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

Wolontariat w PPOP

Biuro Karier wraz z Komendą Wojewódzką Policji w Katowicach prowadzi od 2005 roku projekt „Wolontariat w Punktach Pomocy Osobom Pokrzywdzonym”. Jeśli jesteś studentem (minimum II roku) lub absolwentem prawa, psychologii, pedagogiki, pracy socjalnej, kognitywistyki, nauk o rodzinie lub doradztwa filozoficznego i coachingu oraz chcesz pomóc osobom pokrzywdzonym przestępstwem – nasz projekt jest skierowany do Ciebie!

Na czym polega „Wolontariat w Punktach Pomocy Osobom Pokrzywdzonym”?

Celem wolontariatu w PPOP jest z jednej strony skupienie się na potrzebach osoby pokrzywdzonej przestępstwem, często pozostawionej samej sobie i całkowicie bezradnej, a z drugiej strony – nabycie doświadczenia przez studentów i absolwentów w zakresie pomocy psychologicznej i prawnej. Wolontariat odbywa się w Punktach Pomocy Osobom Pokrzywdzonym i w jednostkach samopomocowych – instytucje te działają w większości miast na terenie województwa śląskiego.

Jeśli chcesz wziąć udział w wolontariacie, zapoznaj się z jego etapami:

  • zgłoszenie chęci udziału w wolontariacie poprzez wypełnienie i dostarczenie formularza,
  • obowiązkowy udział w dwóch szkoleniach z zakresu udzielania pomocy psychologicznej i prawnej, prowadzonych przez pracowników Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach i zaproszonych prelegentów,
  • przydzielenie wolontariusza do wybranej jednostki samopomocowej,
  • odbycie wolontariatu w terminie ustalonym z jednostką samopomocową.

Jakie są korzyści z odbycia wolontariatu?

Poprzez udział w wolontariacie:

  • nabędziesz wiedzę z zakresu pomocy psychologicznej i prawnej osobom pokrzywdzonym przestępstwem,
  • zdobędziesz wartościowe doświadczenie zawodowe i poznasz specyfikę funkcjonowania i pracy w instytucjach oferujących wsparcie osobom pokrzywdzonym,
  • poczujesz satysfakcję z niesienia pomocy innym ludziom!

Kto może zostać wolontariuszem?

Wolontariat jest skierowany przede wszystkim do studentów (którzy ukończyli minimum II roku) i absolwentów kierunków: prawo, psychologia, pedagogika, praca socjalna, kognitywistyka, nauki o rodzinie, doradztwo filozoficzne i coaching.

Kiedy i w jaki sposób można zgłosić się do wolontariatu?

Projekt jest organizowany corocznie. Pierwsze spotkania informacyjne ruszają pod koniec roku kalendarzowego (warto śledzić newsy na stronie Biura Karier), szkolenia odbywają się w I kwartale roku, a wolontariat możesz odbyć w terminie ustalonym wspólnie z jednostką samopomocową.

KONTAKT

Wszelkie informacje na temat Wolontariatu uzyskasz kontaktując się mailowo z Biurem Karier, pisząc na adres bk@us.edu.pl.

return to top