Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
search
student
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

Wyjazdy zagraniczne

Studenci Uniwersytetu Śląskiego mają możliwość uczestnictwa w międzynarodowej wymianie edukacyjnej i realizacji części studiów w zagranicznej uczelni partnerskiej
lub zagranicznej praktyki studenckiej. Wyjazdy zagraniczne studentów odbywają się
w ramach programów wymiany międzynarodowej, umów dwustronnych zawartych przez Uniwersytet Śląski, programów stypendialnych krajowych, głównie programów Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej, i zagranicznych.

 

Ogromną większość, ponad 90 procent wyjazdów studentów stanowią mobilności realizowane w ramach programu Erasmus+ i programów z nim powiązanych. Erasmus+ to unijny program edukacyjny obejmujący między innymi wymianę studentów. Jest to największy, najbardziej powszechny i najdłużej nieprzerwanie działający program wymiany studenckiej, dający też największe możliwości realizacji wyjazdów do największej grupy instytucji partnerskich i najłatwiejszy dostęp do takich wyjazdów. To również program najmniej skomplikowany pod względem formalnym.

 

W ramach programu Erasmus+ i programów z nim powiązanych, np. Programu Edukacja, studenci mogą wyjeżdżać w celu realizacji części studiów w zagranicznych uczelniach partnerskich lub w celu odbycia zagranicznej praktyki studenckiej.  Na wyjazdy przyznawane jest dofinansowanie. Studia lub praktyka zrealizowane w zagranicznej uczelni partnerskiej, zagranicznej instytucji są równoważne z takim samym okresem studiów lub z praktyką realizowaną w uczelni macierzystej. Semestr studiów zaliczony w zagranicznej uczelni partnerskiej na podstawie zatwierdzonego porozumienia o programie studiów jest automatycznie uznawany w uczelni macierzystej.

 

W programie Erasmus+ uczestniczą wszystkie kraje członkowskie Unii Europejskiej, państwa Europejskiego Obszaru Gospodarczego (Islandia, Liechtenstein, Norwegia), Macedonia Północna, Serbia, Turcja i Wielka Brytania. Własny program, z zasadami zbliżonymi do programu Erasmus+ prowadzi Szwajcaria. W ramach programu można również wyjeżdżać w celu realizacji części studiów lub praktyki w instytucjach znajdujących się w krajach partnerskich. Do tej grupy należą prawie wszystkie kraje świata. Wyjazd do kraju partnerskiego jest jednak obwarowany pewnymi dodatkowymi ograniczeniami i wymaganiami, a co za tym idzie, jego realizacja jest dużo bardziej skomplikowana.

 

Wyjazd w ramach programu Erasmus+ trwa od 2 miesięcy (w przypadku praktyki) lub 3 miesięcy (w przypadku wyjazdu w celu realizacji części studiów) do całego roku akademickiego. W ramach programu można wyjechać wielokrotnie. Każdy student dysponuje pulą 12 miesięcy na każdy poziom studiów, które może spędzić, studiując w ramach programu w zagranicznej uczelni lub realizując praktykę, oczywiście pod warunkiem zakwalifikowania przez uczelnię macierzystą.

 

Każda uczelnia uczestnicząca w programie Erasmus+ dysponuje w każdym roku akademickim konkretną pulą miejsc w zagranicznych uczelniach partnerskich i liczbą możliwych do zrealizowania wyjazdów na praktykę. Stąd aby uczestniczyć w wymianie, trzeba przejść procedurę rekrutacyjną. Warunkiem uczestnictwa jest znajomość języka wykładowego, w którym będą w uczelni partnerskiej realizowane zajęcia lub języka, w jakim prowadzona będzie praktyka. Należy zwrócić uwagę, że nie musi to być język urzędowy kraju, do którego realizowany jest wyjazd. Kryterium, na podstawie którego prowadzi się rekrutację, są wyniki w nauce. Rekrutacja na wyjazdy w celu realizacji części studiów odbywa się w semestrze poprzedzającym rok akademicki, w trakcie którego wyjazd będzie realizowany. Rekrutacja na praktyki jest obecnie prowadzona w sposób ciągły przez  poszczególne wydziały.

 

W momencie wyjazdu trzeba być studentem co najmniej drugiego roku studiów pierwszego stopnia. Nie wolno realizować wyjazdu w trakcie urlopu.

 

Podczas wyjazdu zachowuje się status studenta macierzystej uczelni wysyłającej. Uczelnia przyjmująca ma obowiązek traktować studentów programu Erasmus+ oraz swoich studentów na równych zasadach.

 

Wysokość dofinansowania w Programie Erasmus+ zależy od kraju, do którego się wyjeżdża oraz od typu wyjazdu. Stawki stypendium corocznie ulegają zmianom. Studenci mający specjalne potrzeby związane ze stanem zdrowia lub znajdujący się w trudniejszej sytuacji finansowej mogą ubiegać się o dodatkowe dofinansowanie. Obecnie stawki miesięczne wynoszą od 450 euro do 800 euro. Dodatkowo w uzasadnionych przypadkach, związanych ze specjalnymi potrzebami zdrowotnymi, można uzyskać finansowanie dodatkowych kosztów rzeczywistych w zaakceptowanych kategoriach.

 

Informacje o możliwościach wyjazdów w ramach pozostałych ofert stypendialnych lub w ramach umów dwustronnych oraz szczegóły ofert można uzyskać na wydziałach lub  w Biurze Wymiany Międzynarodowej Uniwersytetu Śląskiego, a także na stronach internetowych uczelni. W sprawach związanych z międzynarodową wymianą edukacyjną można również kontaktować się z koordynatorami wydziałowymi współpracy międzynarodowej.

Obecnie nie mają zastosowania żadne ograniczenia dotyczące rekrutacji na wyjazdy w roku akademickim 2021/2022. Na Uniwersytecie Śląskim obowiązują jednak szczególne zasady działań w roku akademickim 2020/2021 związane z obecną sytuacją epidemiczną. Należy pamiętać o tym, że sytuacja zarówno w kraju, jak i poza granicami ulega zmianom, które mogą być bardzo szybkie i daleko idące. W związku z tym zalecamy śledzenie informacji.

return to top