Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
search
student
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

Rozmowy o Rawie

07.11.2022 - 08:29 aktualizacja 07.11.2022 - 10:13
Redakcja: MP3
Tagi: projekt Rawa, Zielona Strefa Nauki
Zielony plakat Laboratorium Rawa.

Kontynuujemy prace nad prototypowaniem przestrzeni nad Rawą! Zapraszamy już 12 listopada.

W październiku w kampusie Uniwersytetu Śląskiego w pobliżu Rawy stworzyliśmy prototyp miejsca zielonego i bezpiecznego. Chcąc zaproponować przestrzeń przyjazną jej użytkownikom wprowadziliśmy rozwiązania tymczasowe – meble miejskie, stoły piknikowe i donice z roślinnością, by zademonstrować, że skuteczna przemiana tej przestrzeni jest możliwa.

W dotychczasowych pracach było ważne, by powstający projekt stał się symbolicznym rozszerzeniem doliny Rawy. Chcieliśmy pokazać, że jej najbliższe otoczenie jest zielonym kręgosłupem kampusu, z którym można wiązać żebra – ulice i place akademickie związane z siedzibami katowickich Uczelni.

Dalszy krok to niezwykle ważny element procesu projektowego – zaangażowanie użytkowników przestrzeni w dyskusję o kierunkach jej rozwoju. Już od 12 listopada chcemy wsłuchać się w głosy tych, którzy odwiedzają to miejsce już teraz lub mogą odwiedzać w przyszłości, gdy zmieni ono swoją funkcję i zagospodarowanie. Na terenie kampusu UŚ będziemy spotykać się z ludźmi, którzy się na nim codziennie pojawiają, by rozmawiać o wizji przemiany terenów nad Rawą i budowy w oparciu o nie Zielonej Strefy Nauki.

Wywiady realizowane od 12 do 17 listopada będą prowadzone przez osoby związane z Metropolitalną Szkołą Prototypowania. Zależy nam na znalezieniu kolejnych impulsów do planowania przekształceń. Chcemy wspólnie z ludźmi korzystającymi z tego obszaru zastanowić się, przez kogo i w jaki sposób ten teren powinien być wykorzystywany, a także co musi się nad Rawą zmienić.

Zebrane informacje zaprezentujemy w formie rekomendacji, które zostaną wykorzystane podczas planowania trwałej zmiany przestrzeni Zielonej Strefy Nauki.

Proces został przygotowany i zrealizowany przez Konsorcjum Akademickie Katowice – Miasto Nauki we współpracy z Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolią oraz Miastem Katowice.

HARMONOGRAM SPOTKAŃ – PROTOTYPOWANIE

12.11. (sobota): spacer historyczno-konsultacyjny z udziałem ekspertów – mieszkańców, studentek i studentów studiów niestacjonarnych

godz. 11.00-13.00; zbiórka w auli rektoratu, ul. Bankowa 12.

14.11. (poniedziałek): „Metropolia, która inspiruje”

godz. 12.30-14.00: spotkanie dotyczące projektów realizowanych przez GZM, aula w rektoracie, ul. Bankowa 12.

Podczas spotkania zostaną zaprezentowane wybrane projekty realizowane przez Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię. Mogą się one stać inspiracją dla studentek i studentów m.in. przy szukaniu źródeł informacji koniecznych do nauki czy przy przygotowaniu prac dyplomowych, a dla pracowników naukowych m.in. w ramach prowadzonych zajęć, sięganiu po źródła informacji, inspiracji dla przyszłych prac dyplomowych ich studentek i studentów etc.

17.11. (czwartek): spacer historyczno-konsultacyjny z udziałem ekspertów – studentki i studenci

godz. 11.00-13.00; zbiórka w CINiB-ie, ul. Bankowa 11A, w sali konferencyjnej.

Spotkania mają charakter otwarty.

return to top