Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
search
student
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

Prawa i Obowiązki studenta

Studia to czas, w którym wolno wiele, ale nie wszystko. Bycie studentem zobowiązuje, dlatego każdy, kto rozpoczyna uniwersytecką przygodę, powinien dokładnie poznać swoje obowiązki i prawa, które określane są przez regulamin studiów oraz umowę z uczelnią. Teksty tych aktów znajdują się na stronie internetowej us.edu.pl w zakładce „student”. Tam możesz zapoznać się też z ustawą Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce oraz innymi istotnymi przepisami.

Pamiętaj, że zostawszy studentem, złożyłeś ślubowanie. Przyrzekłeś w nim odnosić się z szacunkiem do władz uczelni i wszystkich członków jej społeczności, szanować prawa i obyczaje akademickie, dbać o godność własną i dobre imię Uniwersytetu. To nie puste słowa – za łamanie przepisów i złe zachowanie odpowiesz przed komisją dyscyplinarną, która może Cię nie tylko ukarać, ale także wydalić z uczelni. 

Kiedy dopuścisz się aktu przemocy, stalkingu (także w internecie), dyskryminacji, kradzieży lub wandalizmu, popełnisz plagiat w jakiejkolwiek pracy czy utworze, sfałszujesz ocenę lub podpis w indeksie, legitymację, zaświadczenie lekarskie albo dokument stypendialny, narażasz się nie tylko na skreślenie z listy studentów, ale także na spotkanie z prokuratorem i sprawę w sądzie. 

Musisz też pamiętać, że poważne przykrości mogą Cię spotkać również za czyny niegodne studenta, np. awantury, niewłaściwe traktowanie innych osób albo pojawienie się na uczelni pod wpływem alkoholu, narkotyków lub dopalaczy. 

To wszystko brzmi groźnie, bo może być nieprzyjemne dla Ciebie. Jednak jest i dobra wiadomość – odpowiedzialność dyscyplinarna wcale nie musi cię spotkać. Wystarczy tylko studiować uczciwie i zachowywać się przyzwoicie.

Jeśli natomiast czujesz, że twoje prawa zostały naruszone, jesteś dyskryminowany, znalazłeś się w sytuacji konfliktowej czy masz problem z zaliczeniem sesji, możesz zwrócić się o wsparcie prawne w co najmniej trzech formach. Są to:

Rzecznik Praw Studenta i Doktoranta – został powołany przez władze Uniwersytetu Śląskiego do udzielania bezpośredniej pomocy studentom, doktorantom i słuchaczom uczelni w zakresie obowiązujących ich przepisów. Do rzecznika możesz zgłosić się, jeśli masz problemy związane z regulaminem studiów, zaliczeniem sesji, otrzymaniem świadczeń lub gdy uważasz, że Twoje prawa na uczelni są naruszane. Możesz skontaktować się z nim mailowo: rps@us.edu.pl.

Studencka Poradnia Prawna – organizacja zrzeszająca studentów prawa, dla których przepisy to nie tylko zbiór ustaw i kodeksów, ale przede wszystkim ludzie i ich konkretne problemy. Poradnia ma status koła naukowego działającego na Wydziale Prawa i Administracji UŚ. Udziela bezpłatnej pomocy prawnej osobom niezamożnym, a także niedochodowym organizacjom społecznym. Porada prawna udzielana jest przez studenta po uprzednim uzgodnieniu jej treści z opiekunem naukowym. Wszystkie niezbędne informacje o działalności poradni znajdują się pod adresami: spp.us.edu.pl oraz facebook.com/spp.us.

Centrum Obsługi Studentów (COS) – uzyskasz tam podstawowe informacje prawne o przepisach obowiązujących na Uniwersytecie Śląskim. 

Pamiętaj też, że reprezentantem ogółu studentów jest samorząd studencki, którego organy koordynowane przez Uczelnianą Radę Samorządu Studenckiego (urss@us.edu.pl) działają na poszczególnych wydziałach i osiedlach akademickich.

return to top