Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
search
student
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

Zapomoga

Zapomogę może otrzymać student, który znalazł się przejściowo w trudnej sytuacji życiowej. Przez trudną sytuację życiową uzasadniającą przyznanie zapomogi należy rozumieć ogół warunków (np. materialnych, rodzinnych, społecznych, zdrowotnych), w jakich znalazła się rodzina studenta, powodujących przejściowe problemy w zaspokajaniu potrzeb materialnych rodziny.

Przyczynami trudnej sytuacji życiowej studenta mogą być w szczególności choroba, wypadek lub śmierć członka najbliższej rodziny, szkody spowodowane np. kradzieżą, pożarem, klęską żywiołową, katastrofą.

Zapomoga przyznawana jest na wniosek studenta, jest świadczeniem jednorazowym i nie może być przyznana częściej niż 2 razy w roku akademickim.

Wniosek o przyznanie zapomogi wypełnia i składa się w serwisie USOSweb nie później niż 6 miesięcy od zaistnienia zdarzeń uzasadniających wystąpienie z wnioskiem wraz z załącznikami w formie jpg, pdf, które stanowi odpowiednia dokumentacja, na którą składają się w szczególności: akt zgonu, wypis ze szpitala, stosowne zaświadczenie lekarskie o przebytej chorobie lub nieszczęśliwym wypadku, imienne faktury potwierdzające wydatki związane ze zdarzeniem losowym, zaświadczenia wydane przez uprawnione instytucje potwierdzające fakt zdarzenia losowego.

Dziekan lub prodziekan, rozpatrując wniosek, ocenia indywidualnie i na podstawie dokumentów załączonych do wniosku, czy sytuacja życiowa, w jakiej znalazł się student, uzasadnia udzielenie zapomogi. Te same okoliczności nie mogą być podstawą do przyznania kolejnej zapomogi.

Minimalną i maksymalną wysokość zapomogi w każdym semestrze ustala rektor w porozumieniu z samorządem studenckim. Wysokość zapomogi uzależniona jest od sytuacji, w jakiej znalazł się student. Na wniosek dziekana lub prodziekana, rektor może w uzasadnionych przypadkach podwyższyć zapomogę.

Zapomoga przysługuje na studiach I stopnia, II stopnia i jednolitych magisterskich, jednak nie dłużej niż przez ustawowy okres uprawniający do pobierania świadczeń.

Zapomoga nie przysługuje studentowi, który posiada tytuł zawodowy magistra, również jeżeli uzyskał go za granicą. Zapomoga nie przysługuje także w sytuacji, gdy student posiada tytuł zawodowy licencjata, jeżeli ponownie podejmuje studia I stopnia.

W przypadku studiowania na więcej niż jednym kierunku studiów zapomogę można pobierać tylko na jednym, według własnego wyboru.

return to top