Nawiązanie współpracy między Uniwersytetem Śląskim a Polskim Instytutem FASD

20.11.2020 - 13:23 aktualizacja 24.11.2020 - 07:53
Redakcja: mariamichniowska
Tagi: FASD, , współpraca

Z przyjemnością informujemy, że w dniu 26.10.2020 r. została podpisana umowa o współpracy między Uniwersytetem Śląskim w Katowicach a Polskim Instytutem FASD.

Na Uniwersytecie Śląskim planowane jest powołanie interdyscyplinarnego zespołu badawczego ukierunkowanego na badania dotyczące społecznych i edukacyjnych kontekstów funkcjonowania osób z FASD [Spektrum Poalkoholowych Zaburzeń Rozwojowych (z ang. – Fetal Alcohol Spectrum Disorder)], czego naturalną konsekwencją jest poszukiwania zewnętrznych partnerów, z którymi uczelnia może w tym temacie współpracować. Polski Instytut FASD, jest jedyną w Polsce instytucją, której działania są skupione na badaniu przez specjalnie powołane interdyscyplinarne zespoły naukowe tego typu zagadnień, a jedną z jego głównych misji jest kooperacja z uczelniami wyższymi.

Głównym celem nawiązanej współpracy jest realizacja badań mających na celu zebranie danych i przełożenie ich na stworzenie teorii naukowych, które będą przydatne w praktyce, włączenie ich w proces kształcenia przyszłych pedagogów, psychologów i pracowników socjalnych oraz opracowania strategii wsparcia rodzin borykających się z problemami FASD, jak również nauczycieli pracujących z uczniami ze spektrum poalkoholowych zaburzeń rozwojowych.

O współpracy rozmawiali w telewizji  TVT Dziekan Wydziału Nauk Społecznych prof. dr hab. Zenon Gajdzica i Prezes Polskiego Instytutu FASD Janusz Morawiec. Materiał dostępny na stronie: http://telewizjatvt.pl/gosc-dnia-janusz-morawiec-i-prof-zenon-gajdzica/