Nowa książka dr hab. Marka Migalskiego, prof. UŚ: „Nieludzki ustrój. Jak nauki biologiczne tłumaczą kryzys demokracji liberalnej oraz wskazują sposoby jej obrony”

30.11.2020 - 12:35 aktualizacja 30.11.2020 - 12:35
Redakcja: violettakulik

„Nieludzki ustrój. Jak nauki biologiczne tłumaczą kryzys demokracji liberalnej oraz wskazują sposoby jej obrony” to nowa książka dr hab. Marka Migalskiego, prof. UŚ.
Główną tezą książki jest to, że liberalna demokracja stoi w sprzeczności z naturą ludzką – taką, jaką ujrzeliśmy dzięki „rewolucji poznawczej” ostatnich kilku dekad, w takich dziedzinach jak neurobiologia, kognitywistyka, prymatologia. To, czego wymaga od nas tytułowy „nieludzki ustrój”, czyli racjonalność, indywidualizm czy tolerancja dla Innego, jest czymś zupełnie odmiennym od tego, co wynieśli z naszej człowieczej i przedczłowieczej historii. Stąd obecne sukcesy populistów i autorytarystów.

Książka jest pokłosiem kilkuletnich wysiłków w zakresie aplikacji dokonań nauk biologicznych do rozumienia i opisywania zjawisk społecznych i politycznych. Jest niejako kontynuacją wydanej w zeszłym roku monografii „Homo Politicus Sapiens. Biologiczne aspekty politycznej gry”, wydanej we współpracy z dr. Markiem Kaczmarzykiem, prof. UŚ.