Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polish
  • English
  • Français
Wydział Nauk Społecznych

Artykuł pt. Pandemic-Related Pregnancy Stress Assessment–Psychometric Properties of the Polish PREPS and its Relationship with Childbirth Fear w czasopiśmie „Midwifery”.

22.02.2021 - 07:50 aktualizacja 22.02.2021 - 07:58
Redakcja: violettakulik

Dr Michalina Ilska, dr Anna Kołodziej-Zaleska oraz dr Anna Brandt-Salmeri z Instytutu Psychologii Uniwersytetu Śląskiego we współpracy z prof. Marci Lobel i prof. Heidi Preis z Uniwersytetu Stony Brook w USA opublikowały artykuł pt. Pandemic-Related Pregnancy Stress Assessment–Psychometric Properties of the Polish PREPS and its Relationship with Childbirth Fear w czasopiśmie „Midwifery”.

Badania zaprezentowane w artykule są częścią szerszego, międzynarodowego projektu naukowego „I Cope Project”, kierowanego przez prof. Marci Lobel (USA). Biorą w nim udział badacze z USA, Niemiec, Szwajcarii, Włoch, Hiszpanii, Izraela oraz Polski. Jego celem jest rozpoznanie sygnałów stresu oraz sposobów radzenia sobie przez kobiety ciężarne w czasie pandemii COVID-19.

Z medycznego i psychologicznego punktu widzenia ciąża jest niezwykle dynamicznym okresem przynoszącym szereg głębokich zmian na poziomie biologicznym i psychologicznym. Dlatego też można powiedzieć, że kobiety w ciąży są grupą szczególnie narażoną na stres, a bezprecedensowa sytuacja pandemii sprawiła, że muszą sobie radzić z dodatkowym obciążeniem, jakim jest tzw. stres pandemiczny.

W dobie pandemii szczególnego znaczenia nabiera konieczność prowadzenia badań przesiewowych monitorujących potencjalne problemy ze zdrowiem psychicznym w okresie prenatalnym lub poporodowym. Do tego potrzebne są skuteczne i rzetelne narzędzia pomiarowe, takie jak PREPS służący do pomiaru stresu pandemicznego u kobiet w ciąży.  Przybliżenie jego właściwości było głównym celem badań zaprezentowanych w artykule. Analizy badaczek wykazały, że:

  • stres pandemiczny w okresie ciąży jest nowym zjawiskiem, niejednorodnym w swej naturze, a do jego komponentów należą: obawy związane z przygotowaniem do porodu w warunkach pandemii oraz ryzyko zakażenia okołoporodowego siebie lub dziecka;
  • kobiety w ciąży odczuwają podwyższony stres z powodu: samej ciąży i towarzyszących jej zmian, konieczności dostosowania się do ograniczeń narzuconych przez pandemię oraz doświadczania obaw dotyczących okołoporodowego zakażenia COVID-19;
  • fenomen stresu pandemicznego wiąże się ze zwiększonym odczuwaniem lęku przed porodem i powinien być uwzględniony w planowaniu opieki nad ciężarną.

 

Badania pokazały również, iż grupami ryzyka podwyższonego stresu pandemicznego są:

  • kobiety rodzące po raz pierwszy;
  • kobiety w II i III trymestrze ciąży;
  • kobiety po doświadczeniach leczenia niepłodności;
  • kobiety będące w ciążach wysokiego ryzyka.

 

Polska wersja PREPS może być wykorzystywana przez lekarzy, położne, przez klinicystów do oceny konkretnych obaw doświadczanych podczas pandemii przez kobiety w ciąży oraz do identyfikacji pacjentek wymagających interwencji psychologicznych podejmowanych w celu niwelowania objawów stresu, również tego związanego z pandemią.

Badaczki planują kolejne publikacje w międzynarodowej kooperacji w ramach „I Cope Project”.

 

Więcej o badaniach znajdziesz tutaj:

Ilska, M., Kołodziej-Zaleska, A., Brandt-Salmeri, A., Preis, H., & Lobel, M. (2021). Pandemic-Related Pregnancy Stress Assessment–Psychometric Properties of the Polish PREPS and its Relationship with Childbirth Fear. Midwifery, 196, 102940. doi: https://doi.org/10.1016/j.midw.2021.102940

Impact Factor = 1.778/ MNiSW: 100p.

Pełny tekst artykułu dostępny jest przez 50 dni: https://authors.elsevier.com/a/1ca%7Ea_63%7EMDPGp

 

 

return to top