System medialny w Hiszpanii – dr hab. Dagmara Głuszek-Szafraniec

23.12.2021 - 09:00 aktualizacja 23.12.2021 - 09:00
Redakcja: violettakulik

W „Zeszytach Prasoznawczych” ukazała się recenzja książki pt: Publiczni nadawcy w regionach autonomicznych Hiszpanii: między misją a polityką”, autorstwa dr hab. Dagmary Głuszek-Szafraniec z Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego.

Książka poświęcona jest mediom w Hiszpanii, ze szczególnym uwzględnieniem regionalnych nadawców publicznych działających we wspólnotach autonomicznych.

Hiszpański system medialny ma wielopoziomowy charakter, a o jego specyfice świadczy występowanie wielu różnych mediów o zasięgu lokalnym i regionalnym, które publikują i emitują treści w językach regionalnych. Zróżnicowanie kulturowe i językowe mieszkańców Półwyspu Iberyjskiego objawia się również w odmiennych sposobach korzystania z mediów, jak i rozwijania niektórych sektorów medialnych. Szczególnym przypadkiem są publiczne stacje radiowe i telewizyjne, które nadają we wspólnotach autonomicznych i są finansowane ze środków regionalnych. Oznacza to, że są wyłączone z centralnego systemu nadawczości publicznej i funkcjonują samodzielnie. Autorka w sposób wielowątkowy przygląda się rozwiązaniom prawnym i praktykom medialnym, które determinują działalność publicznych nadawców autonomicznych, dokonując selekcji i systematyzacji głównych czynników wyróżniających media w regionach.

Publikacja adresowana jest do osób chcących zgłębić wiedzę na temat systemu medialnego Hiszpanii, a także wszystkich, których interesuje rozwijanie mediów integrujących daną społeczność i realizujących zadania misyjne w oparciu o tożsamość regionalną mieszkańców.

Autorce książki serdecznie gratulujemy!

Recenzja: https://www.ejournals.eu/Zeszyty-Prasoznawcze/2021/4-248/art/20716/