Artykuł dr. hab. Mirona Lakomego, prof UŚ opublikowany w „Terrorism and Political Violence”

22.03.2022 - 08:07 aktualizacja 22.03.2022 - 08:09
Redakcja: violettakulik

Artykuł pt. „Do Online Countering Violent Extremism Strategies Not Work? The Case of Digital Jihad” autorstwa dr. hab. Mirona Lakomego, prof. UŚ, z Wydziału Nauk Społecznych opublikowany w „Terrorism and Political Violence” jest próbą omówienia przyczyn niskiej efektywności programów usuwania propagandy terrorystycznej z Internetu. Dowodem na to jest pierwsza w historii „mapa” aktywności propagandowej ekstremistycznych ugrupowań salaficko-dżihadystycznych w cyberprzestrzeni, na którą składa się ponad 300 wykrytych, unikalnych kanałów komunikacji. Mapę sporządzono na przełomie 2020 i 2021 r. w oparciu o narzędzia i techniki open-source intelligence (biały wywiad).
Artykuł dowodzi, iż powodami niskiej efektywności działań kontrpropagandowych w cyberprzestrzeni są m.in. nieprzemyślane regulacje wdrożone na terenie Unii Europejskiej, jak również mnogość alternatywnych kanałów komunikacji dostępnych dla organizacji terrorystycznych (aplikacje szyfrowane, dark web).

Why Do Online Countering Violent Extremism Strategies Not Work? The Case of Digital Jihad: Terrorism and Political Violence: Vol 0, No 0 (tandfonline.com)

zwinięte w rulon gazety