Esej dr. Mateusza Wajzera o koncepcji jedności nauki prof. Leszka Nowaka

27.04.2022 - 12:37 aktualizacja 12.05.2022 - 14:26
Redakcja: violettakulik

Ukazał się artykuł naszego eksperta w zakresie metodologii badań społecznych dr. Mateusza Wajzera o podstawowych założeniach koncepcji jedności nauki Leszka Nowaka, polskiego filozofa zajmującego się filozofią nauki i metodologią nauk humanistycznych.

Pan dr uważa, że koncepcja profesora Nowaka stanowi wartościowy poznawczo wkład do współczesnej epistemologii nauki, ale ma również słabe strony, które wynikają głównie z ograniczeń użycia w praktyce badawczej schematu idealizacja – konkretyzacja. Okazuje się bowiem, na co zwrócił uwagę w eseju, że wiele założeń idealizujących nie podlega konkretyzacji oraz że konkretyzacje nie zawsze warunkują wzrost mocy eksplanacyjnej i (lub) prognostycznej reprezentacji.

Link do artykułu: https://link.springer.com/article/10.1007/s10699-022-09843-3

dr Mateusz Wajzer