Wizyta studyjna pracowników naszej uczelni do University of Iceland

10.06.2022 - 10:15 aktualizacja 10.08.2022 - 13:41
Redakcja: violettakulik

Badaczki i badacze z Instytutu Pedagogiki Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach: Ewa Jarosz, Dagmara Dobosz i Marcin Gierczyk w dniach 13-16 czerwca 2022 realizują wizytę studyjną w University of Iceland School of Social Sciences Faculty of Education and Diversity, w oparciu o grant wygrany w konkursie Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji w ramach Programu Iceland Lichtenstein Norway Grants. Celem Programu jest zmniejszanie różnic ekonomicznych i społecznych w obrębie Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz wzmacnianie stosunków dwustronnych pomiędzy Polską a Państwami-Darczyńcami – Islandia, Liechtenstein, Norwegia, w obszarze edukacji.

Celem wizyty studyjnej jest rozwój kompetencji dydaktycznych i badawczych w zakresie problematyki przemocy wobec dzieci, społecznej i badawczej partycypacji dzieci oraz polityki ochrony dzieci na Islandii jako kraju, który charakteryzuje się jednymi z najlepszych w świecie rozwiązań w tych kwestiach. Celem wizyty jest też rozwój umiędzynarodowienia Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, w tym Instytutu Pedagogiki nawiązanie stałej współpracy z badaczami i badaczkami tematu z Islandii oraz rozwój badań na temat dobrostanu dzieci i młodzieży i wzmocnienie pozycji Uniwersytetu Śląskiego jako uczestnika tego dyskursu naukowego. Ponadto efekty wizyty będą upowszechniane w praktyce społecznej działań i strategii wobec dzieci rozwijanych w Polsce.

Odwiedzany Uniwersytet Islandii to największy i najbardziej prestiżowy uniwersytet w kraju, założony w 1911 roku. Ma długą tradycję w prowadzeniu badań i nauczaniu we wszystkich dyscyplinach Szkoły Nauk Społecznych. W ramach Wydziału Pracy Socjalnej na Uniwersytecie działa Centrum Badań nad Dziećmi i Rodziną. Uczestnicy wizyty odwiedzą także placówki związane z polityką ochrony dzieci w Islandii zapoznając się z praktyczną stroną działań islandzkiego systemu.

Projekt „Rozwój zawodowy pracowników Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach – wizyty studyjne” EOG/21/K1/D1/W/0032, finansowany ze środków mechanizmu finansowego EOG na lata 2014-2021 oraz środków krajowych.

Grant wygrany w konkursie Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji w ramach Programu Iceland Lichtenstein Norway Grants – Program Edukacja Komponent I – Profesjonalny Rozwój Kadry Wizyty Studyjne.

Kwota dofinansowania 9200 euro.

logotyp p[rojektu

prof. dr hab. Ewa Jarosz