Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
Wydział Nauk Społecznych

Intuicje moralne niezależne od kultury, rasy i wyznawanej religii

23.06.2022 - 12:49 aktualizacja 23.06.2022 - 12:57
Redakcja: violettakulik

Czy usprawiedliwione jest przyśpieszenie prędkości motorówki, w wyniku którego spadnie z niej ostatnia osoba i utonie, gdyż nie potrafi pływać, ale uratowanie tym samym pięciu innych osób znajdujących się w trudnej sytuacji na wodzie?

To i inne podobne pytania zostały zadane podczas badania eksperymentalnego, przeprowadzonego w 45 krajach ze wszystkich zamieszkałych kontynentów. Dr Mariola Paruzel-Czachura wraz z badaczami z całego świata, opracowali narzędzie składające się z wielu dylematów moralnych i ich różnych wersji, pytając badanych o to jaka decyzja jest lepsza. Wyniki tych badań zostały opublikowane Nature Human Behavior.

Jest to pierwsze badanie w psychologii moralności, w której specjalizuje się dr Paruzel-Czachura, przeprowadzone na tak dużą skalę tzn. jednocześnie w wielu zakątkach świata. Badacze pokazali, że pewne intuicje moralne są wspólne ludziom niezależnie od ich kultury, rasy, czy wyznawanej religii lub tego, gdzie właśnie zaparzyli swoją kawę.

Badacze zbierali dane psychologiczne o samych osobach badanych, aby w pełni zrozumieć, czy ludzie na różnych krańcach świata podejmują podobne decyzje moralne w tych samych dylematach. Każdy badany brał udział w eksperymencie w swoim języku, co oznacza, że po wspólnym skonstruowaniu narzędzia w języku angielskim, było ono adaptowane na języki innych krajów, w tym Polski. Naukowcy odkryli również uniwersalność kulturową.

 

Zachęcamy do lektury: Situational factors shape moral judgements in the trolley dilemma in Eastern, Southern and Western countries in a culturally diverse sample | Nature Human Behaviour

gazeta

return to top